Strona główna Aktualności Jak dobrać odpowiedni nóż japoński?

Jak dobrać odpowiedni nóż japoński?

przez AlejaKobiet.pl

Jeśli szukasz profesjonalnego wyposażenia do kuchni, które odznacza się wyjątkową trwałością, powinieneś postawić na ręcznie kute i zdobione noże japońskie. To akcesoria, które nie tylko estetycznie się prezentują, ale przede wszystkim zapewniają niebywałą funkcjonalność dzięki swojej wyjątkowej ostrości oraz niebywałej twardości.

Nóż japoński – ponadprzeciętna jakość

Noże japońskie wiodą prym wśród innych akcesoriów w tej kategorii. Tym, co wyróżnia je od noży europejskich, jest przede wszystkim wyjątkowa twardość. Japońskie noże są wykonane najczęściej z jednorodnej i krystalicznej stali nierdzewnej z dodatkiem chromu, która gwarantuje ich niezawodność przy przygotowaniu rozmaitych posiłków oraz wyjątkową długą żywotność. Są one zdecydowanie bardzie odporne na działanie wilgoci czy korozji. Producenci japońskich noży zdecydowanie podnoszą standardy rynku, także dzięki temu, że ich noże są stale udoskonalane o nowe technologie, które łączą nowoczesny design z wieloletnią tradycją, jak i najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie metalurgii. Z tego powodu japońskie noże wyróżnia również kunsztowny projekt ostrza i niejednokrotnie także rękojeści. Japońskie noże polecane są zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów i szefów kuchni, a ich duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o ich budowę i wygląd, pozwoli Ci dopasować nóż idealnie do Twoich potrzeb i wymagań.

Poza oczywistym kryterium, jakim jest budżet finansowy, jaki możesz przeznaczyć na zakup noża lub całego zestawu, należy kierować się także praktycznymi względami. Nóż powinien leżeć dobrze w dłoni, być wygodny przy krojeniu różnego rodzaju produktów spożywczych i nie wyślizgiwać się z ręki, aby zapewniać bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na rozmiar trzonka oraz długość samego ostrza, którą powinieneś dopasować do swojego wzrostu i wysokości blatu kuchennego. Noże japońskie są dostępne w wersjach bardziej tradycyjnych, jak i tych przypominających europejskie odpowiedniki. Możesz znaleźć wśród nich ostrza profilowane, gładkie lub z ząbkami na krawędziach, zaokrąglone lub wygięte. Noże japońskie różnią się również stopniem ostrości – droższe modele wyróżniają się mistrzowską ostrością, są bardziej zaawansowane i służą do niemal wszystkich zadań kulinarnych. Pamiętaj, że dobrze dobrany nóż japoński wraz z dostosowaną do niego ostrzałką to inwestycja na lata, dlatego jego zakup powinien być dobrze przemyślany. Dodatkowo będą one prezentować swoim wyglądem i starannym wykończeniem wysoką klasę w każdej kuchni czy restauracji.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej