Strona główna Aktualności Inhalacje, kompresy, masaż, dieta, nawilżanie – domowe sposoby na chore zatoki

Inhalacje, kompresy, masaż, dieta, nawilżanie – domowe sposoby na chore zatoki

przez admin

Rozpierający ból głowy nasilający się przy pochylaniu, zatkany nos, bóle u jego nasady, katar, a nawet utrata węchu to objawy charakterystyczne dla chorych zatok. Jeśli chore zatoki są twoją dolegliwością zacznij od domowych sposób a dopiero w razie niepowodzenia sięgnij po farmakoterapię. Do domowych sposobów na chore zatoki zaliczane są: inhalacje, masaże, zmieniona dieta oraz nawilżanie.

Zatoki – kilka słów teorii

W głowie człowieka znajdują się 3 rodzaje zatok:

 • Zatoki czołowe – choroby tych zatok to ból w okolicach czoła, podczas pochylania się, ból częściej pojawia się rano
 • Zatoki sitowe – głównym objawem zapalenia zatok sitowych jest niedrożny nos, a nawet utrata powonienia
 • Zatoki szczękowe – głównym objawem dolegliwości jest ucisk w okolicach policzków, a także ból zębów

 

Inhalacje na chore zatoki

Jednym z objawów choroby zatok jest wydzielina zalegająca w jamie nosowej. Inhalacja mają za zadanie rozrzedzenie wydzieliny i odprowadzenie jej z zatok przynosowych.

Do inhalacji domowych nie potrzebujemy specjalnego sprzętu – na początek można wykorzystać to, co mamy w kuchni: sól i jakieś naczynie o sporej średnicy np. miskę.
Do 3 litrów gorącej wody wsypujemy 5,6 łyżek soli kuchennej, pochylamy twarz na wodą i wdychamy leczniczy roztwór (efektywność jego działania zwiększymy przykrywając głowę ręcznikiem). Inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut i być wykonywana częściej niż 2,3 razy na dobę. W domowych inhalacjach możesz także użyć olejków np. eukaliptusowego czy miętowego oraz ziół np. szałwi czy skrzypu

Jeśli twoja dolegliwość ma charakter nawracający możesz też zaopatrzyć się w nebulizator lub inhalator – ich główną zaletą jest precyzyjne doprowadzenie roztworu do miejsca, w którym ma działać.

Masaże, kompresy i nacierania na chore zatoki

Innym domowym sposobem na chore zatoki są nacierania skroni maściami bursztynową lub kamforową. Pomocne mogą być także masaże wykonywane w okolicach skroni i bezpośrednio zatok.

Doraźnie na niedrożne zatoki wypróbuj ciepłe kompresy – pierwszy przygotuj z soli jodowo-bromowej: 5,7 łyżek soli podgrzej na suchej patelni, zawiń  np. w chusteczkę i przyłóż do czoła. Przed przyłożeniem kompresu sprawdź czy temperatura jest odpowiednia – chusteczkę z solą przyłóż do miejsca, w którym skóra jest cienka np. na przedramieniu (od wewnętrznej strony).

Najważniejszym składnikiem drugiego kompresu jest groch. Wkładamy go do skarpetki, następnie do piekarnika nagrzanego do  60° C – dalej postępujemy analogicznie jak w przypadku pierwszego kompresu. Po zastosowaniu kompresów na chore zatoki przez kilka godzin nie należy wychodzić z domu.

 

Jako dieta gdy masz chore zatoki?

Zatkana zatoki to efekt zalegania wydzieliny, która blokuje przepływ powietrza i m.in. utrudnia oddychanie. Komponując codzienną dietę warto unikać:

 • Nabiału
 • Mięso
 • Białe pieczywo

 

Co uwzględnić w diecie w przypadku chorych zatok?

W jadłospisie powinny się znaleźć przyprawy i warzywa, których zapach poprawi drożność nosa i zatok. Oto one:

 • Cebula
 • Czosnek
 • Kminek
 • Chrzan
 • Gorczyca

 

Nawilżanie powietrza i nawadnianie organizmu

Suche powietrze sprzyja zatorom zatok, dlatego warto nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Należy też pić dużą ilość płynów.

Pamiętajmy, że jeśli domowe sposoby na chore zatoki nie pomagają i dolegliwość nie ustępuje wtedy potrzebna będzie farmakoterapia.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej