Strona główna Relaks Uroda i niezależność przekleństwem Moniki Bellucci w „Malenie”

Uroda i niezależność przekleństwem Moniki Bellucci w „Malenie”

przez admin
Monica Bellucci jako piękna Sycylijka w jednym z najlepszych filmów Giuseppe Tornatore.
Malena to miejscowa piękność — kobieta, której inne zazdroszczą urody i pozycji, a w mężczyznach wywołuje żywsze bicie  serc. Wiadomość o śmierci męża Maleny na wojnie szybko obiega miasteczko. Od tej pory kobieta będzie coraz jawniej szykanowana i oskarżana o rozwiązłe prowadzenie się.  Dramat Maleny obserwuje zafascynowany nią 13-letni Renato.
Rok 1941 na słonecznej Sycylii. To tutaj wraz z rodziną mieszka 13-letni Renato. Nadchodzi niezwykle ważny dzień. Mussolini wypowiada wojnę Francji i Anglii, lecz Renato jest zajęty czymś innym. Dla niego to dzień przełomowy — dostaje w prezencie pierwszy rower. Odtąd dojrzewanie Renata będzie się splatać z losem pięknej Maleny oraz niespokojnym życiem miasteczka. Malena to miejscowa piękność — kobieta, której zazdrości się urody i pozycji. Nie przypadkiem wywołuje żywsze bicie męskich serc, ale także zawiść innych kobiet. Wiadomość o śmierci męża Maleny na wojnie szybko obiega miasteczko. Od tej pory kobieta będzie coraz jawniej szykanowana i oskarżana o rozwiązłe prowadzenie się. Dramat Maleny obserwuje zafascynowany nią Renato. Chłopak śledzi każdy jej ruch, w trudnych chwilach służy pomocą. Zbliża się koniec wojny, a sytuacja Maleny staje się coraz bardziej dramatyczna. Miejscowi widzą w niej kolaborantkę i szykują się do odwetu.
Giuseppe Tornatore, jeden z najwybitniejszych europejskich twórców filmowych, po raz kolejny daje próbkę swoich możliwości. Wcześniejsze sukcesy Cinema Paradiso, Czystej formalności czy Sprzedawcy marzeń ugruntowały filmową pozycję Włocha. Malena to nie tylko charakterystyczny styl Tornatore, ale także Monica Bellucci na ekranie. O samym filmie tak pisał Kacper Jeżewski na łamach „Kina”: „[…] jest to relacja z kolejnych stopni inicjacji: od otrzymania własnego roweru, poprzez otrzymanie długich spodni aż po wizytę — pod ojcowskim okiem — w domu publicznym. Emocjonalna więź z piękną Maleną — silna, skoro nawet po latach pozostaje ona dla narratora pierwszą kobietą życia — jest zarazem kluczem do dojrzewania społecznego”.
Dojrzewanie Renata to nie jedyny temat filmu. Perypetie zakochanego młodzieńca dzieją się na tle osobistego dramatu Maleny, kobiety wyklętej, ciężko doświadczonej przez los. Jednostkowe losy bohaterów rzucone są na szerokie tło historyczne, gdzie obserwacje społeczne, polityczne oraz obyczajowe ukazują czas II wojny światowej bez ogródek. To nie jest czas wielkiego bohaterstwa, a raczej czas przetrwania i hipokryzji. Film Tornatore to nie tylko ujmująca, momentami sentymentalna opowieść o dojrzewaniu i pierwszym uczuciu, ale też lekcja historii, prawdy o ludzkich wadach i grozie wojny. Wspaniałe kreacje Moniki Bellucci oraz Giuseppe Sulfaro.
Film będzie można obejrzeć na kanale CBS Europa 20 września 2014 o godz. 21:00
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej