Strona główna Relaks Na styku Azji i Europy

Na styku Azji i Europy

przez admin

W poszukiwaniu intrygujących zakątków, bogatej kultury i starożytnych naleciałości nie możemy ominąć Turcji. Azjatycki kraj od tysiącleci był miejscem stykania się wielu kultur i cywilizacji. Dziś tę niesamowitą mieszankę możemy podziwiać w trakcie wciągającej podróży po Półwyspie Azji Mniejszej.


Europa w Azji i Azja w Europie

Zaledwie 3 procent powierzchni Turcji znajduje się po zachodniej części Bosforskiej Cieśniny, czyli na kontynencie Europejskim. Mimo to dzieje kraju od wieków łączą się i przeplatają z burzliwą historią Europy. Na tym gruncie rozwinęły się najstarsze cywilizacje Persji, Cesarstwa Rzymskiego i Bizancjum. Turcja miała istotny wkład w kształtowanie się Zachodnich cywilizacji. W XII wieków przed naszą erą, tereny Półwyspu były głównym obszarem, na którym łączyły się handlowe szlaki Europy i Azji. Rozsławiona dzięki Homerowi Troja czy Aleksandryjski Izmir kontrolowały śródziemnomorski handel zwłaszcza z Grekami. Będąc kulturową kolebką historii możemy się spodziewać, że Turcja zaskoczy nas barwnością i różnorodnością.


Sześć regionów

Komu szybko nudzi się otoczenie piasku i wody, w Turcji poczuje się jak w raju. Zróżnicowane ukształtowanie i niejednolity klimat, sprawia, że nie ma ona cech charakterystycznych dla pozostałych śródziemnomorskich krajów. Jest to przede wszystkim kraj wyżynno – górski z niewielkimi nizinami na wybrzeżach. Zwłaszcza południowa część obfituje w miasta położone w dolinach do których wiodą kręte, górskie drogi, dzięki czemu każda wycieczka jest dodatkowo ekscytująca. Turcja podzielona jest na sześć różniących się od siebie regionów: Morza Egejskiego, Tracji, Morza Śródziemnego, Wschodniej Anatoli, Wybrzeża Morza Czarnego oraz Centralnej Anatoli. By poznać wszystkie najciekawsze regiony i w dodatku móc się nimi bez pośpiechu nacieszyć, dwutygodniowy urlop może okazać się zbyt krótki.


Morze Egejskie i Śródziemne

To w tym rejonie mieści się wypoczynkowo – kurortowe centrum Turcji. Takie ośrodki jak Bodrum czy Marmaris od lat przyciągają turystów skuszonych gorącym plażami i skalistym, bardzo rozbudowanym wybrzeżem. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam nic innego prócz wody i piasku, wręcz przeciwnie. Wybrzeże Morza Egejskiego w starożytności było ważnym rejonem kupieckim całego ówczesnego świata a co za tym idzie porty w tej części Turcji rozwijały się wyjątkowo szybko. Troja, Izmir, Efez czy Hierapolis to obowiązkowe punkty podróży po tej części Turcji. Znajdziemy tu tak wspaniałe budowle jak twierdza Pagus górująca nad Izmir, Trojańskie ruiny czyli pozostałości po Homeryckiej wojnie, Świątynię Artemidy w Efez, należącą do siedmiu cudów świata czy tajemnicze grobowce w Hierapolis. Piękno całego północnego i północno – wschodniego wybrzeża tkwi w mitologicznej atmosferze odczuwalnej na każdym kroku. Kamienne amfiteatry i pozostałości po świątyniach idealnie wkomponowują się w pejzaż tej części Turcji.


Tarasy Pamukkale i wąwóz Saklikent

W rejonie Morza Egejskiego znajdziemy rozsławione na całym świecie Pamukkale. Po obejrzeniu ruin Hierapolis i kąpieli w źródłach samej Kleopatry, które według legend mają silne właściwości odmładzające i wygładzające, czeka nas spacer po wapiennym parku. Spływająca z gór woda bogata w wapń, osadzając się na skałach pozostawiła po sobie śnieżnobiałe tarasy wkomponowane w prawie księżycowy krajobraz skalistych gór z nieliczną roślinnością. Na wyjątkowość Pamukkale wpływa także to, że woda w tym miejscu ma niespotykany nigdzie indziej intensywny, błękitny odcień. Na wschód od Pamukkale w masywie gór Taurus znajduje się malowniczy wąwóz Saklikent. Zwiedzanie go, polega na spacerze cztero kilometrowym odcinkiem wąwozu otoczonego, wysokimi, wapiennymi skałami. Na całej długości wąwozu płynie niewielki, choć bardzo rwący strumień, w którym w trakcie wycieczki niejednokrotnie trzeba będzie się zamoczyć. W niektórych miejscach Saklikent jest tak wąski, że nie docierają do niego promienie słoneczne. Cały wąwóz ma długość 18 kilometrów jednak dla turystów dostępny jest jedynie początkowy odcinek.


Tracja – Stambuł

To najbardziej zeuropeizowana część kraju. Naleciałości Zachodniej cywilizacji widoczne są zaraz po przekroczeniu cieśniny Bosfor. Numerem jeden tego regionu na mapie każdego podróżnika jest Stambuł, który przez kilkanaście wieków istniał pod nazwą Konstantynopol. Stambuł to prawdziwie kosmopolityczne miasto, jako jedyne leżące na dwóch kontynentach połączonych dwoma mostami na cieśninie Bosfor. Zestawienie Osmańskiej tradycji z Europejskimi wpływami złożyło się na niesamowitą atmosferę jednego z największych miast na świecie i największego w Turcji. Lista miejsc do odwiedzenia w Stambule jest wyjątkowo długa. Bezapelacyjnie nie można ominąć dawnego meczetu, dziś muzeum, Haga Sofia będącego czwartym co do wielkości kościołem na świecie. Drugim ważnym punktem programu jest Błękitny Meczet, jeden z największych a na pewo najbardziej efektownych meczetów kraju. Stambuł dla turysty to kościoły, meczety i pałace, nie zapominajmy jednak, że prawdziwą atmosferę miasta poznaje się bywając w miejscach, w których można spotkać najwięcej rdzennych mieszkańców. Różnorodność architektury, specyficzny wygląd poszczególnych dzielnic oraz kolorowe i głośne życie Turków sprawią, że zakochacie się w tym mieście. Ze względu na wielkość miasta, jego zatłoczenie i ilość „obowiązkowych zabytków”, na pobyt w nim warto przeznaczyć trochę więcej czasu.


Wschodnia Anatolia – Kapadocja

Na Wyżynie Anatolijskiej znajduje się najpiękniejsza kraina Turcji – Kapadocja. Krajobraz powstały z połączenia działalności fałdowań trzeciorzędowych, wiatru, rzek i erupcji wulkanicznych zapiera dech. Stożki utworzone z wypływającej spod ziemi lawy zastygłe w niesamowitych kształtach były doskonałym miejscem schronienia dla tubylczej ludności. Pozostałością po tym są jamy wydrążone w skałach, które zastępowały mieszkania. Kapadocję tradycyjnie najlepiej podziwiać z wysokości. Turyści z całego świata przybywają w to miejsce by spróbować emocjonującej podróży balonem ponad szczytami skalnych wież. Region ten, z racji zaskakująco żyznych gleb szczyci się również doskonałymi gatunkami win a winne pola stają się dodatkową atrakcją dla podróżników.


Kinga Marciniak

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej