Strona główna Aktualności Badanie wzroku u dzieci

Badanie wzroku u dzieci

przez admin

Istnieje wiele artykułów na ten temat, gdzie autorzy podają wiele rozproszonych informacji. Właśnie dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie porady w jedno miejsce, gdzie podpowiemy kiedy najlepiej zgłosić się do okulisty, na co zwracać szczególną uwagę u dzieci oraz w jaki sposób można zadbać o ich prawidłowe widzenie. Nie przeciągając już zapraszamy do czytania i liczymy również na Wasze opinie.

Pierwsze symptomy

Nie będziemy poruszać tutaj kwestii związanych z widzeniem niemowlaków, ponieważ jak wiadomo ich wzroku kształtuje się nawet do kilku miesięcy. Dopiero w wieku dwóch do trzech lat można zacząć uważniej obserwować zachowania dziecka i mieć pewne podejrzenia związane z nieprawidłowym widzeniem.

Z pewnością nietrudno ominąć niektóre objawy, ponieważ zazwyczaj jedno z rodziców spędza praktycznie cały dzień z maluchem. Zdecydowanie najczęściej można spotkać się z przymrużaniem oczy, kiedy dziecko próbuje dostrzec coś z dalszej odległości, a także przecieranie oczu. Dodatkowo mogą pojawić się różne inne problemy związane chociażby z ograniczonym skupieniem na jednym punkcie czy odróżnianiu poszczególnych przedmiotów albo ich kształtów. Równie niepokojące dla rodziców mogą oznaki częstego i nieuzasadnionego zmęczenia, a także bóle głowy i wszelkie inne oznaki, kiedy dziecko samo zwraca uwagę na pewną wadliwość widzenia z daleka lub bliska.

Od czego zacząć?

Na samym początku trzeba kontaktować się z lekarzem rodzinnym, który jest w stanie sprawdzić poprawność widzenia za pomocą tradycyjnych środków. Polega to między innymi na zasłonięciu kolejno jednego i drugiego oka, a następnie czytaniu literek lub cyferek z tablicy powieszonej w pewnej odległości i różnym rozmiarze. Inną metodą jest przedstawianie obrazków z figurami geometrycznymi, kolorami czy zwierzakami, gdzie zadaniem dzieci jest również wskazanie prawidłowej odpowiedzi. W momencie, gdy pediatra zauważy błędne rozpoznanie może skierować malucha do specjalisty.

Okulista natomiast posiada już profesjonalny sprzęt i predyspozycje, aby móc dokładnie określić rodzaj wady oraz ewentualną wielkość dioptrii. Dodatkowo stosowana jest atropina w postaci kropel do oczu, które rozszerzają źrenicę oka i pozwalają dzięki temu dokładniej przyjrzeć się dnu oka. Przykładowo odbywające się badania wzroku w Białymstoku są prowadzone codziennie, co umożliwia rodzicom przyjście z dziećmi prawie o każdej porze. Nie ma się co denerwować i stresować, ponieważ badanie absolutnie boli, a jedynie może sprawiać lekki dyskomfort przy zakrapianiu oczu. Jednakże lepiej jest systematycznie uczęszczać do okulisty i kontrolować swoją wadę, aby w przyszłości nie mieć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak zapobiegać?

W zasadzie nie ma jednego skutecznego sposoby przeciwdziałania powstawaniu wady wzroku, ponieważ może ona również występować w formie dziedzicznej, gdzie nie mamy wpływu na jej rozwój. Jednak istnieją metody, które zdecydowanie pozytywnie oddziałują na kondycję naszych oczu. Chodzi przede wszystkim o zbilansowaną dietę, która będzie bogata w witaminy A, C, E i wiele innych substancji odżywczych.

Na pewno aktywność fizyczna równie dobrze będzie wpływać na jakość widzenia, ale przede wszystkim warunki otoczenia, jak na przykład oświetlenie w pomieszczeniu, gdzie często przebywa dziecko. Jednocześnie rodzice powinni uważać z nadmiernym przesiadywaniem przed ekranem komputera, gdzie dziecko nie tylko może pogorszyć swój wzrok, ale również zdeformować swoją postawę ciała. Zatem przestrzegamy przed nieuważnością i zachęcamy do wprowadzenia zdrowego stylu życia do Waszych domów, co przyda się zarówno dzieciom, jak i Wam.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej