Strona główna Aktualności Wybór wkładek laktacyjnych

Wybór wkładek laktacyjnych

przez admin

Wkładki laktacyjne to niezbędne wyposażenie każdej świeżo upieczonej mamy. Ich stosowanie ma na celu uniknięcie przemoczenia biustonosza i ubrania przez wyciekający z piersi pokarm. Zdarza się, że ich użycie jest niezbędne już podczas ciąży, szczególnie w ostatnich tygodniach. Wówczas piersi kobiety niejako „przygotowują się” do karmienia i może zdarzyć się niekontrolowany wyciek mleka. Ze wsparcia wkładek laktacyjnych korzystają mamy głównie w pierwszych tygodniach po porodzie. Laktacja jest wówczas jeszcze nieustabilizowana. Często zdarza się, że podczas gdy dziecko ssie jedną pierś, z drugiej mleko wycieka w sposób niekontrolowany.

Wkładki pozwalają uniknąć krępujących plam na ubraniu w sytuacjach, gdy młoda mama wychodzi na spacer, na zakupy lub gdy musi wrócić do pracy. Wybór wkładek laktacyjnych musi być ściśle dostosowany do potrzeb kobiety. Producenci i sprzedawcy oferują dość szeroki wybór. Młoda mama ma do wyboru zarówno wkładki jednorazowego użytku, jak i wielokrotnego. Największą popularnością cieszą się wkładki jednorazowe. Wykonane są z miękkiego materiału, dobrze przylegają do piersi i nie są widoczne pod biustonoszem. Po nasiąknięciu pokarmem, należy je po prostu wyrzucić i użyć kolejnych.
Są z reguły cieńsze niż wkładki wielorazowe. Przy ich wyborze należy jednak uważać, gdyż niektóre z nich zawierają plastikowe elementy, które nie przepuszczają powietrza i mogą dodatkowo podrażniać piersi. Przy wyborze ważny jest również odpowiedni dobór grubości i chłonności, co wynika już z indywidualnych potrzeb kobiety. Producenci oferują również młodym mamom wkładki wielokrotnego użytku. Mogą to być zarówno wkładki materiałowe wymagające prania, jak i silikonowe zwane inaczej muszlami laktacyjnymi. Wersja materiałowa jest raczej najdroższą wersją, choć cieszącą się dość dużą popularnością wśród mam. Wykonane są z miękkich i delikatnych materiałów, posiadają warstwę chłonną oraz nieprzemakalną. Przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra swobodnie oddycha i nie dochodzi do stanów zapalnych. Utrzymują przy tym wilgoć z dala od skóry, co jest ich dodatkowym atutem.
Wkładki można prać wielokrotnie, nawet kilka razy dziennie. Jedynym ich mankamentem jest to, że są grubsze niż wkładki jednorazowe i mogą być nieco widoczne pod biustonoszem. Najmniej popularne są silikonowe muszle laktacyjne. Można je wprawdzie łatwo utrzymać w czystości, jednak są dość widoczne pod ubraniem. Oprócz wkładek laktacyjnych, których zadaniem jest wchłanianie wyciekającego pokarmu, dostępne są również takie, których rolą jest jego zbieranie. Tak zebrany pokarm nie marnuje się i można podać go dziecku.
Producenci oferują również wkładki nasączane różnego rodzaju substancjami łagodzącymi. Ta wersja jest szczególnie polecana mamom, których dzieci gryzą piersi. Wybór wkładek laktacyjnych uzależniony jest więc od indywidualnych potrzeb mamy i dziecka, ilości pokarmu i wielu innych czynników. Czasem trzeba wypróbować wiele produktów, aby trafić na ten najbardziej odpowiedni.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej