Strona główna Relaks Na tym spano na Titanicu

Na tym spano na Titanicu

przez admin
Historia materacy sprężynowych sięga XIX wieku. Jako produkt ekskluzywny, trafiły między innymi na pokłady słynnych liniowców – Titanica, Lustianii i Mauretanii. Od tamtego czasu przeszły prawdziwą rewolucję, pozostając do dziś najczęściej wybieranym typem materacy.

jak wybrać materac


Sen na ziarnku grochu

Za prototyp materacy można uznać poduchy wypełnione różnymi materiałami. Pierwsze wzmianki o takich rozwiązaniach pochodzą z Bliskiego Wschodu. Z języka arabskiego wywodzi się także słowo „materac”. To w Egipcie stworzono prototyp stelaża. Miał on postać sieci rozpiętej między ramą łóżka i przykrytej liśćmi palmowymi.  Przez setki lat materace robiono ze strąków grochu, kłębów końskiego włosia, bawełny i szmat. Dlatego kiedy w 1885 roku Joseph Palmer Leggett, Sr, udoskonalił sprężyny stosowane do produkcji materacy, rozpoczął się nowy rozdział w historii snu.

Sprężyna w kieszeni

Absolutny przełom nastąpił kilka lat później. W 1900 roku James Marshall wynalazł sprężyny kieszeniowe. Ich konstrukcja bazuje na tradycyjnych sprężynach, tyle że umieszczonych w oddzielnych kieszeniach. Dzięki temu pracują one niezależnie od siebie, co oznacza, że ugięcie jednej nie wywołuje reakcji kolejnych. Na materacu kieszeniowym mogą więc spokojnie wyspać się dwie osoby. Nawet jeśli jedna z nich będzie spała niespokojnie, zmieniając pozycje i obracając się z boku na bok, druga praktycznie tego nie odczuje. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na zagęszczenie sprężyn – czym jest większe, tym dany model jest wygodniejszy. Przeciętny materac kieszeniowy ma ok. 260 sprężyn na jednym metrze kwadratowym. Może być jednak jeszcze lepiej. Przykładowo –wyjątkowo wygodny materac Rea z kolekcji Fabryki Materacy Janpol ma ich na tej powierzchni aż 1000.

jak wybrać materac

W wersji ekonomicznej
Tańszą wersją materaca sprężynowego są modele bonnellowe. Mają one swoich zwolenników, ale równie często są poddawane krytyce.  A jakie są fakty? – Stosowane przez nas sprężyny bonnellowe wykonane są z wysokiej jakości drutu o średnicy 2,2 mm. Cechuje je duża sztywność i trwałość wkładu. W połączeniu z atrakcyjną ceną jest to dobry wybór na lata. Jednak ze względu na specyfikę sprężyn bonnellowych, jeśli w jednym łóżku mają spać dwie osoby, polecamy zastosowanie oddzielnych, pojedynczych materacy. Dzięki temu ich sen nie będzie zakłócony przez zmianę pozycji partnera, gdy ten będzie przewracał się z boku na bok, my nadal możemy spać spokojnie – wyjaśnia T. Goc.  Materace bonnellowe to także dobre rozwiązanie w rzadziej wykorzystywanej sypialni dla gości.
Stanowią wyważony kompromis pomiędzy jakością a ceną, co nie jest przecież bez znaczenia.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej