Strona główna Aktualności Jak używać odplamiacza do tkanin?

Jak używać odplamiacza do tkanin?

przez AlejaKobiet.pl

Każdy, kto choć raz poplamił ulubioną bluzkę lub spodnie, wie ile wysiłku może kosztować przywrócenie ubrań do pierwotnego stanu. Jeden niewłaściwy ruch wystarczy, by na materiale znalazła się trudna do sprania substancja, taka jak tłusty sos, wino lub farba. Co zrobić, gdy sam proszek nie dał rady zabrudzeniom?  Na ratunek przychodzą odplamiacze do tkanin.

Czym są odplamiacze?

Odplamiacze do tkanin, takie jak np. https://www.clineo.pl/dom/pranie-i-plukanie/odplamiacze-i-wybielacze-2/ są to środki chemiczne, które służą do usuwania zabrudzeń z różnych materiałów. Muszą być na tyle silne, by pozbyć się nawet trudnych, zaschniętych plam, i na tyle delikatne, by nie uszkodzić tkaniny. Najczęściej spotykane są odplamiacze w formie:

  • proszku
  • płynu
  • żelu
  • mydełka
  • sprayu

Jak stosować odplamiacze?

Jeżeli tkanina została zabrudzona trudną do usunięcia substancją lub plama jest już stara i wyschnięta, można rozpocząć od próby punktowego wyczyszczenia. Z pomocą przychodzą odplamiacze do tkanin z precyzyjnym aplikatorem. Dokładne nałożenie środka czyszczącego ułatwia specjalnie zaprojektowana szczoteczka. Pocieranie nią tkaniny umożliwia głębsze wniknięcie preparatu. Kolejnym krokiem w walce o usunięcie uporczywych plam jest namaczanie. Ubranie należy umieścić w wodzie z odpowiednią ilością odplamiacza do tkanin i pozostawić na czas podany w ulotce. Następnie pozostaje nastawienie właściwego programu w pralce automatycznej. Część modeli ma funkcję odplamiania. Oprócz proszku do prania można do cyklu automatycznego dodać również odplamiacz w formie proszku, płynu lub żelu. Przed zastosowaniem środków do odplamiania zawsze należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną przez producenta. Niewłaściwy sposób użycia może doprowadzić do powstania trwałych odbarwień lub uszkodzenia materiału.

Dobry odplamiacz do białego

Wszelkie zabrudzenia powstałe na białych ubraniach mocno rzucają się w oczy. Warto sięgnąć po odplamiacze do tkanin, które nie tylko usuną z nich zabrudzenia, ale także przywrócą jaśniejszy odcień bieli. Producenci stosują różne dodatki, by osiągnąć taki efekt. W przypadku delikatnych tkanin trzeba pamiętać, że dodatek chloru może je uszkodzić.

Odplamiacz do kolorowych ubrań

Przed zastosowaniem odplamiacza na kolorowych tkaninach, warto zrobić test koloru. Pozwoli on uniknąć przykrej niespodzianki w postaci odbarwienia materiału. Wystarczy niewielką ilością środka czyszczącego potrzeć niewidoczną część ubrania i sprawdzić, czy po wyplukaniu i wyschnięciu nie pojawią się jaśniejsze ślady. Jeśli kolor pozostał bez zmian, można już bez obaw użyć odplamiacza do tkanin.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej