Strona główna Aktualności Jak czysty dom wpływa na nasze zdrowie?

Jak czysty dom wpływa na nasze zdrowie?

przez admin
Dbanie o porządek w domu to doskonały sposób na to, aby wypocząć po powrocie z pracy. Jak potwierdziły badania, większość ludzi nie jest w stanie się zrelaksować w brudnym pomieszczeniu. Jednak warto wiedzieć, że regularne sprzątanie ma duży wpływ również na nasze zdrowie.


Porządek to przestrzeń pełna zdrowia

Oglądając w telewizji reportaże na temat osób, które popadły w chorobliwe zbieractwo lub od dłuższego czasu nie są w stanie samodzielnie zadbać o porządek we własnym domu, zauważamy do czego w skrajnym przypadku może doprowadzić brud. Klejące się powierzchnie, smród, zagnieżdżające się robactwo to doskonały obraz tego, że dbanie o porządek powinno być dla nas podstawą.

Należy też pamiętać, że nie tylko tak skrajne przypadki zaniedbania porządku są dla nas niebezpieczne. Dla wielu osób szkodliwe będzie zaprzestanie sprzątania chociażby na tydzień czy dwa. Mowa przede wszystkim o dzieciach, osobach starszych z obniżoną odpornością i alergikach, choć trzeba podkreślić, że kurz i związane z nim roztocza są szkodliwe dla każdego z nas, w większym lub mniejszym stopniu.

Roztocza kurzu wywołują reakcje alergiczne i mogą przyczynić się do powstania problemów z oddychaniem. Są przez lekarzy nazywane „niewidzialnymi wrogami” i to określenie jest bardzo wymowne. Mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków mogą być także przyczyną kataru siennego, zapalenia spojówek, uporczywego kaszlu czy wysypki.

Kurz znajdujący się w domu jest źródłem nie tylko szkodliwych roztoczy, ale w zasadzie można znaleźć w nim wszystko. Począwszy od martwego naskórka, poprzez sierść zwierząt czy kończąc na piachu i ziemi. Jest w nim pełno drobnoustrojów chorobotwórczych, których powinniśmy się wystrzegać.

Jak pozbyć się roztoczy?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się szkodliwych roztoczy z naszego domu, ale możemy znacznie ograniczyć ich ilość. Przede wszystkim należy regularnie dbać o porządek, czyli przynajmniej raz na 2-3 dni odkurzać i ścierać kurze oraz zmywać podłogę. Dodatkowo warto wyrzucić z domu przedmioty, które zbierają kurz, a tym samym są źródłem roztoczy. To przede wszystkim pluszowe zabawki, zasłony, wykładziny, dywany i inne tego typu produkty. Dobrym rozwiązaniem jest także schowanie wszystkich elementów dekoracyjnych do zamykanych szafek lub pudełek, aby nie leżały na zewnątrz i nie zbierały kurzu.

Do regularnego sprzątania warto używać specjalnych preparatów, które ograniczają ilość osiadającego kurzu. To głównie środki typu pronto, które można dostać w postaci aerozolu, mokrych chusteczek lub mleczka.

Jak zorganizować regularne sprzątanie?

Badania statystyczne pokazują, że przeciętni Polacy poświęcają na sprzątanie około 30 minut dziennie. Jest to zdecydowanie za mało, ponieważ w tak krótkim czasie można jedynie pozbierać porozrzucane przedmioty i przeładować zmywarkę czy dodatkowo nastawić pranie. Większość z nas decyduje się poświęcić więcej czasu na sprzątanie w sobotę, ale czy wykonywanie porządków raz na tydzień jest wystarczające?

Zdecydowanie nie. Optymalnie byłoby sprzątać dwa razy w tygodniu, bo mniej więcej co tyle dni należy ścierać kurze i zmywać podłogę. Do tego dochodzą dodatkowe czynności, jak porządki w łazience, mycie lodówki, frontów mebli kuchennych itp.

Roztocza bytują w miejscach zanieczyszczonych, w których jest kurz, dlatego tak bardzo ważne jest regularne sprzątanie. Nie każdy z nas jednak ma odpowiednią ilość wolnego czasu, aby co 2-3 dni robić większe porządki, dlatego w takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zatrudnienie pomocy domowej. Jeśli interesuje Cię odpłatne sprzątanie w Katowicach, to wejdź na stronę www.pomocedomowe.pl i sprawdź oferty polecanych osób.

Alejakobiet,ok

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej