Strona główna Aktualności Choroby układu moczowego, których nie wolno lekceważyć

Choroby układu moczowego, których nie wolno lekceważyć

przez admin
Zazwyczaj tego rodzaju dolegliwości wywołują wstyd i niechęć do skorzystania z pomocy lekarskiej. Warto jednak pamiętać, że nieleczone infekcje mogą prowadzić do rozwinięcia się różnego rodzaju chorób lub powikłań, które trudno będzie zahamować.
Zanim jednak wizyta u lekarza stanie się koniecznością, dobrze zwrócić uwagę na to, co dzieje się w organizmie, by móc opowiedzieć o tym podczas badania. W przypadku chorób dróg moczowych jednym z często pojawiających się objawów jest nietrzymanie moczu mogące świadczyć o wielu poważnych przypadłościach, których nie wolno bagatelizować. Należą do nich między innymi kamica, obniżenie pęcherza, otyłość, zaparcia, a także zwiotczenie mięśni miednicy.
Przyczyny problemów z kontrolowaniem moczu
Wbrew ogólnym przypuszczeniom wspomniane zaburzenie nie wynika ze starzenia się organizmu. Poza tym, że sygnalizuje wiele chorób dróg moczowych, może być również konsekwencją problemów hormonalnych lub przebytych operacji urologicznych. Nietrzymanie moczu wiąże się również ze stosowaniem różnych leków, na przykład środków nasercowych, a w przypadku kobiet bywa też związane z porodem lub zabiegami ginekologicznymi. Kłopoty z pęcherzem mogą mieć w końcu charakter wysiłkowy – pojawiają się podczas maszerowania, wchodzenia lub schodzenia po schodach, schylania się, śmiania lub kichania. Dobrym pomysłem będzie zatem uważne obserwowanie swoich reakcji i zwrócenie uwagi na to, kiedy nasilają się najbardziej.
Warto również wiedzieć, że przed postawieniem ostatecznej diagnozy lekarze zlecają najczęściej przeprowadzenie badań, które pomogą poznać przyczynę kłopotów z układem moczowym. Do najczęstszych z nich należą USG brzucha, skontrolowanie zalegania uryny w pęcherzu po opróżnieniu i posiew mający wykryć ewentualną obecność bakterii w moczu.
 
Nieinwazyjne metody leczenia
Mimo że nietrzymanie moczu zazwyczaj leczy się dostępnymi na rynku środkami farmakologicznymi, zdarza się, że w początkowym stadium tej choroby można wykonywać określone ćwiczenia, które wpłyną na mięśnie pęcherza. Jedno z nich polega na oddawaniu moczu o ustalonych wcześniej porach i stopniowym wydłużaniu czasu między kolejnymi wyjściami do toalety. W przypadku kobiet możliwe jest również włożenie do pochwy krążka lub specjalnego ciężarka o stożkowym kształcie – ułatwiających kontrolowanie tej potrzeby fizjologicznej. Aby jednak osiągnąć zadowalające efekty pomagające wzmocnić mięśnie, potrzeba co najmniej kilku miesięcy systematycznej pracy.
Leczenie farmakologiczne
Istnieją jednak również takie przypadki, które wymagają stosowania leków – zwłaszcza wtedy, gdy ćwiczenia nie przynoszą spodziewanych efektów. Wówczas chorzy przyjmują środki powodujące zmniejszenie skurczów pęcherza. Lekarstwa mają także wpływ na tak zwane parcie i popuszczanie moczu, dzięki czemu wizyty w toalecie stopniowo stają się rzadsze. Czasami stosuje się także leki hormonalne, mające zdolność odbudowy błony śluzowej cewki, sprawiając, że jest ona bardziej szczelna i sprężysta. Wreszcie, osoby cierpiące z powodu nietrzymania moczu mogą zażywać leki antydepresyjne, które minimalizują siłę skurczów oraz wpływają na zwiększenie pracy mięśni zwieracza.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej