Strona główna Relaks Bezpiecznie na rowerze

Bezpiecznie na rowerze

przez admin

Bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu zależy także od Ciebie. Zwiększysz je, stosując się do przepisów ruchu drogowego, które obowiązują także rowerzystów.
Do kierowania rowerem wystarczy Ci posiadanie dowodu osobistego lub – jeśli nie masz jeszcze skończonych 18 lat – karty rowerowej. Jednak ta prosta droga do zostania rowerzystą nie zwalnia Cię z obowiązku poznania podstawowych przepisów drogowych, które obowiązują także Ciebie.

Rowerowe drogi
Podstawowym pasem ruchu każdego rowerzysty są drogi rowerowe. Niestety nie wszędzie na nie trafisz. W takim wypadku musisz przenieść się na jezdnię. Jeżeli jednak jest to droga szybkiego ruchu, na której dozwolona prędkość przekracza 50 km/h, możesz skorzystać z chodnika. Warunek jest jeden – musi mieć on szerokość przekraczającą 2 metry, by nie utrudniać poruszania się pieszym.

Po chodniku wolno Ci jeździć także w dwóch innych przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy opiekujesz się dzieckiem (mającym nie więcej niż 10 lat) poruszającym się na rowerze. Innym czynnikiem są złe warunki pogodowe, w czasie których widoczność na jezdni spada. Nigdy nie wolno Ci zaś jeździć po autostradzie i drodze ekspresowej.

jazda rowerem przepisy

Pamiętaj, że poruszając się po jezdni, obowiązują Cię przepisy takie, jak kierowców samochodów. Na skrzyżowaniach równorzędnych musisz więc ustąpić pierwszeństwa pojazdom szynowym oraz innym uczestnikom ruchu zgodnie z sygnalizacją świetlną, znakami i regułą prawej ręki. Jeśli zaś na skrzyżowaniu jedziesz po ścieżce rowerowej, masz pierwszeństwo przed samochodami, zgodnie z powyższymi regułami.

Musisz też nauczyć się rozróżniać ścieżki rowerowe od ciągów pieszo-rowerowych. Na tych ostatnich obowiązują Cię przepisy identyczne, jak w przypadku jazdy po chodniku szerszym niż 2 metry. Pamiętaj więc, że pieszy ma na nich pierwszeństwo.

Co wolno, a czego nie wolno rowerzyście
Jadąc na dwóch kółkach musisz pamiętać o swoich prawach, obowiązkach i zakazach, które nałożył na Ciebie ustawodawca. Przede wszystkim musisz zwracać uwagę na znaki, w tym szczególnie dotyczące zezwolenia i zakazu jazdy pojazdów rowerowych. Musisz mieć pewność, że po danej drodze wolno Ci się poruszać.

Prawo wymaga od Ciebie zamontowania oświetlenia do roweru. Z przodu Twój pojazd musi posiadać białe lub żółte światło ciągłe, zaś z tyłu – czerwone, zarówno ciągłe, jak i odblaskowe.
Szczególną uwagę zachowuj przy przejeździe przez ulicę. Pamiętaj, że na rowerze wolno Ci ją pokonać jedynie po ścieżce rowerowej. W przypadku przejść dla pieszych musisz zejść z pojazdu i przeprowadzić go na piechotę. – mówi Michał Putz w firmy Kellys Bike.
Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy. Co ciekawe, możesz to zrobić zarówno z lewej, jak i z prawej strony, mając jednak na uwadze przepisy, takie jak zakaz wyprzedzania.


Zmiany na korzyść

Od jakiegoś czasu rowerzyści mogą poczuć się swobodniej na drodze, a wszystko za sprawą poluzowania kilku przepisów. Po pierwsze wolno jeździć obok siebie, o ile takie poruszanie nie przeszkadza innym uczestnikom ruchu i nie stwarza zagrożenia.

Po drugie: rodzice mogą legalnie przewozić swoje dzieci na przyczepkach. Montuje się je z tyłu roweru, by dziecko mogło wygodnie i bezpiecznie siedzieć w czasie jazdy.

Nowelizacja ustawy z jednej strony nakazuje Ci jeździć po ścieżce wszędzie tam, gdzie została wyznaczona, ale z drugiej pozwala z niej zjechać, jeśli nie masz możliwości kontynuacji jazdy po niej. Nie musisz po niej podróżować także wtedy, gdy nie została zbyt dobrze przygotowana przez drogowców i poruszanie jest mocno utrudnione, np. ze względu na oblodzenie.
Zapoznanie się z powyższymi przepisami z pewnością ułatwi Twoją jazdę na rowerze i wpłynie na poprawę Twojego bezpieczeństwa.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej