Strona główna Aktualności Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

przez admin

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem dotyczący – wbrew pozorom – wielu osób. Jak można sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Przyjęło się uważać, że nietrzymanie moczu to dolegliwość typowa dla osób w podeszłym wieku. Tymczasem przyczyny nietrzymania moczu są różne i nierzadko niezwiązane z wiekiem. Można je podzielić na kilka podstawowych grup. Wśród nich znajdują się uszkodzenia neurologiczne, choroby, a także ciąża. Często mówi się też o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Niezależnie od przyczyn, warto wiedzieć, jak radzić sobie z tym schorzeniem, które niestety wpływa na obniżenie jakości życia i jest problemem społecznym, choć wielu chorych o tym nie mówi, a mniej niż połowa szuka pomocy w gabinecie lekarskim. Należy też dodać, że ta choroba dotyka nie tylko kobiety.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Dobrze jest mieć świadomość, jakie ma nietrzymanie moczu przyczyny. Przede wszystkim okazuje się, że niektóre czynniki zwiększające ryzyko możemy wyeliminować samodzielnie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jedna z najczęstszych odmian tej choroby. U jej podłoża leżą takie problemy jak otyłość, uszkodzenia neurologiczne, ciąże i porody, a także duża masa dziecka w momencie porodu. Do innych przyczyn należą palenie papierosów, zaparcia, infekcje dróg moczowych bądź przewlekły kaszel.

Kolejną odmianą choroby jest naglące nietrzymanie moczu. Tutaj również mogą działać czynniki neurologiczne, ale też choroby takie jak cukrzyca, choroba Parkinsona czy Alzheimera. Istnieją też nietrzymanie moczu przemijające oraz nietrzymanie z przepełnienia.

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, że nietrzymanie moczu może mieć swoje źródła w stosowaniu leków, np. takich o działaniu rozkurczowym czy odwadniającym (1). O ile schorzeń neurologicznych nie wybieramy sobie sami, to przynajmniej na połowę wymienionych czynników sprzyjających nietrzymaniu moczu mamy wpływ.

Leczenie i poprawa komfortu

W wielu przypadkach zaczyna się właśnie od zmiany stylu życia, zrzucenia zbędnej wagi czy rzucenia palenia. Jest to leczenie zachowawcze (1), natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach w grę wchodzi masaż medyczny, ćwiczenia z użyciem specjalnych kulek dopochwowych i elektroterapia pobudzająca mięśnie do skurczu i w ten sposób poprawiająca ich sprawność. W każdej sytuacji, nawet profilaktycznie, warto stosować ćwiczenia mięśni dna miednicy, napinając je kilka razy w ciągu dnia (1). Doraźnym sposobem na poprawienie komfortu są wkładki lub specjalne majtki chłonne, na przykład TENA Pants o różnym stopniu chłonności. Jest to rozwiązanie dyskretne i zapewniające całkowitą swobodę. Większość produktów tego typu dopasowuje się do anatomii człowieka, a jednocześnie ma tę zaletę, że niweluje zapach amoniaku i nie podrażnia skóry. Niekiedy dobrą metodą walki z nietrzymaniem moczu jest też terapia behawioralna. Pacjent ma w ten sposób szansę poznać mechanizmy, które doprowadzają do nietrzymania moczu i w niektórych sytuacjach zapanować nad mięśniami i pęcherzem. Taka terapia łączy się też z treningiem pęcherza (1).

Bibliografia

Adrianna Maria Borowicz, Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2010-03-4.pdf. Data dostępu: 1.08.2018

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej