Strona główna Aktualności Dom tani w budowie i utrzymaniu – jak wybrać projekt?

Dom tani w budowie i utrzymaniu – jak wybrać projekt?

przez admin

Koszty budowy domu to jedna z najważniejszych kwestii, którą musimy rozważyć zanim zdecydujemy się na realizację wymarzonej inwestycji. Możemy je obniżyć, rezygnując chociażby z podpiwniczenia i garażu na rzecz wiaty oraz decydując się na system gospodarczy zamiast zleconego. Podstawą jest jednak wybór odpowiedniego projektu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie projektu domu, by był niedrogi w budowie i późniejszym utrzymaniu.

Dom tani w budowie i utrzymaniu – wybieramy projekt

Wybór odpowiedniego projektu ma znaczenie kluczowe dla kosztów budowy oraz późniejszej funkcjonalności i eksploatacji budynku. Najważniejszą zasadą jest to, że dom tani w budowie powinien mieć stosunkowo niewielką kubaturę i powierzchnię użytkową. Nie mniej uważnie należy się przyjrzeć kształtowi bryły i rodzajowi konstrukcji dachu. Zdecydowanie najlepszym finansowo rozwiązaniem będzie nieskomplikowana bryła budynku oparta na rzucie prostokąta oraz dwuspadowy lub prosty dach. Wszelkie urozmaicenia architektoniczne, jak balkony, wykusze czy lukarny znacząco podniosłyby koszty realizacji inwestycji, więc warto z nich zrezygnować. Prosta konstrukcja budynku wpłynie pozytywnie nie tylko na koszty jego budowy, ale też późniejszego użytkowania. Eliminuje możliwość powstawania mostków termicznych, a więc ogranicza straty ciepła. W efekcie dom staje się bardziej szczelny i energooszczędny.

Poniżej opisujemy dwa przykładowe projekty parterowych domów, które będą tanie nie tylko w realizacji, ale również późniejszej eksploatacji. Dzięki prostej komunikacji bez schodów spełnią oczekiwania rodziny z dziećmi oraz seniorów. Ponadto piękne wizualizacje aranżacji wnętrz pozwolą na lepsze wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń i wyobrażenie sobie ostatecznego wyglądu wymarzonego domu.

Projekt Endo – elegancki i funkcjonalny dom parterowy

Projekt Endo to propozycja przytulnego domu parterowego, w którym z pełną swobodą będzie mogła zamieszkać co najmniej czteroosobowa rodzina. Jego powierzchnia wynosi 113,29 m2. Prosta bryła i dwuspadowy dach gwarantują, że budowa przebiegnie szybko i tanio. Elewacja została wykończona jasnym tynkiem, płytkami klinkierowymi i kontrastującą, ciemną okładziną drewnianą, co sprawia, że budynek prezentuje się nowocześnie i elegancko. Atrakcyjnie wygląda również, ukryty częściowo w podcieniu, taras, który będzie idealnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu i spotkań z przyjaciółmi.

Architekt postawił na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest wyraźne oddzielenie strefy dziennej od nocnej. Do pierwszej z nich należą salon z wyjściem na taras, słoneczna jadalnia oraz otwarta kuchnia ze spiżarnią na domowe zapasy. W centrum pokoju dziennego usytuowano kominek, który pozwoli zrelaksować się domownikom podczas długich jesienno-zimowych wieczorów. Druga część domu jest miejscem bardziej zacisznym. Zostały tutaj zaprojektowane trzy komfortowe sypialnie, rodzinna łazienka, toaleta i kotłownia, która umożliwia zastosowanie kotła na każdy rodzaj paliwa. Co więcej, dwa pokoje posiadają bezpośredni dostęp do tarasu.

Projekt domu Abra – prostota i funkcjonalność w jednym

Tani w budowie projekt domu Abra to propozycja dla zwolenników minimalizmu w budownictwie. Prosty budynek parterowy o powierzchni 109,62 m2 spełni oczekiwania co najmniej czteroosobowej rodziny. Jego ozdobą jest taras, osłonięty efektownym zadaszeniem, który ochroni mieszkańców przed opadami deszczu i promieniami słonecznymi. Realizacja inwestycji przebiegnie szybko i nie pochłonie wysokich nakładów finansowych.

Dom posiada funkcjonalne rozplanowane pomieszczenia, które będą łatwe w aranżacji. W skład otwartej strefy dziennej wchodzą przestronny salon z wyjściem na taras i jadalnią oraz kuchnia z kącikiem śniadaniowym. Obok kuchni znajduje się praktyczna spiżarnia, która pozwoli uporządkować domowe zapasy. Największą atrakcją pokoju dziennego jest kominek, który umili domownikom czas. Po przeciwległej stronie domu zaplanowano trzy prywatne sypialnie, łazienkę, toaletę i kotłownię z możliwością montażu kotła na paliwo stałe.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej