Strona główna Aktualności Estetycznie i funkcjonalnie, czyli jak urządzić pokój dla dziecka

Estetycznie i funkcjonalnie, czyli jak urządzić pokój dla dziecka

przez admin

Zaaranżowanie pokoju dziecka jest niezwykle trudnym zadaniem. Różnorodność produktów, akcesoriów i stylizacji jest przytłaczająca. Dodatkowo w każdym sezonie panują nowe trendy. Pokój urządzany dla dziecka musi też odpowiadać bardzo rygorystycznym warunkom – gwarantować bezpieczeństwo, musi być funkcjonalny, musi podążać za zmieniającymi się dynamicznie potrzebami dziecka. Łatwo popełnić błędy, a nasze estetyczne upodobania, podobnie jak charakter, kształtują się od najmłodszych lat. Jak połączyć wszystkie te elementy, żeby stworzyć dziecięce królestwo, które pomoże wyrobić w dziecku dobry gust?

Urządzanie pokoi dziecięcych rządzi się swoimi prawami. Stworzenie idealnego pokoju może okazać się jednocześnie bardzo proste i bardzo trudne. Proste pod warunkiem, że rodzic wie na jakie elementy musi zwrócić uwagę, gdzie czyhają pułapki i jaki efekt chce osiągnąć; trudne, jeśli rodzic nie wie na czym się skupić i na co się zdecydować.

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo jest niepodważalną zasadą obowiązującą przy urządzaniu pokoi dla dzieci w każdym wieku. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrane meble i akcesoria posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, zarówno konstrukcyjne, jak i technologiczne i chemiczne. Bezpieczeństwo technologiczne i chemiczne gwarantują testy i certyfikaty, które powinien przedstawić sprzedawca. Na temat bezpieczeństwa konstrukcyjnego można znaleźć wiele drobiazgowych opracowań. Nie warto urządzać pokoju dziecka
z przypadkowo dobranych elementów. Dostępne są rozwiązania dedykowane właśnie dziecięcym pokojom. Bezpieczeństwo stanowi w nich integralną cechę każdego, nawet najmniejszego elementu.

Zmieniające się potrzeby i funkcjonalność, a estetyka pokoju

Mieszkanie czy dom zmieniają się wraz z wiekiem i potrzebami ich mieszkańców. Reguła ta najintensywniej dotyczy pokoi dziecięcych. Kilka razy w czasie dojrzewania dziecka jego pokój wymaga całkowitej zmiany. Ma to nie tylko funkcjonalne znaczenie, wpływa także na rozwój dziecka. Optymalnie jest kiedy meble i sprzęty podążają za rozwijającymi się wymaganiami i dają możliwość łatwych i częstych zmian. Warto zdecydować się na taki rodzaj mebli, które będzie można dostosować do rosnącego dziecka. Kwestie dotyczące rodzaju mebli są relatywnie łatwe do zrozumienia i każdy rodzic sam doskonale widzi pojawiające się potrzeby swojego dziecka, jak większe łóżeczko, biurko do zabaw plastycznych czy do nauki.

Estetyka dziecięcej przestrzeni

Niezwykle istotnym i często pomijanym elementem wpływającym na rozwój dziecka jest estetyka przestrzeni w jakiej przebywa. W wypowiedzi dla Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka, Agnieszka Żyła – projektantka z pracowni Art of Home podkreśla „Badania naukowe, a także doświadczenie głownie krajów Skandynawskich pokazuje, że to w jakiej przestrzeni dziecko przebywa, wpływa na kształtowanie się jego poczucia estetyki. Maluch staje się bardziej wrażliwy estetycznie i wykształca w sobie coś, co potocznie nazywamy dobrym gustem. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami zaczynają pojawiać się konkretne upodobania i właśnie
w obszarze estetyki najłatwiej rodzicowi popełnić błąd. Projektując pokoje dziecięce, zwykle proponujemy prosty funkcjonalizm w stonowanych kolorach. Rezultatem są zwykle przestrzenie wyposażone w meble drewniane w neutralnych lub bardzo delikatnych kolorach, ewentualnie z jednym wyraźniejszym kolorem przewodnim. Nie znaczy to jednak, że pokoje dziecięce są nudne. Można je urozmaicić nie tyle kolorystycznie, co funkcjonalnie stosując np. drabinki czy huśtawki (np. z lin jutowych), mini ścianki wspinaczkowe, antresole, fragmenty ścian kreatywnych z korka lub farby kredowo- magnetycznej”- dodaje projektantka.

Jeżeli nie chcemy zatrudniać profesjonalisty, wyboru możemy dokonać z gotowych kolekcji firm oferujących meble dziecięce. Samodzielne kompletowanie mebli może skutkować brakiem spójności kolorów i stylu poszczególnych elementów wyposażenia. Decydując się na cały zestaw mebli pochodzący z jednej kolekcji, a wzbogacony o doskonale komponujące się z nimi dekoracje, oświetlenie, zabawki mamy szansę stworzyć dziecku przestrzeń, która szybko mu się nie znudzi i pozwoli na budowanie dobrych wzorców estetycznych.


Planowanie wyglądu oraz wyposażenia pokoju dziecka

Istotne jest takie zaplanowanie pokoju, żeby nie było w nim zbędnych, rozpraszających elementów i barw. Jest to jedno z największych wyzwań. Zanim miłośnikowi Psiego Patrolu, Świnki Peppy czy Superman’a kupimy meble, dywan i tapety z ulubionym bohaterem musimy pamiętać o tym, że za maksymalnie kilka miesięcy nasze dziecko może mieć już nowego idola, a obecny ulubieniec „będzie już dla maluszków”. Dodatki i meble do wnętrz z motywami bohaterów często nie są też na licencji producenta, która jest gwarantem jakości, bezpieczeństwa i estetyki wykonania. Oczywiście nie rekomendujemy, żeby pozostawić dziecko bez jego ukochanego motywu, ale można skupić się na kupieniu zabawek czy ubranek z ulubionym bohaterem, a do wnętrza kupić pościel, czy choćby plakat z ukochanym bohaterem. Rozsądniej jest, żeby dziecko wyrosło z ulubionej piżamy, a nie z motywu przeniesionego na każdy mebel i fragment pokoju.

Kolejną bolączką rodziców, jest feria barw wynikająca z dużej ogromnej zabawek, książeczek, przyborów do malowania i innych rzeczy, którymi bawi się nasza pociecha. Najtrudniejsza jest do ujarzmienia w pokoju małego dziecka, ale również starsze dzieci w chwilę potrafią zamienić swój pokój w miejsce, które nie jest bezpieczne i wyglądem przyprawia o ból głowy. Ważne jest takie zaprojektowanie przestrzeni, żeby znajdowało się w niej miejsce do przechowywania tych wielobarwnych i zmieniających się w czasie elementów tak, żeby po skończonej zabawie można było je schować w bezpieczne miejsce przywracając harmonię w pokoju. Szczególnie starsze, chodzące do szkoły dzieci potrzebują miejsca, które pozwoli im się skoncentrować,
a wszechobecne zabawki nie są najlepszym pomocnikiem w nauce.

Przedmioty, z którymi dzieci mają do czynienia, wywierają duży wpływ na ich rozwój, wyrabiając poczucie stylu oraz dobry gust. Dlatego też wszystko to, co znajduje się w bezpośrednim otoczeniu dziecka powinno być nie tylko bezpieczne i dostosowane do jego wieku, ale też estetyczne, pięknie wykonane i przemyślane.  

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej