Strona główna Aktualności Ustrzeż się przed boreliozą! Jak usunąć kleszcza?

Ustrzeż się przed boreliozą! Jak usunąć kleszcza?

przez admin

Cieplejszy okres roku obfituje w różnego rodzaju insekty. Zdecydowanie jednymi z najgroźniejszych są kleszcze, które pojawiają się nawet w naszych ogródkach już wiosną. Mimo mikroskopijnych rozmiarów, mogą one przenosić groźne bakterie powodujące choroby takie, jak borelioza, na którą rocznie notujemy nawet kilkanaście tysięcy zachorowań. Zatem jak ustrzec się przed boreliozą i poprawnie usunąć kleszcza?

Borelioza – jak się przenosi i jakie daje objawy?

Borelioza jest chorobą, którą odkryto dość niedawno, ponieważ pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w latach 80. XX wieku. Naukowcy jasno stwierdzili, że za przyczynę zachorowania odpowiedzialne są bakterie Borella burgdorferi. Co ciekawe, bakterie tego rodzaju mogą występować zarówno jako krętki, jak i cysty, a sposób leczenia zależy bezpośrednio od wykrytej odmiany drobnoustroju. Zakażenie najczęściej pojawia się w momencie, kiedy ślina lub zawartość jelita kleszcza dostaną się do zakażonej wcześniej rany.

Pierwszym i jednocześnie najpowszechniejszym objawem kojarzonym z boreliozą i ugryzieniem kleszcza jest rumień wędrujący. Pojawia się on w miejscu ugryzienia lub w bezpośredniej jego bliskości. Wnętrze rumienia najczęściej przypomina czerwoną kropkę, która z czasem się zmniejsza. Z kolei zewnętrzna część zmiany skórnej ma postać czerwonego okręgu zwiększającego swoją średnicę. Ponadto rumień może powodować swędzenie, wysypkę i większe wybroczyny.

Jeżeli zaniechamy leczenia lub nie zauważymy pierwszych objawów choroby, do rumienia dołączają kolejne symptomy. Należy do nich nie tylko sztywność karku czy nudności wraz z wymiotami, ale również objawy neurologiczne: sztywność karku, psychoza i padaczka. Szczególnie groźne są właśnie symptomy o charakterze neurologicznym, ponieważ czynnie wpływają na codzienne funkcjonowanie i trudno jest je poprawnie zdiagnozować.

Ponadto niezwykle rzadko mogą pojawić się problemy z pęcherzem, regularnym miesiączkowaniem czy zaburzenia potencji. Pamiętaj, aby po zauważeniu wymienionych objawów natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ pogłębiająca się borelioza może trwale uszkodzić mózg, co znacznie utrudni codzienne funkcjonowanie.

 

Borelioza – jak jej zapobiec?

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest prewencja. Co więcej, leczenie choroby mocno osłabia organizm, ponieważ niezbędne jest długotrwałe przyjmowanie zaawansowanych antybiotyków. Dlatego też w cieplejszym okresie roku najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka, której celem jest zapobiegnięcie ukąszeniu przez kleszcza.

Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu wykonuje się u osób narażonych na atak kleszczy: rolników, osób mieszkających/pracujących w pobliżu lasów, parków i łąk, dzieciom i młodzieży przebywających na obozach i szkołach przetrwania. Dawki mogą być podawane w trybie podstawowym (kilka dawek w ciągu roku) lub przyśpieszonym (szczegóły ustala lekarz). Osoby zaszczepione muszą jedynie pamiętać o dawce przypominającej, którą się aplikuje w zależności od wieku co 3 lub 5 lat.

Pamiętaj, aby po każdym wyjściu na łono natury dokładnie obejrzeć ciało swoje i bliskich skupiając się na okolicach pachwin. Miejsca te są nie tylko ciepłe, ale również znajduje się tam cienka i miękka skóra, dlatego kleszcze najczęściej wpijają się właśnie tam. Nie zapomnij także o zwierzętach domowych. Jak się okazuje mogą one być nosicielami kleszczy, a nawet wielu chorób, dlatego po spacerze sprawdź również skórę i sierść psa.

Jak usunąć kleszcza w poprawny sposób?

Wydawać by się mogło, że usuwanie kleszcza jest bardzo prostym zadaniem. W rzeczywistości jednak podczas zabiegu może dojść do urwania części insekta lub nawet jego zgniecenia. Wtedy ryzyko, że kleszcz pozostawił w skórze zakażoną wydzielinę jest największe, dlatego warto znać poprawną metodę usuwania kleszczy i wykorzystywać ją w każdym przypadku.

Na wstępie musimy zaznaczyć, że surowo zabronione jest obracanie owadem. W takiej sytuacji zdecydowanie najłatwiej dochodzi do rozerwania tułowia, co skutkuje wypływem wydzieliny. Jeżeli zauważymy kleszcza, który wystaje z ciała, weźmy cienką pęsetę lub kartę do usuwania kleszczy i złapmy go jak najbliżej skóry. Dzięki temu uniemożliwimy mu dalsze ruchy. Następnie insekta należy pociągnąć jednostajnym, zdecydowanym ruchem pionowo do góry. Na koniec jedynie warto przemyć miejsce po wkłuciu środkiem odkażającym.

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że kleszcza przed wyjęciem należy posmarować substancją tłustą lub alkoholem. Niestety, jest to poważny błąd, ponieważ środki tego typu zabiją kleszcza, ale przed śmiercią zostawi on swoją wydzielinę, która może być zakażona. Zdecydowanie lepiej jest postępować zgodnie z powyższym schematem.

Usunięcie kleszcza jest stosunkowo łatwym, ale wymagającym precyzji zadaniem. Konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzie i manewrowanie nim w taki sposób, aby nie zmiażdżyć insekta lub nie doprowadzić do sytuacji, kiedy jego część pozostanie w naszym ciele. Więcej o tym, jak usunąć kleszcza przeczytasz na https://www.kleszcze.info.pl/usuwanie-kleszczy. Pamiętaj, że nieumiejętne wyjmowanie może zakończyć się zakażeniem, dlatego, jeśli nie masz pewności – pozostaw ten zabieg specjaliście.

Źródła:

  • https://pediatria.mp.pl/pierwszapomoc/66747,jak-usunac-kleszcza
  • http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,rekordowa-liczba-zachorowan-na-borelioze–czy-tego-niechlubnego-rekordu-mozna-uniknac-,artykul,1702701.html
  • http://zdrowie.dziennik.pl/profilaktyka/artykuly/551960,jak-usunac-kleszcza-liczy-sie-czas-trzeba-obserwowac-cialo.html
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/ukaszenia–uzadlenia-i-zadrapania,borelioza—objawy–profilaktyka–leczenie,artykul,1577850.html

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej