Strona główna Psychologia Tajemnica niewierności

Tajemnica niewierności

przez admin

Zdrada jest jedną z tych rzeczy, które najciężej wybaczyć partnerowi. Kiedy jednak warto i co jest jej powodem?

Wiele małżeństw w Polsce rozpada się z powodu niewierności.  Należysz do tej części kobiet, dla których związek monogamiczny to podstawa, ale podejrzewasz, ze twój partner nie odwzajemnia podobnych wartości? Zastanawiasz się gdzie popełniłaś błąd? Jak ratować wasz związek i czy wybaczyć? A może sama masz ochotę na romans?

DLACZEGO ZDARDZAMY

Powodów zdrady jest wiele, ale można je poszeregować ze względu na płeć. Mężczyźni, jak wiadomo nie od dziś, są zdobywcami. Jedna partnerka, która od dłuższego czasu ‘należy do nich’ przestaje być wyzwaniem. Wtedy facet rusza na łowy. Kolejne trofeum do kolekcji podnosi męsko samoocenę, nawet, jeśli jest ona zagłuszana wyrzutami sumienia. Drugim bardzo popularnym powodem niewierności u panów jest kryzys wieku średniego. Kiedy wspomnienia młodości powoli blakną mężczyzna za wszelką cenę, chce się znowu poczuć atrakcyjny i uwodzicielski. Nowej partnerce łatwiej zaimponować w łóżku. Przyczyną zdrady może być zwyczajne znudzenie długoletnią dziewczyną oraz brak satysfakcji seksualnej.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku kobiet. Panie są bardziej wrażliwe, dlatego zdrada częściej wynika z przyczyn czysto uczuciowych. Następuje zazwyczaj, kiedy czujemy się odrzucone przez partnera. Stajemy się dla niego żoną i przestajemy być kochanką. Jesteśmy sprowadzone do roli niedocenianej kury domowej. Kobieta potrzebuje ciepła i uwagi, której zaczyna szukać w ramionach nowego kochanka. Powodem może być również czysta ciekawość- ‘jak to jest z kimś innym?’ Dotyczy to przede wszystkim pań, które wcześnie wyszły za mąż, bądź miały jednego partnera seksualnego.

KIEDY WARTO WYBACZYĆ

Zdrady nie można zapomnieć i bardzo ciężko jest ją wybaczyć. Jednak, w niektórych przypadkach należy się zastanowić, czy warto rezygnować z długoletniego uczucia. Jeśli partner przyznał się do zdrady, szczerze żałuje, a łączy was wspólny dom, dzieci i przede wszystkim miłość rozważ wszystkie za i przeciw. Każdy z nas ma chwile słabości i jesteśmy tylko ludźmi. Oczywiście, jest to wytłumaczenie dobre jak każde inne, ale nieprzemyślany skok w bok jest bardzo często chwilowym impulsem bez większego znaczenia. Nie decyduj się również na krok ‘jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie’. Zemsta w ramionach innego mężczyzny skomplikuje całą sytuację i da tylko chwilową ulgę. Kiedy twój mąż zdradzi ponownie i przyjdzie na kolanach prosić o wybaczenie, powinnaś się zastanowić czy wasz związek ma jeszcze jakikolwiek sens.

PO ZDRADZIE

Jeśli dowiedziałaś się o zdradzie i wybaczyłaś swojemu partnerowi, w jaki sposób możesz odbudować wasze relacje? Po pierwsze rozmawiajcie o tym. Niech zdrada nie stanie się tematem tabu. Dowiedz się, co kierowało partnerem, dlaczego zdecydował się na taki krok, co chciałby zmienić w waszym związku itp. Osoba zdradzająca musi być cierpliwa i dać trochę czasu partnerowi na przetrawienie całej sytuacji. Nie można oczekiwać, że z dnia na dzień, wszystko będzie po staremu.
Rutyna zabija miłość. Nie dopuście, aby ponownie wkradła się do waszego życia. Wychodźcie częściej na miasto, spotykajcie się ze znajomymi, ale również urządzajcie sobie w miarę możliwości romantyczne wieczory we dwójkę. Eksperymentujcie w sypialni. Spróbujcie nowych pozycji, zainwestujcie w erotyczne gadżety, podnieście temperaturę. W końcu nic tak nie zbliża jak udany seks. Jeśli jednak nie jesteś w stanie poradzić sobie sama z niewiernością partnera, zdecydujcie się na terapie dla par. Psycholog pomoże wam uporać się z problemami w profesjonalny sposób. 

Elena Stefańska  

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej