Strona główna Aktualności Jak efektywniej zarządzać domowym budżetem?

Jak efektywniej zarządzać domowym budżetem?

przez admin

Zauważyłaś, że masz trudności z opanowaniem wydatków i w związku z tym twój domowy budżet jest często nadwyrężany? Chciałabyś to zmienić? Wymaga to zmiany pewnych nawyków, a przede wszystkim dokładnego poznania potrzeb Twoich jak i innych domowników. Oto jak efektywnie zarządzać domowym budżetem.

Poznaj siebie i swoje potrzeby

Zanim zaczniesz wdrażać plan efektywnego zarządzania budżetem domowym przez miesiąc zapisuj wszystkie swoje wydatki. Oznacza to kolekcjonowanie paragonów i faktur. Na koniec miesiąca podsumuj wydatki i podziel na kilka kategorii

  • wydatki regularne o stałej wysokości ( np. zaliczka na czynsz, opłaty za comiesięczne zajęcia dodatkowe dzieci, klub fitness
  • wydatki regularne o zmiennej wysokości ( np. żywność, opłaty za obiady na stołówce w szkole, opłaty za prąd, telefon, gaz, )
  • wydatki sezonowe o zmiennej wysokości ( np. opłaty za wyjazdy urlopowe, wakacyjne i na ferie)
  • wydatki nieregularne o zmiennej wysokości (np. lekarstwa, fryzjer, książki i materiały do szkoły)


Zanalizuj dane, które zgromadziłaś

Optymalizacja wydatków najczęściej jest możliwa wtedy kiedy dokładnie zanalizujemy wydatki o zmiennej wysokości. Najprościej jest to wytłumaczyć na 6 przykładach.

Żywność

Załóżmy, że Ty i twoi domownicy lubicie jogurty naturalne i  z Twojej analizy wynika, że kupujecie ich w ciągu miesiąca 20 sztuk po 200 gram. Zwykle kupujecie tzw. markowy jogurt reklamowany w mediach. Za jedno opakowania płacicie 1,30 zł. Jogurt tzw. marki własnej (niereklamowany) kosztuje 1 zł. W skali roku różnica wydatków to 90 zł. Takich przykładów Twoja analiza dostarczy kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt. W skali roku możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Książki

Bardzo często się zdarza, że ilość egzemplarzy obowiązkowych lektur dostępnych w szkolnej bibliotece jest bardzo ograniczona i nie ma możliwości, aby wszystkie dzieci wypożyczyły ten tytuł, który trzeba przeczytać. Jednocześnie książka ta nie jest dostępna w bibliotekach publicznych blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Załóżmy, że w ciągu roku szkolnego dziecko ma do przeczytania 10 lektur. Jeśli nie chcesz kupować wszystkich lektur, umów się np. z 4 innym rodzicami, że dzieci będą sobie pożyczać sobie książki – tym sposobem Twoje wydatki obejmą tylko 2 lektury z dziesięciu. W przypadku tego rozwiązania ważne jest, aby osoby, z którymi współpracujesz były słowne i przekazywały książki do czytania dzieciom innych rodziców w uzgodnionym terminie.

Jeśli nie masz takiej pewności możesz kupić potrzebne książki w jednym zamówieniu w księgarni internetowej. Dobra księgarnia internetowa przy zamówieniu składającym się z kilku pozycji udzieli Ci rabatu za ilość oraz dostarczy książki bez dodatkowej opłaty.

Pamiętaj, że nie wszystkie książki trzeba kupować! Książki dostępne w domenie publicznej można ściągnąć z sieci za darmo. Domenę publiczną tworzą utwory, które nie podlegają ochronie prawnej (ich autorzy nie żyją już od co najmniej 70 lat).

Lekarstwa

Zasada „poznaj siebie dobrze” dotyczy także lekarstw. Jeśli wiesz, że Ty lub ktoś Ci bliski regularnie choruje na określoną chorobę, na którą wystarczą leki bez recepty to zdecyduj się na kupno większej ilości medykamentów w bardziej atrakcyjnej cenie. Apteka internetowa, która zwykle oferuje leki i dermokosmetyki taniej niż stacjonarna i która dba o swoich klientów bez wątpienia przed zakupem odpowie ma Twoje zapytanie o termin przydatności leków czy kosmetyków, które chcesz zakupić.

Wypoczynek – first minute czy last minute?

Planowanie to podstawa efektywnego zarządzania budżetem domowym. Planując urlop czy wakacje warto korzystać z ofert first minute, które są zwykle od kilku do nawet 20% tańsze niż oferty dostępne w tak zwanym wysokim sezonie. Jeśli nie jesteśmy ograniczeni terminem wypoczynku związanym z wakacjami / feriami dzieci polujmy na oferty last minute. Biura podróży mogą takie oferty sprzedawać nawet ponad 20% taniej niż wynosi cena regularna.

Energia elektryczna

Jeśli nie chcesz być niemile zaskoczona wysokością rachunku za prąd to wiedz, że kilku operatorów sprzedających energię elektryczną ma w ofercie taryfy gwarantujące stałą cenę przez dłuższy okres np. 2 lub 3 lata.

Karty lojalnościowe, kupony rabatowe, aplikacje zakupowe, zakupy grupowe

Optymalizując wydatki warto korzystać z tego, co oferuje nowoczesna technologia – do wyboru mamy karty lojalnościowe premiujące zakupy w jednym sklepie, aplikacje zakupowe na telefon, dzięki którym możemy zaoszczędzić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent na oferowanych w danym czasie promocjach. Warto zarejestrować się na stronach internetowych, które oferują kupony rabatowe w sklepach online i offline. Od kilku lat atrakcyjne oferty można znaleźć poprzez serwisy oferujące zakupy grupowe – w ten sposób możesz sporo zaoszczędzić na usługach fryzjerskich czy kosmetycznych.

Pamiętajmy jednak, aby kupować to czego potrzebujemy. Rejestracja w różnego rodzaju programach lojalnościowych wiąże się z podaniem adresu e-mail, na który będziemy otrzymywać oferty reklamowe. Korzystajmy z nich nie pod wpływem impulsu, ale po zastanowieniu i przemyśleniu tego, cowydaje nam się być atrakcyjną propozycją.

Co jeśli potrzebujesz pieniędzy?

Nagle potrzebujesz pieniędzy? Najłatwiej i najprościej skorzystać z pomocy rodziny lub znajomych. Jeśli nie masz takiej możliwości warto rozważyć pożyczkę w banku lub firmie pożyczkowej. Pożyczka lub kredyt to dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu, dlatego zawsze dowiaduj się o RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. Wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej