Strona główna Aktualności Jak schudnąć dzięki kawie kuloodpornej?

Jak schudnąć dzięki kawie kuloodpornej?

przez AlejaKobiet.pl

Skuteczne odchudzanie zawsze było wyzwaniem. Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć 5-10 kg lub jak zmniejszyć apetyt z samego rana, odpowiedzią może być dieta ketogeniczna, w której dzień możesz zacząć od bulletproof coffee. Kawa kuloodporna, czyli kawa z olejem kokosowym i masłem, znakomicie wpisuje się w jadłospis diety ketogenicznej, w której królują nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Co to jest kawa kuloodporna?

Jej podstawą jest oczywiście zaparzona czarna kawa, do której zamiast cukru i mleka dodaje się niesolone masło klarowane, olej kokosowy lub olej MCT. W zależności od preferencji od dwóch do sześciu łyżeczek masła należy dokładnie zmieszać z dwiema łyżeczkami oleju, a dla poprawy smaku można dodać odrobinę przypraw, jak wanilia, cynamon lub kardamon. Tak przyrządzona kawa hamuje co prawda łaknienie, jednak nie wystarczy, aby zrzucić zbędne kilogramy. Kuloodporna kawa jest natomiast znakomitym elementem diety ketogenicznej.

Podstawowe zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna, zwana także dietą tłuszczową lub keto, to przede wszystkim dieta zalecana przy chorobach metabolicznych, genetycznych i padaczce. Ponieważ jednak pomaga spalić nagromadzone w organizmie tłuszcze, zaczęto ją polecać osobom, które głowią się, jak schudnąć 5-10 kg. Dieta keto polega na odwróceniu proporcji dostarczanych organizmowi składników. Energia pobierana jest w 70 proc. z tłuszczów, a tylko w 30 z węglowodanów i białek, podczas gdy w normalnej diecie węglowodany dostarczają minimum połowy energii, a tłuszcze jedynie około 35 proc.

Zmiana złych nawyków

Zmniejszenie ilości dostarczanych do organizmu węglowodanów jest przyczyną ketozy, czyli stanu, w którym organizm nie pobiera już energii z cukrów, ale z odłożonych w tkankach tłuszczów. Dodatkowo produkowane przez wątrobę ciała ketonowe wypierają we krwi glukozę, co hamuje łaknienie i pomaga ograniczyć niezdrowe podjadanie. Efektem diety jest utrata zbędnych kilogramów, ale również innych składników odżywczych, dlatego niezbędne jest mądre suplementowanie witamin i minerałów. Kuloodporna kawa, czyli kawa z olejem kokosowym i masłem może być oczywiście serwowana bez względu na dietę. To potężna dawka energii, która z braku czasu może nawet zastąpić tradycyjne śniadanie.

kuloodporna kwawa

Jadłospis diety ketogenicznej

Rezygnacja z węglowodanów może okazać się zamachem na codzienne przyzwyczajenia żywieniowe i całkowicie przewrócić do góry nogami codzienne menu. Z jadłospisu należy wykreślić wszystkie produkty zawierające węglowodany, czyli przede wszystkim:

  • makaron, ryż, kasze
  • pieczywo
  • owoce
  • słodycze
  • wszystkie rodzaje płatków zbożowych

W zamian należy zwiększyć spożycie tłuszczy roślinnych i zwierzęcych, których źródłem są:

  • mięso i jaja
  • ryby
  • oleje (kokosowy, lniany), olej MCT, oliwa z oliwek oraz smalec
  • orzechy, nasiona chia, sezam, siemię lniane
  • oliwki, awokado

Zapoznaj się z przykładowym keto jadłospisem na stronie ketowariatka, blog o odchudzaniu i diecie ketogenicznej.

Zalecenia i przeciwwskazania
Dieta ketogeniczna powinna być stosowana pod nadzorem specjalisty lub lekarza. Stosowanie diety ketogenicznej bez odpowiedniej wiedzy może prowadzić do problemów zdrowotnych i ogólnego pogorszenia samopoczucia. Należy również zadbać o jakość spożywanych produktów. Nie wystarczy zaspokoić się ciężkostrawnym fast foodem lub smażonym mięsem. Odchudzanie tłuszczami nie jest wskazane przy chorobach trzustki oraz nerek, dlatego w przypadku wątpliwości, czy dieta ketogeniczna jest dobrym wyborem, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej