Strona główna Aktualności Czy tańsze OC jest gorsze od droższego?

Czy tańsze OC jest gorsze od droższego?

przez admin

Po kilku latach opłacania składki OC naszła Cię refleksja: czemu w ogóle płacę tak dużo? W rozmowie z Baśką i Martą wypadłaś najgorzej. Baśka po opłaceniu OC poszła do kosmetyczki, a Marta kupiła sobie nową bluzkę. Tylko Ty zagryzłaś zęby i anulowałaś zamówienie książki, na którą czekałaś przez ostatni rok. Czy jest szansa, żebyś płaciła mniej, ale nadal była w pełni chroniona? Podpowiadamy: tak!

Przed czym chroni OC?

Polisa OC wiąże się z odszkodowaniem wypłacanym jedynie poszkodowanemu w zdarzeniu drogowym. Nie oznacza to jednak, że dla Ciebie jest bezwartościowa ani że przez niczym Cię nie chroni! Pomyśl, że gdybyś nie miała OC – lub inaczej: gdyby nie było obowiązkowe – a spowodowałbyś kolizję lub wypadek drogowy, wszelkie koszty leczenia, naprawy i inne musiałabyś ponieść z własnej kiszeni. W przypadku większego wypadku mogłoby się okazać, że stoisz w obliczu kredytu i spłacania go latami.

Być może tego nie wiesz, ale polisa OC chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej nie tylko w przypadku spowodowania wypadku podczas jazdy autem (choć to najpopularniejszy przykład). Ma zastosowanie również w sytuacji, gdy do szkody dojdzie podczas wsiadania lub wysiadania, załadunku lub rozładunku, parkowania, garażowania, postoju.

 

Niższa cena – gorsze OC?

Skojarzenie tańszego OC z gorszą ochroną nasuwa się samo. Taką zależność obserwujesz podczas robienia codziennych zakupów. Produkty spożywcze z lepszym składem są droższe od nafaszerowanych wypełniaczami, dobre jakościowo sprzęty RTV i AGD droższe od „chińskich podróbek”, a za wizytę w wykwintnej restauracji zapłacisz więcej niż za burgera i frytki w fast foodzie.

Z OC jest jednak inaczej! Polisa ta ma taki sam zakres niezależnie od ubezpieczyciela, u którego ją wykupujesz. Gwarantuje to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. To, co się zmienia, to ceny – w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będą inne. I bynajmniej nie jest to niezgodne z prawem.

 

To samo ubezpieczenie, inne ceny – dlaczego?

Na wysokość składki OC ma wpływ wiele aspektów. Dotyczą one Ciebie, Twojej historii drogowej oraz samego pojazdu – marki, modelu czy wieku. Jeśli z uwagi na któryś z czynników znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka uczestniczenia w wypadku, nie otrzymasz zniżki. Ale nie martw się – każde towarzystwo traktuje jako priorytetowe inne czynniki. Twoja w tym głowa, by znaleźć najtańsze!

Korzystnego finansowo OC szukaj przez internet. Możesz otwierać strony poszczególnych ubezpieczycieli i szukać cenników, to jednak zajmie sporo czasu. Zamiast tego warto skorzystać z powrównywarek ubezpieczeń, ponieważ wpisując w nie swoje dane, uzyskujesz gotowe zestawienie towarzystw, polis i cen – masz czarno na białym, gdzie zapłacisz mniej.

Poświęć też czas na przestudiowanie paru poradników, które pozwolą Ci zaoszczędzić i wydać nadprogramowe pieniądze na coś miłego. Sprawdź na przykład ten poradnik: Optymalizuj wydatki szukając tańszego OC – sprawdzone sposoby.

Powodzenia!

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej