Strona główna Aktualności Dlaczego jestem na diecie i nie chudnę?

Dlaczego jestem na diecie i nie chudnę?

przez admin

Niekiedy zmiana dotychczasowego stylu odżywiania i szereg innych starań nie przynoszą oczekiwanych rezultatów w postaci utraty zbędnych kilogramów. Jak to się dzieje, że niektórzy wciąż nie potrafią skutecznie schudnąć i które z popełnianych przez te osoby błędów mają kluczowe znacznie?

Niepowodzenia nie biorą się znikąd

Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak schudnąć możliwie szybko, upatruje swoich szans w zmianie dotychczasowego sposobu odżywiania. Oczywiście nowa dieta może przynieść wiele dobrego i pomóc zrzucić zbędne kilogramy, jednak w wielu przypadkach okazuje się ona drogą donikąd. Czy aby na pewno ma to przesądzać o nieskuteczności owej diety, czy raczej przyczyn tego stanu rzeczy powinniśmy upatrywać zupełnie gdzie indziej?

Jeden z kardynalnych błędów popełnianych przez osoby pragnące schudnąć to wybór złego systemu odżywiania. Przeglądając zasoby Internetu natkniemy się na wiele rozmaitych diet. Jednak w parze z ilością wcale nie musi iść jakość. Zamiast próbować po raz kolejnych nie do końca sprawdzonych metod, znacznie lepiej byłoby udać się od razu do dietetyka. Taka osoba rozpisze nam sensowny jadłospis. Wiele osób zapomina o tym, że można do tematu podejść w taki właśnie sposób.

Żyjąc „w trybie fast-food” przyzwyczailiśmy się do tego, że nie musimy na nic długo czekać. Nie ma jednakże co liczyć na to, że w mgnieniu oka zaczniemy tracić ponadprogramowe kilogramy. Należy pamiętać, że odchudzanie bywa procesem długofalowym. Poza tym dążenie do drastycznego i jak najszybszego spadku masy ciała może prowadzić do tzw. efektu jojo. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak zaczynać wszystko od nowa.

Bywa, że samo zdrowe odżywianie to za mało, by dostrzec wyraźne efekty praktykowanej diety. W wielu przypadkach bez odpowiedniej dawki ruchu ciężko zdziałać coś więcej. Należy jednak pamiętać, że nie można przesadzać z aktywnością fizyczną, gdyż w dużych ilościach może prowadzić do nadmiernego wydzielania kortyzolu, tym samym utrudniając proces
chudnięcia.

 

Rozczarowań ciąg dalszy

Wszystkich popełnianych błędów przez osoby przechodzące na nową dietę pewnie nie sposób zliczyć. Niektóre z nich są błahe i z pozoru niedostrzegalne. Jednak to często właśnie one przesądzają o niepowodzeniu w osiąganiu założonych wcześniej celów. Kiedy szczegółowo przeanalizuje się nawyki tych, którym nie udało się zrzucić nadmiernych kilogramów, można często dostrzec podobne zależności.

Brak żelaznej dyscypliny może sprawić, że nawet najlepsza dieta na nic się zda i nie pozwoli skutecznie schudnąć. Regularne odstępstwa, a co za tym idzie sięganie po fast-foody, słodycze itp. sprawia, że dotychczasowe wysiłki nie przynoszą żadnych rezultatów. Okazuje się również, że można wiele złego zrobić poprzez nieświadome zwiększanie spożywanych w ciągu dnia kalorii. Tym sposobem wracamy do punktu wyjścia, bo zaczynamy tkwić w błędnym kole. Zanim zorientujemy się, co robi nie tak, może okazać się, że możemy co gorsza przybrać na wadze.

Narzucając sobie cel w zasadzie niemożliwy do zrealizowania nie możemy obwiniać za wszystko diety. Przeskoczenie pewnych granic może okazać się nie tyle niemożliwe, co nawet szkodliwe dla zdrowia. Dlatego wskazane jest zachowanie umiaru i dotyczy to również kwestii związanych ze stawianym sobie celem. Małe, lecz regularne postępy wpłyną pozytywnie na nasze morale, czyniąc sam proces odchudzania bardziej efektywnym.

Niekiedy wszystkie starania zdają się na nic, gdyż osoba na diecie może nie być świadoma faktu, że z powodu dolegającej jej choroby nie sposób będzie schudnąć. Problemy z tarczycą, zaburzenia dwubiegunowe, czy insulinoodporność to czynniki mogące zniweczyć wszelkie wysiłki mimo maksymalnych starań.

Sam wybór i praktykowanie określonej diety to tak naprawdę tylko połowa drogi do zamierzonego celu. Pamiętajmy, że wiele z pozoru nieistotnych kwestii może pokrzyżować nasze plany. Jeżeli wciąż nie wiemy, jak schudnąć, zastanówmy się, czy nie lepiej już teraz udać się na wizytę do wykwalifikowanego dietetyka, który powinien wychwycić popełniane przez nas błędy i rozpisać nam sensowny jadłospis.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej