Strona główna Aktualności Jak zachęcić dziecko do sportu?

Jak zachęcić dziecko do sportu?

przez admin

W dobie tabletów, konsoli i wszechobecnej elektroniki sport jest mało popularny wśród dzieci. Dla wielu lekcje WF-u są jedyną formą aktywności, a ruch jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Jak zachęcić dziecko do sportu? Przed wszystkim nie zniechęcać do zajęć WF.

Brak aktywności fizycznej w życiu dziecka wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, jak wady postawy, dolegliwości związane ze stawami, ale także trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych czy samodyscypliną.

„W ostatnich latach coraz poważniejszym problemem wśród młodych ludzi jest otyłość” – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. „Nadwaga może przyczynić się do powstania schorzeń kręgosłupa i stawów oraz szeregu chorób, w tym cukrzycy czy zaburzenia pracy serca. Dlatego tak ważne jest nabywanie od dziecka zdrowych nawyków” – dodaje specjalista.

Regularne i aktywne uczestnictwo w zajęciach WF-u może okazać się doskonałym początkiem przygody ze sportem oraz zdrowym stylem życia.

Rozwój kręgosłupa w okresie dorastania

Około 8. roku życia dziecko zaczyna się intensywnie rozwijać, dotyczy to zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego oraz stawów. W tym okresie również mogą powstać schorzenia, które w późniejszych latach będą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

„Większość problemów z kręgosłupem jest efektem zbyt długiego siedzenia przed komputerem czy telewizorem, ale także unikania sportu, w tym lekcji WF-u. Na etapie nauki w szkole podstawowej następuje szybki wzrost kręgosłupa. Brak dostatecznego oparcia w mięśniach przyczynia się do powstawania wad postawy” – mówi dr Rafał Mikusek, ortodpeda.

Najczęstsze wady kręgosłupa u dzieci to skrzywienie boczne, przy dużej deformacji zwane skoliozą oraz nadmierne pochylenie do przodu w odcinku piersiowym, czyli tzw. plecy okrągłe. Niestety mimo to wiele dzieci coraz częściej rezygnuje z zajęć WF-u za przyzwoleniem rodziców.

Lekcje WF-u – dlaczego warto?

Oto przykładowa lista korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w lekcjach WF-u, jak również wszelkich zajęciach sportowych, do których warto zachęcać dzieci:

 • korekta wad postawy – zdrowy i prosty kręgosłup;
 • zwiększenie odporności organizmu;
 • nabycie umiejętności współpracy z innymi;
 • poprawa koncentracji;
 • nauka nawiązywania relacji interpersonalnych.

Regularna aktywność fizyczna wpływa bowiem na większość aspektów życia młodego człowieka.
Uczy determinacji i samodyscypliny. Konsekwencja nabyta w okresie dziecięcym i nastoletnim na pewno przełoży się na dobre osiągnięcia w życiu dorosłym. Silny, pewny siebie i zmotywowany człowiek ma większe szanse, by osiągnąć sukces.

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Jak zatem zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywnego stylu życia? Oto kilka porad:

 • zabieraj dziecko jak najczęściej na spacery, nawet do sklepu – ważne, by wychodziło z domu i zażywało trochę ruchu i świeżego powietrza;
 • spróbujcie razem uprawiać sport – możecie np. wybrać się na wspólne przejażdżki rowerem czy ćwiczyć w ramach siłowni plenerowej;
 • rozwijaj w dziecku zainteresowanie sportem – np. chodząc z nim na mecze piłki nożnej czy siatkówki;
 • namów je na zajęcia sportowe, na które chodzą inne dzieci z klasy – będzie to kojarzyć mu się z zabawą ze znajomymi;
 • zaproponuj mu obóz sportowy;
 • zorganizuj wspólny wypad w góry czy na łódkę.

„Sport odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju młodego człowieka. Zachęcanie dziecka od najwcześniejszych lat do uczestnictwa w zajęciach WF-u, przełoży się w przeszłości nie tylko na jego zainteresowania, ale przede wszystkim kondycję zdrowotną” – mówi dr Rafał Mikusek.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej