Strona główna Aktualności Czy po nowotworze będę mogła mieć dzieci?

Czy po nowotworze będę mogła mieć dzieci?

przez admin

Chemioterapia jest metodą, którą wykorzystuje się w walce z komórkami nowotworowymi. Jest bardzo skuteczna mimo, że niszczy również komórki zdrowe, szczególnie te, które tak jak komórki nowotworowe bardzo szybko się dzielą. Należą do nich komórki włosów, komórki znajdujące się w jamie ustnej, szpiku kostnym czy przewodzie pokarmowym. Chemioterapia niszczy również komórki jajowe, a co za tym idzie, prowadzi do utraty płodności.

Leki cytostatyczne, których używa się chemioterapii, maja bardzo niszczący wpływ na jajniki. Przez co mogą zmniejszyć liczbę produkowanych przez nie hormonów. W konsekwencji u kobiety może dojść do nieregularnej menstruacji, a nawet do całkowitego jej zatrzymania. Podczas chemioterapii dochodzi do uszkodzenia jajników, co może doprowadzić do utraty płodności. Zdarza się, że zatrzymanie płodności jest tylko chwilowe, ale niestety częściej dochodzi do niepłodności trwałej. Bardzo duże znaczenie ma terapia, wybrana przez lekarza prowadzącego, ponieważ to on dobiera typ leku oraz dawkę. Dodatkowym, równie ważnym czynnikiem jest wiek kobiety.
Ciąża w trakcie leczenia
Może zdarzyć się, że w ciążę zajdzie kobieta, u której rozpoczęto onkoterapię. Mimo, iż lekarze nalegają, aby kobiety w wieku rozrodczym podczas leczenia stosowały antykoncepcję. W momencie, kiedy kobieta dowie się o ciąży, lekarz zadecyduje, czy jest możliwość przesunięcia chemioterapii do momentu narodzin malucha. Jednak, gdy choroba kobiety wymaga ciągłego leczenia, lekarz postara się utrzymać pacjentkę w dobrym stanie bez chemioterapii do momentu przejścia przez I trymestr ciąży. Tylko wtedy chemia zagraża dziecku, natomiast w kolejnych etapach ciąży, dziecku nic nie grozi.
Problemy hormonalne w trakcie chemioterapii
Chemioterapia ma ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety. Może wywoływać symptomy, które świadczą o przedwczesnej menopauzie. Wtedy kobieta odczuwa takie same dolegliwości jak przy naturalnym przekwitaniu, czyli wybuchy gorąca, wahania nastroju, nadmierne pocenie się czy suchość pochwy. Przedwczesna menopauza wiąże się z tym, że podczas chemioterapii uszkodzona zostaje część komórek jajowych. Dlatego kobieta jeszcze przez pewien okres zostaje płodna. Niestety nie trwa to zbyt długo i w konsekwencji dochodzi do bezpłodności.

Macierzyństwo po nowotworze
Dzięki współczesnej medycynie, kobiety które straciły płodność w wyniku walki z choroba nowotworową, nie tracą szansy na macierzyństwo. Ich ratunkiem jest zamrożenie komórek jajowych, zarodków lub nawet tkanki jajnikowej.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej