Strona główna Aktualności Nietrzymanie moczu – dlaczego uznaje się je za kobiecy problem?

Nietrzymanie moczu – dlaczego uznaje się je za kobiecy problem?

przez admin

Nietrzymanie moczu bardzo często uznawane jest za problem typowo kobiecy. Choć nie do końca prawdą jest, że zjawisko to dotyczy wyłącznie kobiet, rzeczywiście odsetek zachorowań w tej właśnie grupie pacjentów jest zdecydowanie większy niż u mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Zwiększone ryzyko rozwoju tej dolegliwości u kobiet wynika przede wszystkim z kobiecej fizjologii. Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.

Czym jest zjawisko nietrzymania moczu u kobiet?

Pojęciem nietrzymania moczu określa się każde mimowolne upuszczenie porcji moczu, które odbywa się poza świadomością pacjenta. Nietrzymanie moczu to zjawisko o mocno zróżnicowanym charakterze. Ze względu na to, jakie czynniki je wywołują, może ono mieć różny przebieg. Najczęściej występuje tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. To właśnie ten rodzaj dolegliwości dotyczy zazwyczaj kobiet. Za jego objawy, podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów zjawiska, uznaje się upuszczanie porcji moczu, które w zależności od stopnia zaawansowania problemu może stanowić zarówno kilka kropli, jak i częściowe opróżnienie pęcherza.

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Już sama nazwa rodzaju dolegliwości wskazuje na jej charakter. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje bowiem na skutek osłabienia siły mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za prawidłowe zaciskanie cewki moczowej. W rezultacie owego osłabienia dochodzi do utraty kontroli nad cewką moczową i tym samym bezwiednego wycieku moczu, które odbywa się poza świadomością pacjentki. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej nadmierny wysiłek fizyczny, który w przypadku kobiet wynika zazwyczaj z ciąży i porodu. Obydwa stany wiążą się z podejmowaniem przez ciało kobiety ogromnego wysiłku fizycznego, który niejednokrotnie prowadzi do osłabienia siły mięśni, również tych, które odpowiadają za funkcjonowanie układu płciowo-moczowego. Dodatkowo w czasie ciąży rozrastająca się wraz z płodem macica mocno naciska na pęcherz, co może skutkować częściową utratą kontroli nad pęcherzem (1).

Osłabienie siły mięśni dna miednicy często wynika też ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety w trakcie menopauzy. Za inne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet uznaje się także problemy związane z samym pęcherzem moczowym, takie jak m.in. zespół nadwrażliwego pęcherza czy też stan zapalny układu moczowego oraz w przypadku przejściowego charakteru problemu – zażywanie niektórych leków.

Bez względu na rodzaj, przebieg i charakter problem nietrzymania moczu zawsze wymaga interwencji lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz zleconych badań wdroży skuteczną metodę leczenia. Pomimo tego, że powrót do pełnej kontroli nad pęcherzem może być długotrwały, podjęcie odpowiednich działań jest w stanie nie tylko zapobiec pogłębianiu się problemu, ale też znacznie ograniczyć jego uciążliwe dla pacjentki objawy. Zanim jednak to nastąpi, w celu poprawy własnego samopoczucia i redukcji negatywnych aspektów dolegliwości warto sięgać po środki umożliwiające zwiększenie zakresu higieny intymnej. Mowa tu o takich produktach jak wkładki i pieluchomajtki, np. marki TENA, przeznaczone dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu  (obydwa produkty dostępne w formie bezpłatnych próbek pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka). Ich stosowanie pozwala znacznie zredukować dyskomfort odczuwany przez osoby, które nie są w stanie zapanować nad pęcherzem.

Bibliografia:

Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 18.11.2018.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej