Strona główna Aktualności Schorzenia układu moczowego, które mogą zagrażać twojemu zdrowiu

Schorzenia układu moczowego, które mogą zagrażać twojemu zdrowiu

przez admin
Mimo że układ moczowy pełni w organizmie ważne funkcje, rzadko kiedy pamięta się o tym, by zadbać o niego w odpowiedni sposób. Rezygnowanie z właściwej profilaktyki prowadzi najczęściej do wielu dolegliwości, dlatego już dziś warto poznać jedną z najbardziej powszechnych, by w przyszłości zapobiec jej powstawaniu.
Przede wszystkim zanim dojdzie do rozpoznania choroby, istotne będzie przyjrzenie się jej symptomom, które pozwolą lekarzowi postawić prawidłową diagnozę. W przypadku takiego schorzenia jak kamica nerkowa, objawy mogą okazać się dokuczliwe i nasilać wraz z rozwojem choroby. Jedną z oznak świadczących o kamicy może być przeszywający, ostry ból, który pojawia się w sferze lędźwiowej, a następnie promieniuje ku dołowi, przemieszczając się w kierunku pęcherza oraz cewki moczowej. Nazywa się go kolką nerkową i nie wolno go lekceważyć. Tego typu objawom towarzyszą nierzadko nudności, wzdęcia lub wymioty. Dodatkowo w moczu wydalanym przez chorego mogą pojawić się krwinki czerwone, co świadczy o konieczności szybkiego udania się do lekarza specjalisty.
Kamica nerkowa – charakterystyka
Nie wolno również zapominać o tym, co właściwie wywołuje wspomniana dolegliwość. Kamica odpowiada za powstawanie złogów w nerkach bądź drogach moczowych – pojawiają się poprzez wytrącanie związków chemicznych będących składnikami moczu. Kiedy nadejdzie atak kolki nerkowej, poza czekaniem na interwencję lekarza można pomóc choremu, podając mu na przykład środki rozkurczowe i przeciwbólowe oraz ogrzać okolice lędźwi termoforem lub poduszką elektryczną. Jednocześnie warto pamiętać, że poza wizytą u specjalisty konieczne będzie wykonanie kontroli moczu, zrobienie USG oraz – w zależności od przypadku – radiologicznego badania układu moczowego.

Kamica – leczenie
Chcąc wyleczyć kamicę nerkową, dobrze zacząć od przestrzegania odpowiedniej diety, uzależnionej od typu schorzenia. W przypadku kamicy wapniowej z jadłospisu eliminuje się mleko, jaja, jogurt, kefir, kakao i orzechy. Kamica szczawianowa sprawia, że chory powinien zrezygnować z jedzenia fasoli, szpinaku, szczawiu, rabarbaru, marchwi i kapusty. Z kolei osoby cierpiące na kamicę fosforanową nie mogą jeść grochu, kukurydzy, kakao i lodów, zaś zmagające się z kamicą moczanową muszą pozbawić menu roślin strączkowych, tłustych ryb czy drożdży.
Samo leczenie natomiast powinno prowadzić do regularnego leczenia skutków kamicy nerkowej, które będzie miało na celu zapobieganie powstawaniu nowych kamieni, powiększaniu się tych istniejących oraz niwelowaniu źródła bólów o charakterze napadowym. Duże kamienie nerkowe, które nie usuwają się samoistnie, są najczęściej eliminowane przy pomocy litotrypsji, czyli zabiegu polegającego na kruszeniu zalegających złoży. Niekiedy zdarza się, że zakażenie bądź zmiany zachodzące w nerce zmuszają lekarzy do podjęcia decyzji o leczeniu operacyjnym, dlatego im wcześniej dojdzie do badania, tym większe szanse na wyleczenie chorego.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej