Strona główna Relaks Światło w domu

Światło w domu

przez admin
Światło to czynnik decydujący o tym, czy przebywanie w pomieszczeniu jest przyjemne. Naturalne poprawia nastrój, ale z reguły jest niewystarczające, a sztuczne z kolei nie może być elementem wyłącznie praktycznym. Co zrobić, by w pokoju zrobiło się ciepło, przytulnie i interesująco?

Światło naturalne

Światło naturalne w ciągu dnia zmienia się, o każdej porze dnia jest inne i obejmuje różne obszary wnętrza, nie docierając do ciemnych kątów. Powinny one zostać doświetlone światłem sztucznym, choć delikatnym. Światło zmienia się nie tylko w ciągu dnia, ale też w ciągu roku! To może zadecydować o funkcji pomieszczeń latem i zimą. To również światło dzienne decyduje o tym, jak będą wyglądały ściany po ich pomalowaniu wybranym przez ciebie kolorem.

Światło sztuczne

Światło sztuczne dzielimy na trzy rodzaje. Zadaniowe, wiążące się z określoną czynnością, nastrojowe służące do oświetlenia tła (np. lampy skierowane ku górze) oraz eksponujące, które służy celom dekoracyjnym, gdy chcemy zwrócić uwagę na dany element wystroju. Oświetlenie może też łączyć wszystkie te funkcje. Niezależnie od funkcji jaką ma oświetlenie, trzeba pamiętać o tym, by unikać jasnego światła nad głową bo stracisz efekt relaksu. Ponadto w każdym pomieszczeniu powinno być kilka warstw oświetlenia – im ich  więcej, tym więcej możliwości oświetlenia i wykorzystania wnętrza.

Kolor i światło

Przy podejmowaniu decyzji o kolorze ścian uwzględnienie światła jest kluczowe. Należy określić rodzaj naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia. Im zimniejsze, tym cieplejsze kolory powinniśmy wybierać: kremowy zamiast bieli czy terakotę zamiast pomarańczowego. Trzeba też zaobserwować, jak na oświetlenie wnętrza wpływają czynniki zewnętrzne; w obszarze zabudowanym światło jest bardziej przytłumione i przefiltrowane niż na otwartej przestrzeni. Jak już było wspomniane, światło zmienia się w ciągu dnia i w ciągu roku. Jeśli pomieszczenie jest jasne tylko rano, a na przykład zimą wpada do niego niewiele światła, nie dekoruj go jakby zawsze było jasne. Światło mocno wpływa na kolory. Często malujemy ciemne, zacienione obszary na biało, żeby je rozjaśnić, tymczasem w efekcie mamy szaroburą ścianę. Ciemne wnętrza dobrze wyglądają w ciemnych, nasyconych barwach, jak brąz czy bordo. Poza światłem naturalnym trzeba też zwrócić uwagę na światło sztuczne. W pomieszczeniach z jednym górnym światłem, staje się ono rozmyte, a kolory przytłumione. Trzeba więc zadbać o odpowiednie warstwy. Uwzględnijmy światła skierowane reflektorami ku górze, punktowe reflektory podkreślające jeden element pokoju. Znaczący jest także dobór żarówek i kloszy. Halogenowe dają czyste światło, niewpływające na kolor, ale powinno być przytłumione jeśli znajduje się w pomieszczeniu, w którym chcemy odpocząć. Inaczej będzie zbyt intensywne. Lepsze będą tu żarówki wolframowe.

Dekoracyjna rola światła

Światło, a w zasadzie żyrandole, kinkiety i lampy, poza funkcją oświetleniową, mają też funkcję dekoracyjną. Na wybór ich trzeba poświęcić czas, podobnie jak na wybór kolorów.  Trzeba pomyśleć o ich wielkości, kształcie, dopasowaniu do mebli, tkanin, tapet. W jaki sposób odzwierciedlą wybrany styl? Warto, żeby lampy stojące i ścienne stanowiły komplet. Zastanów się, czy mają się tylko wtapiać w tło, czy stanowić akcent dekoracyjny w mocnym kolorze. Podczas wyboru abażuru zwróćmy uwagę na to, jak duży powinien być. Należy w tym celu zmierzyć wysokość od podstawy lampy do cokołu żarówki: obwód klosza powinien być jej równy. Jeśli chodzi o centralne oświetlenie sufitowe nie powinno być jedynym źródłem światła. Rozmyte wygląda matowo, ale jeśli będzie miało interesujący kształt może stanowić interesujący element wystroju. Im bardziej okazała lampa, tym bardziej przyciąga wzrok do góry.

Nawet najpiękniejszy wystrój pokoju bez odpowiednio dobranego światła może okazać się mdły i mało ciekawy. Dlatego warto poświecić tej kwestii więcej czasu, żeby potem nie żałować.

Agnieszka Rachwał

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej