Strona główna Aktualności Urządzamy ekonomiczną kuchnię – jaką płytę kuchenną wybrać?

Urządzamy ekonomiczną kuchnię – jaką płytę kuchenną wybrać?

przez admin

Urządzając nową kuchnię, z pewnością dużo uwagi poświęcamy temu, aby korzystanie z niej było wygodne i ekonomiczne. Dotyczy to wszystkich sprzętów elektrycznych, choć w największym stopniu płyty kuchennej. Do wyboru mamy modele indykcyjne, elektryczne i gazowe – zobaczmy, które z nich są najbardziej ekonomiczne w codziennym użytkowaniu!

Co powinniśmy wiedzieć o płycie gazowej?

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie płyta gazowa jest rozwiązaniem najczęściej obecnym w naszych domach. Wszystko ze względu na niski koszt jej eksploatacji – obecne ceny gazu nie należą do wysokich. Co więcej, same urządzenia również są dostępne w dość przystępnych cenach. Wybór płyty gazowej stanowi więc doskonałą opcję w sytuacji, gdy ogranicza nas mały budżet. Warto też wspomnieć tu o tym, że można na niej stosować wszystkie garnki bez wyjątku – zakup płyty nie będzie się zatem wiązać z koniecznością dokupienia kompletu nowych garnków.

Należy tu jednak wspomnieć o tym, że płyty gazowe niestety nie należą do najbezpieczniejszych – szczególnie nie poleca się ich do domów, w których mieszkają małe dzieci. Palnik jest źródłem otwartego ognia, nietrudno więc o oparzenie. Co więcej, trzeba też pamiętać o tym, że gaz może się ulatniać – warto więc zainwestować w detektory, które nas o tym ostrzegą.

 

Płyta elektryczna – wady i zalety

Płyta elektryczna jest nieco mniej ekonomiczna – choć jest zasilana prądem elektrycznym. Jednak sam koszt jej zakupu jest sporo wyższy niż w przypadku modelu na gaz. Należy również doliczyć do tego koszt zakupu nowych garnków, gdyż nie wszystkie mogą być stosowane na takim urządzeniu – w efekcie zakup płyty elektrycznej może się wiązać z koniecznością wyłożenia sporej sumy pieniędzy już na starcie.

Rozwiązanie to jest jednak znacznie bezpieczniejsze niż wcześniej prezentowany model. Dlaczego? Posiada zazwyczaj wbudowaną blokadę uniemożliwiającą uruchomienie płyty przez przypadek – np. na skutek dotknięcia dziecięcą rączką. Niestety trzeba uważać po jej użyciu, gdyż wolno stygnie – dotknięcie jej tuż po gotowaniu może się skończyć bolesnym oparzeniem.

 

Płyta indukcyjna – czym się cechuje?

Płyta indukcyjna niestety nie należy do najtańszych rozwiązań – koszt jej zakupu najczęściej przekracza tysiąc złotych. Do tego trzeba też oczywiście doliczyć cenę kompletu nowych garnków. Jej eksploatacja również nie należy do najtańszych. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że posiada szereg zalet. Największą z nich jest bez wątpienia wydajność – potrawy będą się po prostu znacznie krócej gotować, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu.

Urządzenia z tej kategorii cechują się również dość zaawansowaną techniką – posiadają szereg funkcji mogących w dużym stopniu zautomatyzować pracę. Dzięki temu są również bezpieczne w użytkowaniu – nie oparzysz się więc, dotykając przez przypadek gorącej płyty. Warto więc przemyśleć to rozwiązanie w sytuacji, gdy w naszym domu mieszkają dzieci – zapewnimy im większe bezpieczeństwo na co dzień.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej