Strona główna Psychologia Dlaczego warto ryzykować?

Dlaczego warto ryzykować?

przez admin
„Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie, gdy będziemy gotowi przyjąć niespodzianki, jakie niesie nam los” – Paulo Coelho. Ryzykowanie jest częścią ludzkiej egzystencji. Kto nie ryzykuje, nic nie zyskuje. Ryzykowanie jest częścią ludzkiej egzystencji. Kto nie ryzykuje, nic nie zyskuje.
Istota ryzykowania
Człowiek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. To jedno z jego naturalnych i najważniejszych potrzeb. Dla bezpieczeństwa jest w stanie wiele zrobić i poświecić. Może nawet wyrzec się niezależności i wolności, żeby tylko poczuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo to stabilność, pewność, uporządkowanie, spokój i harmonia. Ryzyko jest tego całkowitym zaprzeczeniem! Ma znaczenie pejoratywne i kojarzy się z niebezpieczeństwem, strachem przed nieznanym, chaosem i niepokojem. Dlatego stara się nie ryzykować, by nie narażać siebie i bliskich. Poza tym świat narzuca ograniczenia i zasady, które mają zapewnić bezpieczne i uporządkowane życie. Od dziecka zabrania się mu i mówi, co można, a co nie, czyli zamyka w „złotej klatce”. Nie pozwala mu się na samodzielne odkrywania świata i ogranicza prawie na każdym kroku. Zasady są niezbędne w życiu – ponieważ porządkują świat naszych wartości i zachowań. Czasem jednak warto z nich zrezygnować. Wszystko, co nowe i obce nie musi nam zagrażać – ryzyko nie zawsze jest ryzykiem!
dlaczego warto ryzykować
4 główne definicje ryzyka
Ryzyko się opłaca i warto czasami je podjąć w imię większego dobra. Zalety ryzykowania to jego 4 definicje:
1. ryzyko to postęp – buduje lepszy świat oraz pozwala odrywać i tworzyć nowe rzeczy. Bez ryzyka nie jest możliwy postęp i rozwój człowieka. Bez ryzyka panuje stagnacja i nic się nie zmienia. Gdy przełamujesz bariery i przyjęte zasady, możesz zrobić więcej niż myślisz. Ryzyko pobudza umysł, a zmysły pracują na najwyższych obrotach. To aktywator innowacyjnych i ekscytujących działań. To duży zastrzyk adrenaliny, który sprawia, że życie nabiera intensywnych kolorów. Pobudzony jesteś bardziej czujny! Ryzyko może przynosić większy rozwój i postęp niż zrównoważone oraz bezpieczne działanie. To siła napędowa postępu i życiowego sukcesu!
2. ryzyko to możliwości – ryzykując, możesz więcej i lepiej. Pokonujesz ograniczenia i swoje słabości. Im częściej ryzykujesz, tym jesteś coraz lepszy. Z czasem ryzyko staje się także mniejsze, bo Ty zdobywasz doświadczenie i umiejętności. Gdy ryzykujesz, jesteś bardziej ostrożny, bo nie znasz ewentualnych skutków. Podchodzisz do każdego problemu powoli i z większą rozwagą – dlatego postępowanie jest przemyślane i ma lepsze efekty. Zdając się na to, co znasz, myślisz, że jest bezpieczne. Nie zawsze to, co z natury bezpieczne, jest okazją do rozwijania siebie. Tylko ryzykując, uczysz się nowych rzeczy i poznajesz świat z innej strony.

3. ryzyko to pokonywanie strachu – strach ogranicza ludzkie działanie. Hamuje postęp, nie pozwala decydować, myśleć i działać. A z drugiej strony ma zapewnić bezpieczne życie, bo ryzykując możesz narazić się na niebezpieczeństwo. Jednak z ryzykiem możesz walczyć z obawami, strachem, czyli pokonywać bariery. Strach jest wrogiem postępu, zmian i możliwości. Bojąc się, sam siebie ograniczasz i pozwalasz, żeby Cię kontrolował. Panowanie nad staruchem minimalizuje porażki i sprawia, że robisz coś ekstremalnego, czyli ponad swoje możliwości. 
4. ryzyko to wolność – każdy jest wolny i może sam decydować o sobie, ponieważ ma do tego prawo. Sukcesywne zwiększanie poczucia bezpieczeństwa ogranicza wolność. Zabraniając oraz wprowadzając nakazy i zakazy, nie pozwalasz na kierowanie życiem i podejmowanie decyzji. Gdy ryzykujesz, bierzesz odpowiedzialność za postępowanie. Bezpieczeństwo to brak strachu i ryzyka i jednocześnie wolności. Natomiast w ryzyku jest odwrotnie – jest strach, niebezpieczeństwo, a wolność jest nieograniczona. 
Ryzykuj bezpiecznie 
Ryzyko nie zawsze jest duże, ponieważ możesz je skutecznie zminimalizować. Właściwe podejście i przygotowanie, intensywne i długie ćwiczenia oraz doświadczenie powodują, że się zmniejsza. Gdy podejmujesz ryzykowne działanie, z każdym kolejnym jesteś lepszy niż na początku – zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Ryzyko prowadzi z czasem do zwiększenia bezpieczeństwa, czyli realizacji podstawowej potrzeby każdego człowieka. 
Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej