Strona główna Aktualności Mleko modyfikowane a karmienie niemowląt.

Mleko modyfikowane a karmienie niemowląt.

przez admin

Mleko modyfikowane jest często stosowane w karmieniu niemowląt, tam gdzie mamy mają zbyt mało pokarmu. Nie jest to naturalne mleko, dlatego ważne jest aby ściśle stosować się do zaleceń podanych przed producenta. Każda receptura przyrządzania mleka modyfikowanego jest inna, dlatego też istnieją różne sposoby przygotowywania pokarmu dla niemowlaka w takiej formie. Jak zatem bezpiecznie stosować mleko modyfikowane w karmieniu niemowląt?

Podgrzewanie w kuchence mikrofalowej

Problem nierównomiernego ogrzania pokarmu dla dziecka w mikrofalówce jest powszechny. Nie dotyczy to wyłącznie mleka. Każdy rodzaj pokarmu podlega tym samym zasadom. Tańsze modele kuchenek mikrofalowych nie posiadają regulacji temperatury. Zazwyczaj ustawienia ograniczają się do czasu i mocy urządzenia.Tak przyrządzone mleko nie ma odpowiedniej temperatury i może doprowadzić do oparzeń.

Zmienianie receptury

Nie należy zmieniać sposobu przyrządzenia mleka modyfikowanego. Jak już wcześniej było wspomniane, każda firma posiada swoją własną unikatową metodę. Stosowanie jednej uniwersalnej nie wchodzi w grę. Instrukcja musi być dokładnie przestrzegana za każdym razem. Jeśli doda się zbyt dużo wody, dziecko może nie mieć wystarczającej ilości pokarmu i składników odżywczych. Z kolei jeśli użyto zbyt mało wody, dziecko może być narażone na odwodnienie a pokarm zbyt gęsty do połknięcia przez malucha. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia niemowlaka ważne jest, aby dokładnie przestrzegać przepisu. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są konkretne zalecenia lekarza.Nie powinno się również dodawać niczego więcej, pomimo porad przyjaciół lub członków rodziny. Dodawanie innych składników do mleka może powodować dłuższy i głębszy sen, co w rezultacie zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS.

Dodawanie wody do mleka modyfikowanego

Nie powinno się również używać wody mineralnej do mleka modyfikowanego. Nie dotyczy to wszystkich dzieci. Niektórzy pediatrzy nie widzą zagrożeń w mieszaniu mleka z woda mineralną. Jednakże taki rodzaj wody ma styczność z plastikowymi butelkami. Istnieje więc ryzyko przedostania się szkodliwych substancji z tworzywa do wody. Co gorsze, taka woda nie jest wysterylizowana. Dlatego też najlepiej stosować przegotowaną wodę, która nie tworzy środowiska do rozwoju bakterii i grzybów. Woda mineralna to woda gazowana zawierająca duże ilości minerałów, które mogą zaszkodzić dziecku. Niektóre wody mineralne zawierają duże ilości sodu, często wyższe niż zalecana dzienna dawka spożycia dla niemowląt. Woda mineralna może również zawierać niebezpiecznie wysoki poziom wapnia, szkodliwego dla nerek malucha.

 

Temperatura wody

Woda powinna mieć co najmniej 70 stopni Celsjusza. Bakterie nie znajdują się tylko w wodzie. Mogą się pojawić w puszce z mlekiem modyfikowanym, która nie jest sterylna.Aby chronić dziecko, należy użyć przegotowanej wody, a następnie schłodzić ją do temperatury zdatnej dopicia. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia woda stosowana do sporządzania receptury powinna wynosić co najmniej 70 stopni Celsjusza. Przed podaniem dziecku należy ochłodzić ją pod bieżącą wodą, aż osiągnie temperaturę karmienia. Woda nie powinna być pozostawiona na więcej niż 30 minut po zagotowaniu.

Przechowywanie mleka modyfikowanego

Butelka z niedopitym mlekiem modyfikowanym nie powinna być ponownie użyta. To samo tyczy się wcześniejszego przygotowania pokarmu dla dziecka. Pozostawiona w temperaturze pokojowej jest narażona na rozwój szkodliwych bakterii. Nawet bakterie ze śliny dziecka mogą się namnażać w butelce. W wypadku niedopitego mleka, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyrzucenie zawartości butelki po dwóch godzinach. Natomiast będąc w podróży, należy stosować przegotowaną wodę, tylko wtedy gdy nie minęło 24 godzin od momentu jej przegotowania.

Przekarmianie dziecka

Dziecko samo zasygnalizuje, że jest najedzone. Zazwyczaj odsuwa się od butelki. Nie należy na siłę podawać maleństwu mleka, nawet gdy w butelce zostało jeszcze sporo pokarmu.

Butelka do snu

Niektórzy rodzice idą na łatwiznę i wolą zostawić butelkę w łóżku malucha. Ma to pozwolić pożywić mu się, gdy poczuje głód. Jednakże pozostawianie dziecka samego z butelką w łóżeczku grozi zadławieniem się mlekiem. Niemowlaki, które zasypiają z butelką w ustach są narażone na zlewanie się pokarmu wokół ust. Może to powodować próchnicę zębów.

Mieszanie mleka matki z mlekiem modyfikowanym

Często mamy stosują mieszankę dwóch mlek aby łatwiej nakłonić swoje dziecko do picia z butelki. Nie jest to dobry pomysł, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia biegunki. Najlepiej najpierw karmić dziecko mlekiem naturalnym, czy to za pomocą piersi czy mleka odciągniętego a dopiero potem zastosować mleko modyfikowane. Trzeba zaznaczyć, że nie na wszystkie maluchy takie mieszanie działa.

Podgrzewacze do mleka

Sklep dla dzieci ostatnio ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów ułatwiających podgrzewanie pokarmu dla dziecka. Specjalnie opracowane podgrzewacze są w pełni bezpiecznie, ze względu na zastosowanie nieszkodliwych środków. Świetnie nadają się podczas nocnego karmienia jak i w podróży, gdy rodzice nie mogą przygotować mleka z mieszanki. Po podgrzaniu, wystarczy je umieścić w butelce, gdzie utrzymują ciepłe mleko dla dziecka, nawet do 1 godziny. Jest to bardzo wygodna forma podgrzewania do naturalnej temperatury mleka mamy. Podgrzewacz jest wypełniony solą, która również stosuje się do ogrzewaczy rąk. Substancja wskutek podgrzania w wodzie czy mikrofalówce (w specjalnej kapsule) zmienia swój stan skupienia, wytwarzając przy okazji ciepło.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej