Strona główna Aktualności Jesteś aktywna fizycznie? Sprawdź, jak zapobiec niedoborom magnezu

Jesteś aktywna fizycznie? Sprawdź, jak zapobiec niedoborom magnezu

przez admin
Każdy, kto regularnie uprawia sport, jest narażony na odwodnienie i utratę elektrolitów, w tym magnezu. Znaczny spadek poziomu elektrolitów może negatywnie wpłynąć zarówno na nasze zdrowie, jak i efektywność ćwiczeń.
Osoby aktywne fizycznie w szczególności powinny dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów i magnezu w organizmie. W przeciwnym przypadku niedobory mogą przyczynić się do częstszych kontuzji, a nawet wywołać różne dolegliwości.
Jak organizm traci elektrolity?
W trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego człowiek zaczyna się pocić. Intensyfikacja tego procesu ma na celu schłodzenie powierzchni ciała w wyniku parowania. Pot jest mieszaniną płynów oraz elektrolitów, w tym sodu, potasu i magnezu. Podczas ćwiczeń wydzielamy średnio do 2,5 litrów potu, a przy wyższych temperaturach jeszcze więcej.
Utrata elektrolitów powinna być na bieżąco rekompensowana właściwą ilością płynów. Jeśli tego nie dopilnujemy, może dojść do odwodnienia, w wyniku którego zmniejsza się objętość krwi, serce zaczyna szybciej bić, a mięśnie nie są dobrze utlenowane.
Niedobory magnezu – czym się objawia i jak je uzupełniać?
Wraz z potem z organizmu usuwane są między innymi jony magnezu. W związku z tym nadmierna utrata magnezu i wody, która nie jest rekompensowana, może doprowadzić do zaburzeń koordynacji i kontroli mięśniowej oraz występowania bolesnych skurczy – przede wszystkim w obrębie podudzia, ud, łydek, stóp, rąk, brzucha, a nawet powiek.
Co to oznacza dla osób aktywnych fizycznie? Głównie spadek wydolności, drżenie mięśni, odwodnienie oraz kołatanie serca. To podstawowy powód, dla którego osoby regularnie uprawiające sport mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na magnez.
Niedobór magnezu najlepiej uzupełniać oferowanymi w większości aptek preparatami zawierającymi magnez, przykładowo Magne B6. Warto jednak wcześniej zastanowić się, czy kupić powszechny na rynku suplement diety czy nieco rzadziej dostępny lek.
Wybrać suplement diety czy lek?
Zdecydowana większość preparatów magnezowych to suplementy diety. Ich zadaniem jest uzupełnianie składników, których brakuje w naszym jadłospisie. Suplementy będą rekomendowane osobom zdrowym, ale narażonym na niedobory magnezu.
Natomiast produkty lecznicze zawierające magnez są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które już zaczęły odczuwać symptomy niedoboru magnezu takie jak drżenie powiek, nerwowość czy skurcze mięśni. Leki uzupełniające niedobory magnezu, zwykle dostępne bez recepty, należy także przyjmować na wyraźne polecenie lekarza.
Dbaj o właściwe nawodnienie organizmu
Pamiętajmy jednak, że suplementy diety oraz leki magnezowe to nie wszystko. Równie istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu w czasie wysiłku fizycznego. W trakcie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, trwających nie dłużej niż 30 minut, możemy sięgać po wodę. Z kolei na długi, wymagający trening najlepiej zabrać ze sobą jeden z popularnych napojów izotonicznych bogaty w węglowodany, minerały oraz elektrolity.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej