Strona główna Aktualności Piaskowanie zębów – by olśniewać uśmiechem

Piaskowanie zębów – by olśniewać uśmiechem

przez admin

Dzień zaczynasz od mocnej kawy i papierosa. W ciągu dnia wypijasz jeszcze kilka filiżanek ulubionego napoju, a każdemu z nich towarzyszy papieros. Często sięgasz też po herbatę, a do kolacji zazwyczaj spożywasz czerwone wino. To cię napędza i nie przeszkadza ci nawet fakt, że w towarzystwie prawie wcale się nie uśmiechasz, a gdy zdarzy ci się wybuch śmiechu, usta zawsze zasłaniasz dłonią. Wstydzisz się osadu na zębach, który spowodowały ulubione używki. Scenariusz brzmi znajomo? Na szczęście nie musi. Gabinety dentystyczne oferują bowiem zabieg piaskowania zębów, który jest idealny dla kawoszy i palaczy.

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na zlikwidowaniu przebarwień i osadu nazębnego za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących i powietrza. Wbrew powszechnej opinii nie ma on na celu wybielenia zębów czy pozbycia się kamienia nazębnego. To prawda, że po zabiegu zęby mogą się wydawać jaśniejsze, jest to jednak spowodowane usunięciem osadu. Jeśli chodzi o pozbycie się kamienia nazębnego, służy do tego skaling, a piaskowanie jest często stosowane przez dentystów, jako jego uzupełnienie. Piaskowanie zaliczane jest do zabiegów estetycznych, a nie leczniczych. Jest bezpieczne, raczej bezbolesne, a jego wykonanie trwa około 20 minut. Wszystko zależy od intensywności osadu.

Niestety, zabieg piaskowania zębów nie należy do najtrwalszych i trzeba go powtarzać co 6-12 miesięcy. Jeśli pijasz dużo kawy, herbaty i czerwonego wina lub palisz papierosy wtedy powinnaś go powtarzać nawet co 3-4 miesiące. Podobna częstotliwość poddawania się zabiegowi piaskowania zębów dotyczy także osób noszących aparat ortodontyczny, który utrudnia szczoteczce czyszczenie niektórych miejsc.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, piaskowanie zębów nie zastępuje zabiegów wybielania czy usuwania kamienia nazębnego, ale może być ich świetnym uzupełnieniem. Piaskowanie zaleca się wykonywać przed wybielaniem zębów, ale po pozbyciu się kamienia nazębnego. Chcąc uzyskać lepszy efekt, przez kilka godzin po zabiegu powstrzymaj się od picia kawy, herbaty, czerwonego wina i palenia papierosów, ponieważ zęby są wtedy bardziej podatne na wnikanie barw.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym. Dyskomfort możesz odczuwać jedynie z powodu nieprzyjemnego smaku substancji wykorzystywanej do zabiegu. U osób o wrażliwszych dziąsłach może pojawić się niewielkie ich krwawienie. Usuwanie osadu to zabieg bezpieczny. Jedynymi przeciwwskazaniami do jego wykonania są: nadwrażliwość zębów, stan zapalny dziąseł czy astma, ale w tej kwestii lepiej bezpośrednio skonsultować się ze stomatologiem.

Piaskowanie zębów to koszt w wysokości 50 zł-200 zł. Cena zależy od wielkości miasta, gabinetu oraz intensywności osadu i od tego czy decydujemy się na inne zabiegi, czy nie.

Dominika Górtowska

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej