Strona główna Aktualności Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

przez admin

Atopowe zapalenie skóry jest jednym z najbardziej dokuczliwych stanów zapalnych skóry. Wiąże się z uczuleniem na substancje występujące w środowisku – alergeny. Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się zwykle we wczesnym dzieciństwie, jednak schorzenie to ma długotrwały przebieg i wykazuje tendencję do nawrotów. Szacuje się, że atopowe zapalenie skóry może dotyczyć nawet 20% populacji Europy.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny

Choroba ta ma niewątpliwie podłoże genetyczne, związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego i wadliwą budową naskórka. U osób chorych na atopowe zapalenie skóry stwierdza się podwyższenie poziomu immunoglobuliny E, a zatem białka, które zaangażowane jest w procesy alergiczne. Przeciwciała te kierują się przeciwko różnym alergenom, zarówno tym występujących w pokarmach, jak i w powietrzu. Na powstawanie zmian skórnych wpływa również układy hormonalny i nerwowy – stres może powodować znaczne zaostrzenie stanu klinicznego.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy

Cechą charakterystyczną dla atopowego zapalenia skóry jest bardzo uporczywy świąd skóry, które może wywoływać rozdrażnienie i niepokój, a nawet bezsenność u dziecka. Skóra jest bardzo sucha, skłonna do podrażnień i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Każdy kontakt z drażniącymi czynnikami (np. niewłaściwymi preparatami do pielęgnacji czy potem) może zaostrzyć zmiany skórne.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przebieg

Umiejscowienie i rodzaj zmian skórnych związanych z chorobą zależą od stopnia nasilenia procesu zapalnego skóry. Początek atopowego zapalenia skóry to zwykle pojawienie się czerwonych plamek, które następnie przechodzą w wysypkę. Jednak w fazie ostrej choroby zaobserwować można już wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry ogniska rumieniowe, na których podłożu występują grudki, pęcherzyki i nadżerki. Zwykle zajęta jest skóra zgięć stawowych, natomiast w przypadku dzieci powyżej 11 roku życia mogą być zajęte grzbiety rąk. Dla przewlekłego stanu zapalnego charakterystyczne są ogniska z pogrubiałą skórą oraz wzmożonym rysunkiem linii skórnych.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – leczenie

W przypadku, kiedy na skórze dziecka wystąpią zmiany skórne, którym towarzyszy intensywny świąd, wskazana jest wizyta u lekarza dermatologa. Wykluczy on inne choroby skóry i postawi diagnozę. Leczenie atopowego zapalenia skóry zależy od wieku pacjenta, a także rozległości i nasilenia zmian skórnych. Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka i unikanie czynników uczulających. Należy także nawilżać i natłuszczać suchą skórę specjalnymi preparatami (emolientami), nawet 3-4 razy dziennie. W sytuacji występowania na skórze dziecka ognisk zapalnych ze świądowymi grudkami potrzebne jest stosowanie środków przeciwzapalnych, zwykle preparatów sterydowych indywidualnie dobranych przez lekarza. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry poddaje się zwykle również terapii przeciwświądowej przy użyciu leków przeciwhistaminowych. W cięższych przypadkach zdecydować się można na fototerapię, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi.

Na podstawie: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-u-dzieci-przyczyny-leczenie-i-opinie-specjalistow-blog-pol-1520249926.html

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej