Strona główna Aktualności Postanowienia noworoczne – czy robisz to dobrze?

Postanowienia noworoczne – czy robisz to dobrze?

przez AlejaKobiet.pl

8 dzień Nowego Roku – być może 8 dni temu powzięłaś postanowienie noworoczne np.: „rzucę palenie”; „będę się odchudzać”, „zrobię prawo jazdy”. Czy 8 dzień roku może być pierwszym dniem kryzysu jeśli chodzi o realizację jakiegokolwiek postanowienia noworocznego? Naszym zadaniem tak i dlatego warto zastanowić się jak sformułować postanowienia noworoczne i jak je w w pełni zrealizować.

Co dają postanowienia (nie tylko noworoczne)?

Postanowienie noworoczne to dobry objaw. Czego? Myślenia i analizowania swojego życia, a także tego co dzieje się wokół nas. Dowolne postanowienie noworoczne to świadomość potrzeby zmiany, ta świadomość to (a potwierdzi to pewnie każdy psycholog lub terapeuta) pierwszy krok to faktycznej zmiany niezależnie od tego czego miałaby ona dotyczyć.

Jak dobrze sformułować postanowienie noworoczne?

Ile razy nie zrealizowałaś postanowienia noworocznego mimo najszczerszych chęci? Można iść o zakład, że co najmniej kilka. Być może przyczyna leży w złym sformułowaniu tego co pragniesz osiągnąć.

Chcąc skutecznie zrealizować dowolne postanowienie sformułuj je w taki sposób, aby spełniało kryterium bycia SMART, czyli

  • skonkretyzowane
  • mierzalne
  • osiągalne (achievable)
  • relewantne, czyli istotne dla konkretnej osoby
  • rozłożone i określone w czasie

Jeśli jedno z Twoim postanowień noworocznych brzmi np. nauczę się języka obcego to to jest to sformułowanie tak mało precyzyjne, że będzie Ci trudno je zrealizować oraz wyegzekwować od siebie samej konkretne działania prowadzące do realizacji celu.

Chcesz nauczyć się jeżyka obcego w Nowym Roku? Świetnie! Niech Twoje postanowienie noworoczne brzmi: „od 8 stycznia do końca roku będę uczyć się języka angielskiego 6 godzin tygodniowo – 4 godziny zajęć grupowych lub indywidualnych z lektorem oraz 2 godzina samodzielnej nauki w domu. Na koniec roku kalendarzowego chcę dojść z poziomu A0 do poziomu A2”. Ten cel jest rozłożony w czasie, mierzalny, skonkretyzowany oraz osiągalny – przejście z poziomu A0 do A2 to zwykle około 250 godzin nauki. Nawet biorąc pod uwagę urlop, święta, długie weekendy cel jest realistyczny.

Tak sformułowane postanowienie spełnia kryteria bycia SMART.

Inny przykład – odchudzanie. Twoje skonkretyzowane postanowienie noworoczne związane z odchudzaniem może brzmieć np. tak: „w ciągu trzech miesięcy licząc od 2 stycznia schudnę 9kg”. Czy takie postanowienie jest realistyczne? Policzmy! 3 miesiące to 12 tygodni – więc nasz cel to schudnąć 750 g tygodniowo, niewiele ponad 100 g dziennie – cel jak najbardziej do osiągnięcia.

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

W przypadku większości niepowodzeń przyczyna leży w tzw. „słomianym zapale” czyli inaczej mówiąc braku konsekwencji i wytrwałości.

Jak zatem wyćwiczyć bycie konsekwentnym i czy w ogóle jest to możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna – a jak to zrobić? Tutaj z pomocą przyjdzie zwykły kalendarz (najlepiej taki, w którym jeden dzień to jedna strona, planowanie jest bowiem kluczowe w realizacji postanowień noworocznych.

Niektóre osoby powiedzą „nie lubię planować, bo jestem spontaniczna / spontaniczny”. Jednak warto pamiętać, że kalendarz to nie jest więzienie, to jest sposób na to aby nasze życie wyglądało tak jak chcemy. Użyj kalendarza lub aplikacji kalendarza w smartfonie, aby zaplanować sobie tzw. mikro-cele – przecież łatwiej jest schudnąć 750 g tygodniowo niż 9 kg w ciągu kwartału lub nauczyć się 10 nowych słówek dziennie niż 300 miesięcznie.

Koniecznie zapisuj swoje mikro-cele i np. po tygodniu analizuj czy je zrealizowałaś, a jeśli nie to co było tego przyczyną.

Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Wam zrealizować postanowienia noworoczne – niezależnie od tego jakie one są.

Katarzyna Jabłońska

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej