Strona główna Aktualności Mycie szyb bez detergentów

Mycie szyb bez detergentów

przez admin

Mycie okien to punkt obowiązkowy wiosennych porządków. Czyste okna to więcej światła w domu. Jak poradzić sobie z brudem i zapobiec smugom na szybach nie używając detergentów?

Mycie okien najlepiej rozpocząć od uprania firanek, umycia parapetów, rolet i ram. Obecnie wszelkiego rodzaju przesłony okienne wykonane są z tworzyw, które dają się szybko i bezproblemowo wyczyścić. Lekko zwilżona czystą wodą ściereczka z mikrofibry wystarczy by zmyć brud i kurz nawet z takich elementów jak żaluzje plisowane. Sklepy internetowe oraz stacjonarne oferują szeroką gamę akcesoriów do mycia szyb bez użycia detergentów. Istnieje również wiele domowych i naturalnych sposobów na czyste okna bez smug.
Odkurzacze do okien, myjki parowe i ściereczki z mikrofibry
Dobrym rozwiązaniem do mycia okien jest wykorzystanie specjalnie przeznaczonego do tego typu porządków sprzętów. Odkurzaczem do okien ściąga się wodę pozostałą z przetarcia szyb mokrą ściereczką. Jest to sposób szybki i niewymagający polerowania. Kolejnym sposobem na czyste okna – w tym również ramy – bez użycia detergentów jest użycie myjki parowej. Wysoka temperatura oraz wytworzone w urządzeniu ciśnienie czyści szyby błyskawicznie. Należy jednak przetrzeć je do sucha ręcznikiem papierowym, aby nie zostały na nich kropelki wody. Tego typu akcesoria są niestety kosztowne i sprawdzają się jedynie w pomieszczeniach wyposażonych w wiele okien i szklanych powierzchni.
Ściereczka z mikrofibry i ciepła, czysta woda to jeden z lepszych i najtańszych sposobów na idealnie czyste szyby. Potem wystarczy wytrzeć je do sucha np. ręcznikiem papierowym. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego dostępne są również specjalne czyściki do szyb z dodatkiem nanosrebra, które oprócz pięknego połysku polerowanej powierzchni zapewniają antyseptyczną powłokę chroniącą przed ponownym zabrudzeniem.
 
Woda z octem, woda z cytryną i gazety sposobem na lśniące szyby
Roztwór octu z wodą w stężeniu 1:9 można wlać do butelki z atomizerem i nanosić na szybę rozpryskując lub maczając w nim ściereczkę (np. z mikrofibry). W ostatnim przypadku warto zadbać o dłonie nakładając na nie gumowe rękawiczki. Sposób mycia wodą z cytryną wygląda tak samo. Na 2 szklanki wody dodajemy sok wyciśnięty z jednego owocu. Po dokładnym umyciu szyb zarówno roztworem octowym jak i cytrynowym należy je wytrzeć do sucha. W tym przypadku sprawdzają się bawełniane lub lniane ściereczki oraz gazety.
Gazetowy druk rewelacyjnie nabłyszcza szyby, ale należy uważać na ramy okien (szczególnie te plastikowe), ponieważ mogą tworzyć się czarne smugi. Gazetę przed użyciem najlepiej dobrze zmiąć. Wystarczy zgnieść pojedyncze strony w ciasne kulki i rozwinąć. Tak przygotowaną gazetą polerować wcześniej umyte szyby do momentu uzyskania pożądanego efektu.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej