Strona główna Aktualności Jak się kłocić?

Jak się kłocić?

przez admin

Kłótnia vs ciche dni
Znacznie lepiej jest się pokłócić niż dąsać pół dnia lub też żyć w zawieszeniu przez tzw. ciche dni. W cichych dniach jesteśmy w ciągłym napięciu, co wcale nie prowadzi do wyjaśnienia sobie pewnych spraw, ale do nagromadzenia negatywnych emocji. Ciche dni oddalają od partnera,  kłótnia zaś, mimo, że jest konfrontacją może przybliżyć.

Kłótnia nie ma sensu, gdy polega jedynie na wykrzyczeniu emocji, gdy służy rozładowaniu napięcia i nie prowadzi do żadnych rozwiązań. Mamy wtedy poczucie wyczerpania emocjonalnego i totalnego bezsensu kłótni, bo przecież nic nie uległo zmianie, żadne nowe decyzje i działania nie zostały podjęte. Taka kłótnia pojawia się wówczas, gdy zbyt długo gromadziły się w nas pretensje i żale, a kłócąc się chcemy jedynie wyrzucić z siebie te emocje, i wtedy nie ma już miejsca ani na emocje partnera ani na konstruktywne rozwiązania. Dlatego emocji nie wolno tłumić i czekać aż dorosną do awantury.

Jak się kłócić?
Przede wszystkim unikać tonów oskarżycielskich i tak zwanego komunikatu TY ( „bo TY znowu zapomniałeś, TY zawsze tak robisz, itd.). Gdy zaczniemy zdanie od TY, to zawsze uruchomimy w partnerze zachowania obronne lub atak w obronie. Wystarczy jednak mała zmiana i przeformułowanie zdania na komunikat JA, na przykład: Ja uważam, że mogłeś zachować się inaczej, Ja czuję, że…Ja potrzebuję żebyś zrobił, powiedział..itd.
Podczas kłótni używamy 4 magicznych słów: Kiedy, Czuję (Jestem), Ponieważ i Chciałabym.
Kiedy…- (wskazujemy, jakie zachowanie czy sytuacja była problemem), Czuję…-(mówimy o swoich uczuciach, jakie ta sytuacja w nas wywołała), Ponieważ…(informujemy partnera, dlaczego ta sytuacja była dla nas problemem, jakie skutki za sobą niosła), Chciałabym…- (mówimy o swoich potrzebach i oczekiwaniach, wprost informujemy drugą osobę, o co ją prosimy).

Podobne działanie jak komunikat TY, mają wszelkie uogólnienia, więc kłócąc się nie używaj takich słów jak „nigdy”,  „zawsze”, nie porównuj też partnera do jego ojca lub do Twoich eks. Hasła typu: „zachowujesz się tak samo jak Twój ojciec” lub „Mój były facet nigdy by czegoś takiego nie powiedział” z pewności nie sprawią, że Twój partner będzie otwarty na rozmowę, bo poczuje się zraniony i niesprawiedliwie oceniony.

Gdy się sprzeczacie poruszajcie tylko jedną sprawę czy problem na raz, kłótnia nie może się przerodzić w lawinę żali i grzechów z przeszłości, mniej lub bardziej wybaczonych. Jeden temat, bez wracania do tego co było.
Gdy mówi partner nie przerywaj mu, ale słuchaj go uważnie ( a w tym czasie nie przygotowuj sobie w głowie własnej odpowiedzi). Pytaj go o jego oczekiwania i potrzeby, okaż empatię i zrozumienie dla jego punktu widzenia.
Tylko w ten sposób dojdziecie do wspólnego rozwiązywania problemów, które w związku są i zawsze będą. Więc ma sensu żyć w iluzji idealnego związku, w którym partnerzy rozumieją się bez słów. Trzeba nauczyć się dobrej kłótni.
A dobra kłótnia, to nie udowadnianie sobie kto ma rację, a kto nie. W kłótni ma wygrać wasz związek, a nie jedno z was.

Anna Sosinowska
____________
Anna Sosinowska –
Psycholog, mediator rodzinny, terapeuta. Psychologię ukończyła na
Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, pracowała na oddziałach
onkologicznym oraz psychiatrycznym. Obecnie pracuje w Poradni Zdrowia
Psychicznego w Bytomiu, prowadzi również Poradnię Psychologiczną, a od
2010 roku  pisze artykuły i porady psychologiczne dla gazet i wortali
internetowych.

W swojej pracy oprócz diagnostyki, terapii i
poradnictwa psychologicznego, zajmuje się także psychologią menedżerską,
a wśród swoich zainteresowań wymienia między innymi psychopatologię
ekspresji, w ramach której prowadzi badania rysunków dzieci oraz
pacjentów chorujących na schizofrenię.

 

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej