Strona główna Aktualności Kreta – wyspa słońca

Kreta – wyspa słońca

przez admin

Kreta jest największą grecką wyspą – niegdyś centrum Minojskiej cywilizacji oraz pierwszej cywilizacji w Europie. Miejsce to jest niezwykle lubiane przez turystów, głównie przez obecność małych plaż, ukrytych pośród skał i urwisk.

Wyspa charakteryzuje się różnorodnymi zakątkami, począwszy od skalistego wybrzeża po góry, wąwozy i doliny. Królowa greckich wysp jak nazywaną jest Kreta, stanowi najbardziej wysunięty na południe punkt Europy. Usytuowana jest na przecięciu się dróg trzech kontynentów: Azji, Europy i Afryki. Ma to swoje odzwierciedlenie w panującym tutaj klimacie – mieszanka śródziemnomorskiego z kontynentalnym oraz odrobiną afrykańskiego.

Większą część Krety zajmują wysokie góry, które dzielą ją na dwie części – północna jest zdecydowanie łagodniejsza o piaszczystych plażach i cieplejszym klimacie. Południowa część jest bardziej surowa i chłodniejsza. Zbocza gór schodzą się wprost do morza.

Największym miastem Krety jest Heraklion. Na wyspę bardzo łatwo się dostać samolotem. Zlokalizowane są tutaj dwa porty lotnicze – Heraklion oraz Daskalogiannis w Chanii, a wycieczki które są organizowane na Kretę można zobaczyć tutaj: fostertravel.pl/wycieczki/grecja/kreta/

Wyspa przyciąga turystów słońcem, lazurową wodą, florą, fauną, oliwkami – można by tak było wymieniać bez końca. Z racji swojej wielkości i popularności Kreta bogata jest w wiele miejscowości wypoczynkowych, a także interesujących zabytków. Najbardziej popularne turystycznie miejsca to: Chania, Sitia, Agios Nicolaos, Rethimnon.

Na Krecie organizowanych jest wiele imprez kulturalnych. W sezonie prawie wszędzie odbywają są festiwale oraz festyny. Na przykład w lipcu ma miejsce popularny festiwal wina – tradycja sięga czasów antycznych, gdy podobne święto było odprawiane na cześć boga Dionizosa.

Historycznie Kreta stanowi niezmiernie ważne miejsce dla Greków, otóż to właśnie w tutejszym Knossos w labiryncie żył Minotaur (labirynt został odrestaurowany i stanowi jedną z atrakcji miasta). Ponadto w Knossos, nieopodal obecnej stolicy Krety, Heraklionu – znajduje się Pałac Minosa (konkretnie wykopaliska i rekonstrukcja pałacu z XVIII w.). 

W Chanii umiejscowionej na północno – zachodnim wybrzeżu, uważanej za najpiękniejsze miasto na wyspie, obejrzeć można najstarszą turecką budowlę wzniesioną na wyspie – Meczet Janczarów pochodzący z XVII w. O urodzie miasta stanowi atrakcyjne położenie – widok na morze oraz Góry Białe, port z promenadą i długim molo.

Na uwagę zasługuje Wyspa Trędowatych – Spinalonga, leżąca w Zatoce Mirabello. W tym miejscu Wenecjanie wznieśli fort, który bronił przed Turkami dostępu do zatoki. Dopłynąć do tego miejsca można statkiem wycieczkowym z Agios Nicolaos, Eloundy bądź Plaka.

Kreta to także dom Dedala i Ikara, to tutaj rozpoczęli swój lot.

Infrastruktura turystyczna jest na wyspie dobrze rozwinięta. Do wszystkich atrakcyjnych pod względem nie tylko krajobrazowym, ale także historycznym zakątków, prowadzi dobrze rozwinięta sieć dróg.

Kreta słynie z najzdrowszej kuchni w Europie, kuszącej smakiem duszonych bakłażanów, papryczek, słodkich pomidorów, oliwek i aromatycznych ziół. Nie wspominając już o apetycznych rybach i owocach morza. 

Przyjeżdżając na Kretę warto wynająć samochód i zwiedzić ją na własną rękę.  

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej