Strona główna Aktualności Zadbaj o piękny uśmiech

Zadbaj o piękny uśmiech

przez admin

W spotkaniach z innymi ludźmi liczy się pierwsze wrażenie. A najlepsze wrażenie sprawia zdrowy i promienny uśmiech. Ty tez możesz go mieć. 
W ciągu dnia na powierzchni zęba zbierają się bakterie z jamy ustnej, tworząc żółty nalot. Zalegające między zębami resztki jedzenia, zwłaszcza cukry, są pożywką dla tych bakterii. Z kolei same bakterie wytwarzają kwasy organiczne. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić do próchnicy. A ta – ubytków w uzębieniu, a w najgorszym wypadku nawet do utraty jednego lub kilku zębów. Jaką zatem higienę stosować?

Pasta do zębów z fluorem
Jeszcze dwie dekady temu lekarze dentyści byli przekonani, że fluor wzmacnia przede wszystkim rozwijające się zęby, dlatego akcje fluoryzacji koncentrowały się głównie wokół dzieci. Najnowsze badania natomiast dowodzą, że miejscowe stosowanie środków zawierających fluor (past do zębów, płynów do płukania ust) są bardziej pomocne w zwalczaniu ubytków niż ochronie rozwijających się zębów.
Fluor mineralizuje zęby i wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów organicznych, a w rezultacie także na próchnicę. Najlepszy efekt daje zabieg fluoryzacji, polegająca na regularnym przyjmowaniu środków doustnych zawierających fluor. W warunkach domowych można się natomiast ograniczyć do regularnego stosowania pasty do zębów z fluorem. Taka pasta nie tylko zapobiega powstawaniu próchnicy, ale także odbudowuje drobne uszkodzenia szkliwa. W efekcie – zęby są mocniejsze i zdrowsze.

Pasta na kamień nazębny
Jednak nawet na najlepiej szorowanych zębach z czasem tworzy się kamień. Zaczyna się niepozornie. Krótko po umyciu zębów na ich powierzchni zaczyna się tworzyć osłonka z białka, na której gromadzą się resztki jedzenia i picia, bakterie, złuszczający się naskórek. Razem tworzą płytkę nazębną, zwaną też bakteryjną – białawy osad wyczuwalny językiem. Część tego osadu jest usuwana mechanicznie podczas jedzenia, część zmywa ślina. Jednak pozostawiona na zębach płytka z biegiem czasu ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Jest on widoczny w postaci ciemnej obwódki tuż nad dziąsłami. Groźniejszy jest jednak kamień, który się ukrywa pod powierzchnią dziąseł. Może on powodować stan zapalny, którego objawami jest nieprzyjemny zapach z ust, krew i odczuwalny niesmak przy gryzieniu posiłków. Nieleczony odpowiednio, może doprowadzić do parodontozy.
Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. Aby uchronić zęby przed powstawaniem płytki nazębnej, warto je myć przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej pastą na kamień nazębny (często preparat zawiera również fluor), regularnie stosować nić dentystyczną i kontrolnie odwiedzać stomatologa.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej