Strona główna Aktualności Wady oraz zalety słodzików

Wady oraz zalety słodzików

przez admin
Słodzik czy cukier? Z pewnością niejednokrotnie stawiałaś sobie to pytanie. Co wybrać z myślą o zdrowiu swoim oraz bliskich?

Cukier jest najlepszym przyjacielem większości Polaków. Mało kto z nas wyobraża sobie poranną kawę bez kilku łyżeczek cukru dla osłody. W czasach podróbek i zamienników nawet cukier doczekał się własnej alternatywy. Są nią powszechnie dostępne słodziki o nazwach aspartamu, cyklaminiany czy acesulfamu.

Dla cukrzyków i dbających o linię

Słodzik stanowi idealną alternatywą dla osób wystrzegających się cukru. Diabetycy oraz osoby otyłe zapewnią swoim potrawom słodki smak bez dostarczenia zbędnych kalorii, ewentualnie z bardzo niską ich zawartością. Podobno słodziki zawierają o połowę mniej kalorii niż tradycyjny cukier.

Dla dobrego smaku oraz przeciwpróchniczo

W przeciwieństwie do cukru słodziki nie powodują próchnicy zębów. Mają także zdecydowanie pozytywny wpływ na odczuwalny smak słodzonych potraw. Słodziki mogą je wzmacniać, co tym samy powodować będzie wydłużony czas odczuwania słodkości danej potrawy. Dodatkowo słodzik w odróżnieniu od cukru używać wystarczy w bardzo małych ilościach, gdyż jest on kilkaset, a nawet kilka tysięcy razy słodszy od cukru.

Słodzik – tańszy cukier

Słodzik jest tańszym substytutem cukru, stąd też i jego popularność. Nic więc dziwnego, że tak chętnie dodawany jest do wszelkiego rodzaju słodyczy, w znakomitej większości do napojów. Dlatego też tym bardziej należy być ostrożnym w spożywaniu słodzików, bo bardzo łatwo jest je przedawkować, nie zdając sobie sprawy jakich produktów jest składnikiem.

Słynny szkodliwy aspartam

Dużo mówi się i pisze o negatywnym wpływie na nasze zdrowie substancji słodzącej zwanej aspartamem. Faktycznie stosowanie aspartamu w nadmiernych ilościach powodować może cukrzycę, chłoniaki, zaniki pamięci, chorobę Parkinsona oraz Alzheimera, a także wiele innych groźnych chorób.

Słodziki  – nie dla każdego

Słodzików bezwzględnie nie powinny używać kobiety w ciąży. Słodziki wyprodukowane na bazie aspartamu nie powinny być podawane dzieciom chorym na fenyloketonurię. Jeśli często cierpisz na problemy trawienne, musisz liczyć się z tym, że spożywanie zbyt duże ilości słodzików może prowadzić do wystąpienia częstych biegunek. 

Patrycja Bednarek

Umiar we wszystkim

Żaden ze słodzików nie będzie szkodliwy dla twojego zdrowia, jeśli będzie stosowany w umiarkowanych dawkach. Ich przedawkowanie może mieć poważne konsekwencje dla kondycji naszego zdrowia poczynając od metalicznego smaku w ustach po zaczątek poważnych chorób: raka, utraty wzroku i wielu innych groźnych chorób.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej