Strona główna Psychologia Czy nowoczesne technologie zagrażają kontaktom międzyludzkim?

Czy nowoczesne technologie zagrażają kontaktom międzyludzkim?

przez admin

Nowoczesne technologie są jedną z tych rzeczy, które mocno wpływają na nasze codzienne życie. Niektórzy szybko zapoznają się z najnowszymi produktami innowacyjnych firm z Doliny Krzemowej, inni są nieco bardziej oporni. Jednak prędzej czy później, w rękach każdego ląduje smartfon, laptop, tablet lub telewizor 3D podpięty do sieci oferującej 200 kanałów oraz dekodera, dzięki któremu możemy nagrać każdy program tv. Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez tych udogodnień – nie zwracamy uwagi na to, że istnieją, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy pojęcia, że kiedykolwiek się pojawią.

Najczęstszym zarzutem w stronę nowych technologii jest alienowanie społeczeństwa. Zamiast wybrać się do znajomych wolimy napisać SMS lub maila. Zamiast zorganizować spotkanie klasowe po latach – zakładamy grupę na Facebooku. Wszystkie fotografie przechowujemy w formie cyfrowej, a nie w formie fizycznej w albumie.
Jak pokazują najnowsze badania, osoby tak myślące są w błędzie. Telefony komórkowe, e-maile oraz portale społecznościowe nie powodują, że spotykamy się coraz rzadziej. Jest wręcz przeciwnie, ludzie doskonale potrafią odróżnić świat realny od cyfrowego, a dostęp do nowoczesnych technologii pozwala im nawiązywać, utrzymywać, a także odnajdywać znajomości.

Cyfrowe źródła kontaktu, portale informacyjne i specjalistyczne oraz program TV mają jeszcze jedną wielką zaletę. Dzięki nim przepływ informacji jest bardzo szybki, a ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i poznawać ludzi podobnych do siebie. Nie ma obaw. Nowoczesne technologie na pewno nie wyprą tradycyjnych kontaktów międzyludzkich. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie – pomagają utrzymać kontakty, a także znaleźć ludzi z podobnymi pasjami.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej