Strona główna Aktualności 4 popularne rodzaje miodu i dolegliwości, w których warto je stosować

4 popularne rodzaje miodu i dolegliwości, w których warto je stosować

przez admin

Niezależnie od tego o jakim rodzaju miodu mowa, wszystkie są źródłem łatwo przyswajalnych cukrów prostych. Cukry te bardzo przedostają się do krwi – nadmiar miodu może szkodzić sylwetce, ale w przypadku niektórych chorób i dolegliwości może być stosowany pomocniczo w procesie leczenia – poznajcie 4 najważniejsze rodzaje miodu oraz dolegliwości, w których warto je stosować.

Miody możemy podzielić pod względem kilku kryteriów – głównym z nich jest rodzaj surowca: kwiat lub drzewo, w dalszej kolejności gatunek kwiatu lub drzewa.

Miód spadziowy – moc żelaza

Miód spadziowy będzie najlepszym wyborem dla osób, które mają niedobory żelaza (powszechne np. w niedokrwistości i anemii). Miód spadziowy ma 4 razy więcej żelaza niż inne rodzaje tego smakołyku.

Miód spadziowy nie jest miodem nektarowym, czyli nie powstaje z nektaru kwiatów. Początek miodowi spadziowemu dają m.in. mszyce, które w czasie żerowania na liściach i igliwiu drzew produkują wydzielinę, która jest słodka i która przyciąga pszczoły – owady dodatkowo ją zagęszczają. Miód spadziowy pachnie lasem.

Ze względu na liczne właściwości zdrowotne miód spadziowy można stosować wspomagająco  m.in. w chorobach układu oddechowego, chorobach serca oraz nerwicy.

 

Najsłodszy – miód akacjowy

Do właściwości miodu akacjowego możemy zaliczyć pobudzanie apetytu oraz poprawianie funkcjonowania procesów trawiennych. Ten rodzaj miodu zapobiega zaparciom oraz wzdęciom. Tak jak inne miody szybko dostarcza energii, więc można go polecić osobom aktywnym fizycznie lub takim, które pracują fizycznie.

Miód lipowy

Miód lipowy swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza m.in. inhibinie – inhibina to substancja o działaniu antybakteryjnym (a więc jest naturalnym antybiotykiem). Miód lipowy warto zastosować gdy zauważymy pierwsze symptomy choroby np. ból gardła czy kaszel. Odpowiednio wcześnie zastosowany miód lipowy może nie dopuścić do pełnego rozwoju choroby. Warto wiedzieć, że miód z drzewa lipowego ma właściwości wykrztuśne oraz przeciwgorączkowe.

Miód rzepakowy

Miód rzepakowy ma barwę kremowo-białą, która jest efektem bardzo szybkiej krystalizacji. Ten rodzaj miodu jest miodem polecany osobom z problemami sercowymi – zawiera m. in. acetylocholinę, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi i wzmacnia wydolność najważniejszego mięśnia, czyli serca. Korzystne dla serca są także obecne w miodzie rzepakowym potas i magnez.

Oprócz powyższych rodzajów miodu dość popularne są miody wrzosowe, wielokwiatowe, czy gryczane.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej