Strona główna Psychologia Gdy ciężko się porozumieć

Gdy ciężko się porozumieć

przez admin

Komunikacja jest podstawą życia w każdym społeczeństwie. Człowiek nie jest „samotną wyspą”, więc potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Jednak każdy z nas jest inny i nie ze wszystkimi można się sprawnie i szybko dogadać. Istnieją też osoby, z którymi lepiej nie zaczynać konwersacji.

Komunikacja utrudniona

Z niektórymi osobami szybko znajdujesz wspólny język i możecie ze sobą gadać godzinami. Natomiast z innymi ciężko się dogadać, przez co komunikacja i praca jest utrudniona i mało efektywna. Najtrudniej rozmawiać z osobami:

1. o odmiennych zainteresowaniach – gdy nie macie wspólnych pasji i zainteresowań, nie możecie znaleźć wspólnego tematu. Wspólny temat pomaga rozpocząć rozmowę – komunikacja jest sprawna i szybka, ponieważ macie, o czym rozmawiać i rozumiecie się doskonale. Dzięki temu czujecie się dobrze i swobodnie w swoim towarzystwie. Nie nudzicie się, bo łączy Was pasja!

2. którzy wszystko wiedzą lepiej – gdy osoba ma wiedzę absolutną i czuje się lepsza od innych, ciężko się z nią rozmawia. Jest egoistyczna i wszystkowiedząca, dlatego nigdy się nie myli. Zachowuje się jak narcyz, którego ciągle trzeba podziwiać i uwielbiać – chce być w centrum dyskusji! Poza tym rozmowa z mądralami często jest wykładem, który każdy musi słuchać i nie wtrącać się. Dlatego jest nudna i mało efektywna. Poza tym nikt nie lubi, jak ktoś się wywyższa podczas rozmowy. Liczy się zdanie każdego!

3. despotycznymi i władczymi – osoby, które chcą sobie podporządkować innych, żeby przejąć całkowitą kontrolę nie są dobrymi rozmówcami. Tacy tylko narzucają zdanie i nie liczą się z cudzym. Nie są lubiani przez otoczenie, dlatego często unikani! Nikt nie chce bowiem być pozbawiony praw lub znajdować się pod presją! W rozmowie z nimi brakuje swobody i niezależności.

komunikacja medzyludzka


4. nieśmiałymi tchórzami
– z osobami małomównymi ciężko się rozmawia. Dyskusja z nimi jest krótka i oszczędna w słowach. Odpowiadają tylko pytani i nie włączają się w konwersację, bo boją się, np. krytyki lub nie chcą być zauważeni.

5. z nieprzewidywalną reakcją – jeśli łatwo można ich wyprowadzić z równowagi, gdy nie zgadzamy się z ich zdaniem, lepiej z nimi nie zaczynać. Osoba bardzo gwałtowna i niestabilna, która nie panuje nad słowami, emocjami i zachowaniem bywa unikana w kontaktach międzyludzkich. Skoro lepiej się jej nie narażać, nie warto z nią gadać!

6. perfekcyjnymi – uważają, że robią wszystko najlepiej, bo do obowiązków podchodzą poważnie i poświęcają im dużo czasu. Każda krytyka jest dla nich ciosem! Nie chcą jej przyjąć i mogą się nawet za to obrazić! Dlatego krytykowanie idealisty to poważne wyzwanie.

7. bez zdania – osoby, które nie mają własnego zdania albo same nie wiedzą, czego chcą nie są najlepszymi rozmówcami. Tylko bardzo stanowcze, konkretne i pewne siebie są aktywne podczas rozmowy i łatwo z nimi nawiązać dyskusję.  

Osobowość a konwersacja

To, jak rozmawiamy i czy w ogóle lubimy to robić zależy od charakteru i typu osobowości. Nikt nie jest w 100% jednym typem osobowości. W każdym z nas można bowiem odnaleźć cechy kilku. Najlepiej rozmawia się z osobą o takiej samej lub podobnej osobowości, a najgorzej z przeciwstawną. Najbardziej towarzyską i otwartą osobą jest sangwinik – uwielbia przebywać i pracować z ludźmi, relacje z innymi są dla niego ważne. Dlatego jeśli chcesz się z nim dogadać, musisz się z nim zaprzyjaźnić.

Natomiast choleryk jest osobą bardzo energiczną i aktywną o umiejętnościach przywódczych, dla którego najważniejsze jest wykonanie danego zadania. Dlatego staje się liderem grupy. Podczas rozmowy z nim nie przejmuj roli dominującej. Tylko wtedy taka komunikacja ma sens i prowadzi do skutecznych rozwiązań.

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej