Strona główna Aktualności Jakie testy na boreliozę warto wykonać?

Jakie testy na boreliozę warto wykonać?

przez admin

Gdy ukąsi cię kleszcz, możesz nie wiedzieć, jak się zachować. Szybkie usunięcie kleszcza to tylko jeden z kroków, które musisz podjąć. Kolejne to obserwacja organizmu oraz upewnienie się, czy pajęczak nie zaraził cię boreliozą.

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, jednak nie każde ukąszenie jest jednoznaczne z zachorowaniem. Jeśli znajdziesz w swojej skórze kleszcza, musisz upewnić się, czy nie zaraził cię boreliozą. W tym celu warto wykonać testy diagnostyczne. Niezbędna jest także wnikliwa obserwacja swojego ciała w poszukiwaniu symptomów typowych dla wczesnego stadium boreliozy.

Co to jest borelioza?

Borelioza to przewlekła choroba wieloukładowa. Jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie należące do krętków. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ukąszenie kleszcza będącego nosicielem choroby.

Nieleczona borelioza daje wiele objawów neurologicznych, choć przed pojawieniem się symptomów przewlekłej boreliozy może ona przez długie lata nie dawać żadnych objawów. Borelioza jest dla człowieka i zwierząt groźną chorobą, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w zaawansowanym stadium może powodować nieodwracalne zmiany w organizmie, stanowiące zagrożenie dla życia.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Kleszcze bytują przede wszystkim w lasach oraz wśród wysokich traw. Największą ich aktywność odnotowuje się w sezonie letnim, dlatego po powrocie ze spaceru trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało – kleszcz nie wbija się w skórę natychmiast po zaatakowaniu, często wędruje w poszukiwaniu najlepszego miejsca do wkłucia się w ciało.

Jeśli kleszcz zdążył już wbić się w skórę, nie wpadaj w panikę, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej usunąć intruza. Ryzyko zachorowania na boreliozę spada do minimum, jeśli kleszcz zostanie usunięty przed upływem doby od ugryzienia. Jak wyciągnąć kleszcza, by zminimalizować ryzyko zakażenia boreliozą? Należy to zrobić szybkim, zdecydowanym ruchem, starając się przy tym, by wyciągnąć go w całości.

Jak wyciągnąć kleszcza, skoro jest tak mały, że czasem trudno go złapać? Pomocna będzie pęseta lub jeden ze specjalnych przyrządów dostępnych w aptece. Jeśli nie potrafisz odpowiednio uchwycić wczepionego kleszcza lub nie masz pewności, że wyjęłaś go w całości, zgłoś się do lekarza.

Rumień po ukąszeniu kleszcza – czy potrzebne są testy na boreliozę?

Rumień po ukąszeniu kleszcza jest pierwszym objawem zakażenia boreliozą. Przyjmuje postać charakterystycznego pierścienia ze śladem ugryzienia w środku. Pojawia się zwykle w miejscu wkłucia się kleszcza, jednak czasami może powstać na zupełnie innej części ciała. Początkowo przyjmuje postać niewielkiej plamki, która szybko się rozrasta. Rumień wędrujący jest tak charakterystyczny, że jego pojawienie się to stuprocentowa pewność, iż doszło do zakażenia boreliozą.

Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy zarażony zaobserwuje u siebie rumień – występuje on u połowy zarażonych. Innym typowym symptomem po ugryzieniu przez zainfekowanego kleszcza jest zespół objawów typowych dla grypy. Znalazłaś wbitego w skórę kleszcza, ale rumień nie pojawił się? Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zostałaś zakażona boreliozą, przed upływem 10 dni od ukąszenia możesz wykonać test wykrywający materiał genetyczny bakterii Borrelia burgdorferi we krwi.

Jeśli nie zaobserwowałaś u siebie rumienia wędrującego, ale masz inne objawy typowe dla wczesnego stadium boreliozy (bóle i zawroty głowy, obrzęki i bóle pojedynczych stawów), warto wykonać testy diagnostyczne. Pierwszym z nich jest test metodą Elisa. Należy go wykonać 4–6 tygodni po ukąszeniu kleszcza. Jeśli wynik testu będzie dodatni, wykonuje się test potwierdzający Western Blot. Oznaczane są w nim przeciwciała – obecność antygenów wskazuje na zakażenie boreliozą.

Borelioza – objawy skórne

Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najbardziej typowym, ale nie jedynym objawem skórnym świadczącym o zakażeniu boreliozą. Innym charakterystycznym symptomem jest naciek zapalny, pojawiający się najczęściej na płatku ucha. Musisz jednak wiedzieć, że objawy skórne boreliozy nie występują u każdego chorego, jeśli cokolwiek cię zaniepokoi i uznasz, że w ostatnich tygodniach zaistniało ryzyko ugryzienia przez kleszcza, zgłoś się do lekarza i wykonaj testy diagnostyczne.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej