Strona główna Aktualności Dolegliwości przedmiesiączkowe? Są na nie sposoby!

Dolegliwości przedmiesiączkowe? Są na nie sposoby!

przez admin

Dolegliwości przedmiesiączkowe? Są na nie sposoby!

Co czwarta Polka (25%)* twierdzi, że nie ma skutecznego sposobu na dolegliwości drugiej fazy cyklu, takie jak rozdrażnienie, ból brzucha czy obrzęki – wynika z badania kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”. Eksperci kampanii weryfikują najczęściej pojawiające się opinie dotyczące sposobów walki z dolegliwościami i podpowiadają, co zrobić, aby kobieta w tym trudnym czasie mogła czuć się komfortowo.

Który ze sposobów radzenia sobie z dolegliwościami, które mogą pojawić się
w drugiej fazie cyklu, tuż przed wystąpieniem menstruacji, jest Pani zdaniem najskuteczniejszy?


dr Beata Sterlińska-Tulimowska, ginekolog, ekspert kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”: Nie jest prawdą, że dolegliwości pojawiające się w drugiej fazie cyklu trzeba przeczekać. Mimo że leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie jest łatwe, to istnieją rozwiązania, które mogą poprawić jakość życia kobiety w tym czasie. Warto skonsultować je z lekarzem, aby wybrać najlepszą metodę. Duża grupa kobiet chcąc poradzić sobie ze złym samopoczuciem, sięga po tabletki przeciwbólowe lub środki uspokajające. W wielu przypadkach takie postępowanie jest wystarczające i łagodzi nieprzyjemne objawy drugiej fazy cyklu. Każda kobieta powinna pamiętać o naturalnych sposobach radzenia sobie z dolegliwościami, które warto wypróbować – panie mogą uprawiać sport, stosować techniki relaksacyjne czy przyjmować naturalne preparaty, które wyeliminują lub zmniejszą nasilenie dolegliwości. Na rynku dostępne są suplementy diety zawierające składniki roślinne, które mogą skutecznie pomóc walczyć np. z obrzękami, a o ich stosowaniu wspomina zaledwie 1% badanych kobiet. Jeśli żadna z metod nie jest wystarczająca a objawy są nasilone w stopniu utrudniającym prawidłowe funkcjonowanie w życiu rodzinnym, społecznym
i zawodowym, warto zasięgnąć porady lekarza.

Dobre sposoby na dolegliwości?

Wokół metod na poradzenie sobie z dolegliwościami przedmiesiączkowymi istnieje wiele mitów. Niektóre panie wolą przeczekać te dolegliwości, inne stosują przeróżne metody na ich złagodzenie. Które z nich faktycznie są skuteczne a jakie nie do końca polecane? Poniżej weryfikujemy najczęściej pojawiające się opinie.

Na dolegliwości przed menstruacją najlepsze są leki przeciwbólowe lub uspokajające.

MIT. Jeśli ból jest dokuczliwy i uniemożliwia Ci codzienne funkcjonowanie, możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, ale ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza, jeśli przyjmujesz je regularnie co miesiąc. Pamiętaj, że leki uspokajające to sposób na chwilowe poradzenie sobie z dolegliwościami, ale na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż mogą one uzależniać. Jeśli objawy są znacznie nasilone, zgłoś się do lekarza, który wskaże Ci inny sposób leczenia.

Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie przed miesiączką.

FAKT. Uprawianie sportu bardzo korzystnie wpływa na organizm. Nie tylko pomaga się rozluźnić, ale także pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Jeśli będziesz ćwiczyła regularnie, szybko zaobserwujesz poprawę swojego samopoczucia. Przed miesiączką warto dostosować intensywność treningu do swojej aktualnej kondycji psycho-fizycznej, żeby zbyt intensywny wysiłek dodatkowo Cię nie osłabił. Od Ciebie zależy, jaki rodzaj aktywności wybierzesz – jogę, jazdę na rowerze czy ćwiczenia wzmacniające. Wybór najlepszego dla Ciebie rodzaju aktywności możesz skonsultować z instruktorem fitness.

Odpoczynek zmniejszy nasilenie dolegliwości przedmiesiączkowych.

FAKT. Jeśli odczuwasz spadek formy i gorzej się czujesz przed miesiączką, poświęć więcej czasu sobie samej – odpocznij, przeczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółką. Będąc zrelaksowana, łatwiej poradzisz sobie z natłokiem codziennych obowiązków. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się selekcjonować sprawy „do załatwienia” i w momentach gorszego samopoczucia skoncentruj się tylko na tych najpilniejszych. Wszystkimi pozostałymi będziesz mogła zająć się za kilka dni.

Suplementy diety nie są skutecznym sposobem na dolegliwości drugiej fazy cyklu.

MIT. Naturalne preparaty zawierają specjalnie dobrane składniki roślinne, które mogą korzystnie wpływać na niektóre objawy drugiej fazy cyklu i walczyć z konkretnymi dolegliwościami. Mając problem z obrzękami, sięgnij po suplementy zawierające wyciąg z zielonej kawy, cykorii czy pokrzywy. Jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami, suplementy diety są bezpieczne dla organizmu, nie zaburzają cyklu miesiączkowego i nie powodują skutków ubocznych.

Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”: Poznanie specyfiki zmian zachodzących w organizmie, zarówno w drugiej fazie cyklu, jak i w innych momentach, może być bardzo pomocne kobiecie w rozumieniu swojego stanu psychicznego i zachowania. Wiedza na temat funkcjonowania organizmu pozwoli nam zaakceptować dolegliwości i objawy, które są naturalną i nieodłączną częścią cyklu fizjologicznego i wpływają na samopoczucie psychiczne. Nawet jeśli pojawiające się zmiany powodują wahania nastroju, trzeba pamiętać, że żadna kobieta nie jest skazana na dyskomfort w tych dniach. W zależności od przyczyny można sobie pomóc. Ważne, żeby się nie poddawać i szukać metody, by złagodzić dolegliwości i odzyskać równowagę.

* źródło: Ogólnopolskie badanie „Jestem kobietą. Znam siebie” przeprowadzone przez TNS OBOP w lutym 2012 r.
na próbie 300 kobiet w wieku 20-49 lat.

Alejakobiet.pl / Materiały prasowe

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej