Strona główna Aktualności Proste pomysły na zabawy (ćwiczenia) logopedyczne w domu

Proste pomysły na zabawy (ćwiczenia) logopedyczne w domu

przez admin

Truizmem jest twierdzenie, iż prawidłowy rozwój mowy ma u dzieci szczególne znaczenie i to na wielu poziomach jeśli chodzi o jego rozwój. Umiejętność artykulacji słów ma wpływ na rozwój funkcji poznawczych, społecznych i emocjonalnych, co jest istotnie w kontekście gotowości szkolnej. Dlatego jeśli zamiast „lowel” chcemy usłyszeć „rower” a zamiast „poplose selek” wolimy, aby nasze dziecko mówiło „poproszę serek” to zainicjujmy w domu kilka ćwiczeń logopedycznych, które będą miały charakter zabawy. Oto pomysły na ćwiczenia (zabawy) logopedyczne, które możemy wykonywać z dzieckiem w domu.

Do wykonywania ćwiczeń będziemy potrzebować:

  • Słomek do napojów
  • Kubeczka z wodą
  • Prostokątnego naczynia z wodą
  • Piłeczki do tenisa stołowego lub kawałka waty
  • Rolki po ręczniku papierowym / papierze toaletowym
  • Odrobiny miodu

Ważne, aby dziecko wykonywało ćwiczenia logopedyczne będąc zdrowym – katar ze ze względu na niedrożność nosa jest przeciwwskazaniem.

Ćwiczenie logopedyczne ze słomką nr 1

Słomkę zanurzamy w kubeczku z wodą i dmuchamy. Krótko i mocno, aby powstały wielkie bąble lub dłużej i delikatnie aby powstały małe bąbelki.

 

Ćwiczenie logopedyczne ze słomką nr 2

Słomkę trzymamy tuż nad powierzchnią wody i dmuchamy tak, aby w wodzie powstał rowek.

Ćwiczenia ze słomką uczą prawidłowego oddychania – wdech nosem, wydech buzią. W czasie ćwiczeń ze słomką zwróćmy uwagę aby słomka była trzymana ustami (dokładnie pośrodku), a nie zębami.

Ćwiczenie logopedyczne z watą nr 1

Mecz piłki „watowej”. Kawałek wary formujemy w piłkę i stajemy (siadamy) z dzieckiem po przeciwnych stronach stołu lub ławy. Krawędzie stołu są „bramkami”, do których trzeba wdmuchać piłkę. Jeśli nasz stół jest bardzo długi / szeroki zamiast waty użyjmy piłeczki do tenisa stołowego. Przed rozpoczęciem tej zabawy przypomnijmy naszej latorośli, że powietrze wdychamy nosem, a wydychamy buzią.

Ćwiczenie logopedyczne z piłeczką pingpongową nr 1

Rolkę po ręczniku papierowym kładziemy na stole  tak aby jeden koniec nieznacznie wystawał poza jego krawędź. Z drugiej strony rolki kładziemy piłeczkę – zadaniem dziecka jest trafić do celu. „Bramka” może być ustawiona np. z klocków.

Ćwiczenie logopedyczne z piłeczką pingpongową nr 2

Wodna przepychanka – prostokątne naczynie wypełniamy do połowy wodą. Piłeczkę pingpongową staramy się przesunąć za pomocą dmuchania do krawędzi naczynia po której znajduje się druga osoba uczestnicząc w zabawie.

Smaczne ćwiczenia logopedyczne

W procesie artykulacji dźwięków język odgrywa ważna rolę – oto kilka ćwiczeń, które to uwzględniają.

Wargi dziecka smarujemy np. odrobią miodu i zachęcamy je do jego zlizania – naturalnym wyborem dokonanym przez dziecko będzie zlizywanie ruchem okrężnym – i o to chodzi!

Jedzenie bez użycia rąk – w tym ćwiczeniu także gimnastykujemy język, podobnie jak przypadku wylizywania talerzyka

Naśladujemy straż pożarną

Kolejne ćwiczenie ma na celu poprawną artykulację samogłosek w parach: e o, a u, iu.
Zachęcamy malucha  do naśladowania sygnałów dźwiękowych np. straży pożarnej – najlepiej jeśli dziecko powtarza po rodzicu.

Wszystkie ćwiczenia dźwiękonaśladowcze (np. odgłosy zwierząt, silników, zegara, szumu drzew etc. ) mają wartość logopedyczną, dlatego warto zachęcać dziecko do tego typu zabaw. Ćwiczeniem logopedycznym jest także …robienie min – dzieci zazwyczaj świetnie się bawią stojąc przed lustrem i naśladując rodzica lub wymyślając i pokazując miny, które rodzic ma powtórzyć.

Wykonywanie ćwiczeń logopedycznych w domu  może być świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dla rodziców – jednak jeśli cokolwiek w mowie dziecka nas niepokoi, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej