Strona główna Relaks Zima na dwóch kółkach

Zima na dwóch kółkach

przez admin

Rowerzyst(k)o! Zima nie musi oznaczać dla Ciebie końca sezonu! Wystarczy, że dobrze przygotujesz się do jazdy o tej porze roku.

Wielu sportowców-amatorów, w tym także rowerzystów, zapada w sen zimowy. Tłumaczą sobie, że w związku z nadejściem mrozów i szybko zapadającym zmrokiem uprawianie sporu niekorzystnie wpłynie na ich zdrowie lub wręcz może być niebezpieczne. A może po prostu chodzi o lenistwo?


Ubrania na zimę

Przygotowania do zimowej jazdy rozpocznij od kupna (bądź wyciągnięcia z szafy) odpowiedniego ubioru. W sklepach dostępna jest odzież rowerowa termoizolacyjna. Od spodni, poprzez koszulki i kurtki, skończywszy na rękawiczkach. Producenci sprzętu przygotowali też specjalne czapeczki, które można założyć pod kask.

Jeśli nie wystarczą Ci same ubrania, możesz zaopatrzyć się także w ocieplacze, które ogrzeją najbardziej newralgiczne punkty na ciele: stawy (łokciowy i kolanowy) oraz stopy (specjalne ocieplacze nakładane na buty).

Pomyśl o zainwestowaniu w okulary rowerowe, które uchronią Twoje oczy przed padającym śniegiem. Co więcej – nowoczesne modele są także przystosowane do potrzeb osób noszących okulary korekcyjne. Bez problemu można je zmieścić pod rowerowymi, nie obawiając się zaparowania czy zniszczenia.

Deszcz także nie powinien Cię przerażać. Dzięki płaszczom przeciwdeszczowym przeznaczonym dla rowerzystów, zabezpieczysz nie tylko siebie, ale także i swój sprzęt.

Postaw na widoczność!
Wsiadając na rower w zimie, musisz pamiętać, że dzień o tej porze roku jest bardzo krótki – już o 16 robi się ciemno. Zadbaj więc o dodatkowe elementy odblaskowe swojej odzieży. – Dobrym pomysłem będzie założenie odblaskowej kamizelki lub odblaskowych szelek, a także nakładek na kask, nogi i ręce – podpowiada Michał Putz z firmy Kellys Bike.

Przed zapadającym zmrokiem uchroni Cię także oświetlenie. O ile w lecie, mimo obowiązków nałożonych przez prawo, część z nas ignoruje konieczność posiadania lamp i odblasków zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu, o tyle zimą musisz się koniecznie w nie wyposażyć. Pamiętaj także o zabraniu ze sobą zapasowych baterii!

Podrasowany rower
Nasz sprzęt warto wyposażyć także w kilka innych elementów. Aby uniknąć zabrudzenia od śniegu lub błota, warto zamontować błotniki.

Jeśli przyjdzie Ci poruszać się po zbitym śniegu lub co gorsza po lodzie, nieodzownym elementem stają się opony zimowe na oba koła. Wyposażone są w grubszy bieżnik, a niektóre z nich nawet w kolce. Dzięki temu rozwiązaniu nasza jazda będzie stabilniejsza, bo nie wpadniemy w niekontrolowany poślizg.

Dobra technika

Jazda w trudniejszych warunkach wymaga nieco większego doświadczenia w poruszaniu się na rowerze i niezłej techniki. Jednak na pewno sobie z nią poradzisz! Pamiętaj, że im większa prędkość jazdy, tym zwiększa się stabilność roweru, a co za tym idzie – trudniej wpaść w poślizg. Warto wiedzieć, że ze względu na relatywnie niewielką wagę pojazdu wraz z rowerzystą można łatwiej wyjść z niebezpiecznych sytuacji niż choćby w przypadku jazdy samochodem.
Zachowanie tych kilku zasad sprawi, że jazda w zimie nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej