Strona główna Aktualności Na co zwrócić uwagę wybierając wózek spacerowy do 22 kg?

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek spacerowy do 22 kg?

przez AlejaKobiet.pl

Szukając idealnego wózka dla dziecka, trzeba zawsze skupić się na najważniejszych potrzebach małego pasażera i rodziców. Wózek spacerowy do 22 kg posłuży dziecku przez 4 lata. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż model z homologacją do 15 kg. W końcu nawet rodzic nie jest w stanie przewidzieć, jak długo dziecko będzie chciało spacerować w wózku. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji, by w przyszłości dysponować funkcjonalnym i łatwym w obsłudze pojazdem? Oto kilka wskazówek.

Na początku skupmy się na kwestii idealnego wózka dla wszystkich użytkowników. Wbrew pozorom, zgodnie z opiniami ekspertów i użytkowników takie modele w zasadzie nie istnieją. I wcale nie dlatego, że każdy wózek ma jakiś bliżej nieokreślony mankament. Wózek X dla jednej mamy będzie idealny, ale dla innej już nie. A wszystko dlatego, ze pierwsza rodzina mieszka np. w małej miejscowości, otoczonej lasem, a druga w ścisłym centrum dużego polskiego miasta. Każda rodzina ma inne potrzeby, więc idealny wózek będzie miał zupełnie inne cechy.

A zatem idealny wózek dziecięcy do 22 kg to taki, który jest odpowiedzią na potrzeby konkretnej rodziny. Będzie dopasowany do podłoża, stylu życia oraz miejsca zamieszkania.

Aby wybrać odpowiedni wózek dziecięcy do 22 kg należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • Waga całkowita – dobry wózek to lekki wózek. Nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania sprawiają, że można kupić solidny model, odporny na uszkodzenia i jednocześnie lekki. Modele o niskiej wadze łatwiej można wnieść po schodach – oczywiście jeśli to konieczne, lub spakować do bagażnika. Niska waga ułatwia prowadzenie wózka z dzieckiem, ale nie ma wpływu na stabilność jazdy.
  • Ruchome elementy – w zależności od wybranego modelu lub marki ich ilość może być różna. Jednak każdy rodzic powinien mieć świadomość, że to właśnie możliwość ustawienia w dowolnej pozycji budki, oparcia, podnóżka, rączki wózka sprawiają, że staje się on idealny. Dzięki ruchomym komponentom dziecko wygodnie siedzi, a rodzic nie musi nadwyrężać pleców, gdy rączka wózka umieszczona na standardowej wysokości będzie nieodpowiednia.
  • Rodzaj kół – komfort jazdy zależy w ogromnej mierze od systemu jezdnego wózka. Koła w wózku dziecięcym do 22 kg mogą być gumowe z pompowaną dętką, żelowe lub piankowe. Ważna jest również ich średnica, rodzaj amortyzacji oraz zawieszenie. Te wszystkie elementy należy dopasować do podłoża, po którym wózek najczęściej będzie prowadzony.
  • Wielkość – w zależności od marki wózki mogą być małe, średnie lub duże. Optymalne są modele o ergonomicznym kształcie. Wówczas łatwiej się nimi manewruje na wąskich płaszczyznach. Mniejszy wózek łatwiej się przechowuje oraz zajmuje on mniej miejsca w bagażniku podczas wyjazdu na wspólne wakacje. Nie może jednak być za mały, pod uwagę trzeba wziąć też grubszy ubiór dziecka zimą i akcesoria, np. gdy zaopatrzymy się w śpiworek do wózka. Wbrew pozorom ergonomiczny kształt nie zawsze świadczy o tym, ile przestrzeni będzie miało dziecko podczas podróży. Na rynku są dostępne małe spacerówki, które zapewniają dziecku spacer w pełnowymiarowym siedzisku.
  • System składania – innowacyjne rozwiązania pozwalają na wciśnięcie jednego guzika, by wózek samoistnie się złożył, a blokada przed rozłożeniem automatycznie się włączyła. Są też wózki dziecięce do 22 kg, które w pozycji złożonej samodzielnie stoją. Jeśli wybrany model nie ma takich funkcji, to dobrze, by przynajmniej można było go złożyć przy użyciu jednej ręki. Umożliwi to rodzicowi, podczas składania wózka, jednoczesną opiekę nad potomkiem.

Bez względu na powyższe wskaźniki, wózek dziecięcy do 22 kg powinien być odporny na uszkodzenia. Trzeba liczyć się z eksploatacją poszczególnych elementów, ale nie mogą one ulegać awarii po kilku miesiącach aktywnego użytkowania. Właśnie dlatego warto wybierać sprawdzone firmy, legalną dystrybucję oraz lojalnych sprzedawców – gdzie nie będzie problemu z serwisem gwarancyjnym.

Popularne spacerówki do 22 kg określane są często przez rodziców mianem wózków dziecięcych do 25 kg. To obowiązujące normy określają homologację wózków dziecięcych. Obecnie dopuszczone do sprzedaży i użytkowania modele mogą być maksymalnie obciążone wagą 15 kg albo 22 kg. Dodatkowe 3 kg, które daje popularne 25 kg, to parametr, który określa dopuszczalne obciążenie kosza zakupowego. Często właśnie tyle może wynosić waga koszyka umieszczonego w dolnej części ramy wózka. Ale na rynku są też dostępne modele, które pomieszczą zakupy i akcesoria o wadze 5, a nawet 7 kg.

Wózek spacerowy do 22 kg oczywiście powinien być funkcjonalny i intuicyjny w obsłudze. Mając pod opieką małe dziecko rodzic najczęściej nie ma czasu na „wojowanie” z opornymi na reakcję komponentami danego modelu. Wyruszając na zakupy warto, zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy w wózku działają lekko i płynnie. W przyszłości zaowocuje to bezstresową obsługą wózka dziecięcego.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej