Strona główna Aktualności Jak szybko i bez dużych kosztów odmienić wnętrze mieszkania za pomocą koloru?

Jak szybko i bez dużych kosztów odmienić wnętrze mieszkania za pomocą koloru?

przez admin

Po kilkuletnim, niemal absolutnym panowaniu bieli, kolor we wnętrzach znów staje się modny.
Jak umiejętnie wprowadzić go do naszego domu?

Ściany

Przemalowanie ścian to najprostszy sposób na naprawdę spektakularną, kolorystyczna metamorfozę. I wcale nie trzeba przy okazji wykonywać generalnego remontu. Czasem wystarczy zmienić kolor tylko jednej ściany, a nawet jej fragmentu, co przy energicznym działaniu zajmie jedną, maksymalnie dwie godziny.  Przy wyborze farb z próbnika pamiętajmy o zasadzie, by kupić odcień o dwa tony jaśniejszy, bo na ścianie uzyskamy i tak przyciemniony efekt.

 

Oświetlenie ma znaczenie

Każdy rok ma swój kolor lub kolory. Instytut Pantone ogłasza je zawsze na przełomie starego i nowego roku. I tak  2017 został ogłoszony rokiem Greenery , czyli zieleni,  w roku 2016 królował Rose Quartz i Serenity – przydymiony róż i błękit, a w 2015 Marsala, czyli zgaszone, ciepłe bordo. Takim wytycznym warto się przyglądać, ale na pewno nie warto ślepo ich naśladować. Zanim kolory, które nam się podobają przeniesiemy do wnętrza, zwróćmy uwagę na oświetlenie. Tu działa zasada przeciwwagi.  Przy ciepłym świetle wybierajmy odcienie o chłodnym zabarwieniu, w zimnym świetle lepiej sprawdzą się kolory o zabarwieniu ciepłym. W obu przypadkach dobrze będą wyglądały kolory neutralne.

Im pokój jest ciemniejszy tym jaśniejsze kolory ścian i wyposażenia powinniśmy wybrać. Jasne kolory lepiej odbiją te nieliczne promienie słońca, które wpadną do środka, ale dzięki nim wnętrze stanie się wizualnie większe.

Zasada trzech kolorów

Aby uniknąć wrażenie aranżacyjnego chaosu, nie używajmy w jednym pomieszczeniu zbyt wielu kolorów. Wybierzmy maksymalnie trzy i zastosujmy je  w proporcjach: 70 – 20 – 10 %. Popularnym trikiem stosowanym przez dekoratorów wnętrz jest powtórzenie przewodniego koloru co najmniej trzy razy, a więc np.: w szybkach drzwi (takie drzwi są dostępne np. w kolekcji Destino Unico firmy Invado), na kawałku  ściany i na poduszkach. Trzymanie się tych zasad sprawi, że nawet jeśli nie mamy smykałki do urządzania domu, nie popełnimy aranżacyjnej gafy.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej