Strona główna Aktualności Rodzina się powiększyła? Sprawdź jak efektywniej zarządzać domowym budżetem!

Rodzina się powiększyła? Sprawdź jak efektywniej zarządzać domowym budżetem!

przez AlejaKobiet.pl

Jesteś świeżo upieczoną mamą lub niedługo nią będziesz – w Twoim życiu nastąpiło już sporo zmian, a z każdym niemalże dniem tych zmian będzie coraz więcej. Chociaż wydaje się, że lepszym słowem byłoby nie „zmian”, ale „wyzwań”. Wiele z tych wyzwań dotyczy zarządzania domowym budżetem, który nie jest z gumy, ale musi wystarczyć, by zaspokoić potrzeby powiększonej rodziny.

Planowanie przede wszystkim

Zarządzanie domowym budżetem to przede wszystkim rozpoznanie bieżących oraz co ważniejsze przyszłych potrzeb domowników, w tym dzieci. To również planowanie z wyprzedzeniem zakupów, które są niezbędne oraz wyszukiwanie ofert specjalnych oraz rabatów, które wpisują się w to, co wcześniej sobie zaplanowałaś.

Chcesz kupować rozsądnie? Planowanie zacznij już przed porodem

Po porodzie nasza uwaga będzie głównie skoncentrowana na nowym członku rodziny, więc w ostatnim trymestrze ciąży warto zaplanować, co kupić, a co będzie potrzebne w pierwszych miesiącach życia maluszka. Zaplanowanie i kupienie wyprawki dla noworodka nie jest trudne – wystarczy popytać koleżanek lub przejrzeć media społecznościowe, fora oraz serwisy internetowe skierowane do młodych mam.

Warto też mieć scenariusz „B” na wypadek niespodziewanych okoliczności np. przy niewielkiej ilości pokarmu będzie potrzebny m.in. laktator i większa ilość pojemników na pokarm. Trzeba też wiedzieć, jakim mlekiem początkowym chcemy karmić lub dokarmiać maluszka – w razie takiej potrzeby. Kupując wózek, należy zwrócić uwagę na porę roku, w której będziemy chodzić na pierwsze spacery – dziecko urodzone późną jesienią lub zimą będzie wożone w ciepłym kombinezonie, dlatego gondola powinna być przestronna.

Wiele sklepów internetowych oferuje gotowe wyprawki zawierające to, co niezbędne maluszkowi i jego rodzicom. Gotowa wyprawka to co najmniej kilkanaście pozycji, ale jeśli weźmiemy pod uwagę promocjedladzieci.pl , to koszt takiego zakupu będzie łatwiejszy do zaakceptowania.

Jeśli mamy możliwość urządzenia oddzielnego pokoju dla maluszka, to również zróbmy to w trzecim trymestrze ciąży, najlepiej na samym jego początku. Pamiętajmy, że większość mebelków do pokoików dziecięcych jest produkowana na konkretne zamówienie, a czas produkcji waha się od 3 do nawet 7 tygodni.

Witamy na świecie….

Niemowlę podobno robi trzy rzeczy: je, śpi i załatwia potrzeby fizjologiczne. Aby mieć realistyczny obraz sytuacji, do tej listy należy dodać również płacze oraz …..kosztuje. Szacuje się, że koszty związane z utrzymaniem dziecka od niemowlęctwa do 18 roku życia wynoszą około 180 tysięcy złotych. Sporo!

Dlatego warto śledzić propozycje różnych marek, które nieraz zaskakują bardzo korzystnymi ofertami cenowymi. Dotyczy to zarówno zabawek, jak i odzieży, na którą będziemy wydawać znaczną część budżetu (ach jak te dzieci szybko rosną!). Jeśli polujesz na korzystne cenowo ubrania dla dzieci promocje nie mogą umknąć Twojej uwadze.

….a po zakupach ich analiza

Nie myli się ten, kto nic nie robi – nie kupuje niepotrzebnych rzeczy ten, kto nigdy nie kupuje. Jednym z niezbędnych elementów zarządzania jest analiza wydatków. Możesz to zrobić z ołówkiem w ręku, choć prościej będzie z pomocą współczesnej technologii. To ułatwi Twoje zadanie. Możesz skorzystać z rozmaitych aplikacji na telefon lub komputer, które skanują paragony i grupują wydatki według kategorii lub daty. Wyposażana w taką wiedzę możesz udać się na kolejne zakupy i dokonywać optymalnych wyborów konsumenckich.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej