Strona główna Aktualności Jak serwować popularne rodzaje kaw? Sprawdź!

Jak serwować popularne rodzaje kaw? Sprawdź!

przez AlejaKobiet.pl

Obecnie kawa to dla wielu z nas coś więcej niż lubiany napój. To styl życia i nieodłączny element codziennej rutyny. Przy kawie podejmujemy gości, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Umiejętność przygotowania pysznego napoju i podania go w prawidłowy sposób stanowi spory atut. Dziś przedstawiamy, jak serwować najpopularniejsze rodzaje kaw – espresso, cappuccino i latte.

Tradycyjne włoskie espresso

Historia włoskiego espresso sięga 1901 roku, gdy powstał pierwszy w dziejach ekspres do kawy. Dziś bardzo chętnie sięgamy np. po kapsułki espresso, aby przygotować swój ulubiony napój, bo to właśnie wysokie ciśnienie, któremu mieszanka zmielonych ziaren poddawana jest w ekspresie, wydobywa z niej esencję smaku i aromatu. Nie zapominajmy również o tym, że kapsułki espresso stanowią ogromną wygodę w przygotowaniu kawy. Nowoczesna technologia niektórych ekspresów sprawia, że wystarczy umieszczenie kapsułki w przeznaczonym do tego miejscu i dotknięcie odpowiedniego przycisku, aby po chwili cieszyć się ulubionym napojem.

Prawdziwe włoskie espresso, jakim zwykli delektować się mieszkańcy Włoch, ma 25 ml. Aby sięgnąć po większą porcję wyjątkowego smaku i aromatu, śmiało możemy zwiększyć ją do 35 ml, co jest szczególnie popularne w Polsce. Jak serwować espresso? Kawę należy podawać w filiżankach o pojemności 70 ml, które wcześniej powinny zostać podgrzane. Wielu koneserów kawy serwuje espresso wraz ze szklanką wody.

Cappuccino – idealna proporcja pomiędzy mlekiem a kawą

Aby przygotować wyśmienite cappuccino, potrzebne będą kapsułki espresso, ciśnieniowy ekspres do kawy oraz spieniacz do mleka, np. Nespresso Aeroccino3. Urządzenie jest cenione przez koneserów domowej kawy, ponieważ potrafi przygotować idealną mleczną piankę w ciągu kilku sekund – zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Klasyczne cappuccino powstaje z 25 ml espresso oraz 100 ml mleka, które następnie zostaje spienione, aby przybrać konsystencję zbliżoną do jogurtu. Profesjonalny spieniacz do mleka będzie w stanie zmienić mleko w idealną mleczną piankę. Chcąc przygotować cappuccino, warto zwrócić także uwagę na wybór mleka – optymalne będzie to z zawartością tłuszczu na poziomie 3,2% i wysoką zawartością białka. Cappuccino należy podawać filiżankach o objętości około 160 ml, które również – tak jak w przypadku espresso – powinny zostać podgrzane przed serwowaniem tej apetycznej kawy.

Przepis na idealną latte

Kawa latte zyskuje coraz więcej zwolenników i trudno się temu dziwić – wyróżnia ją wyjątkowo delikatny smak. To kawa, która również powstaje na bazie espresso. Większość wielbicieli latte wybiera delikatne warianty o nieco słodkawej nucie i niskiej kwaskowatości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby postawić również na bardziej aromatyczną mieszankę. Dostępne na rynku kapsułki do kawy dają w tym zakresie bardzo szeroki wybór.

Prawidłowo przygotowana latte powstaje z jednej porcji espresso – najczęściej 25 ml, a także podgrzanego do około 50 stopni częściowo spienionego mleka. Aby osiągnąć pożądany efekt, najlepiej wykorzystać dobry spieniacz do mleka, a następnie potrząsnąć mieszanką w taki sposób, aby część mleka pozostała płynna. Następnie do naczynia, w którym znajduje się już zaparzona kawa, wlewamy mleko. Latte można serwować zarówno w filiżankach, jak i w kubkach. Do kawy dodaje się cukier, ale także inne słodkie i aromatyczne dodatki, na przykład wanilię i miód.

Jeśli pragniesz serwować kawę zgodnie z zasadami savoir-vivre, w pierwszej kolejności podaj napój w swoim gościom. Filiżankę ustaw po prawej stronie, korzystając z prawej ręki. Podczas mniej formalnych spotkań ciekawym dodatkiem do kawy będą rogaliki bądź czekolada. Staraj się natomiast unikać ciastek z kremem. Nadzienie może niepotrzebnie zdominować smak skrupulatnie przygotowanego przez ciebie napoju!

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej