Strona główna Aktualności Bez niej nie ma Świąt, czyli o choince

Bez niej nie ma Świąt, czyli o choince

przez admin

Zielona, przybrana bombkami, łańcuchami, lampkami i innymi ozdobami. Często „żywa” i pachnąca jest symbolem dodającym świętom niepowtarzalnego charakteru. Choinka jest nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia.

Co było przed choinką, czyli jak bardzo dawno przystrajano polskie domy w Boże Narodzenie

Zanim choinka zadomowiła się w polskich domach kultywowano zwyczaj wieszania podłaźniczki, czyli ściętego czubka jodły, świerku lub sosny. Były one wieszane pod sufitem. W izbach stawiano także snopy zboża, które symbolizowały urodzaj.

Choinka wkracza do Europy i do Polski

Pierwsze źródła, które wspominają o zwyczaju przyozdabiania choinki są datowane na koniec XV wieku. Zwyczaj tej miał swoje początki na pograniczu Francji i Niemiec – w Polsce świąteczną choinkę można było kupić już w 1698 roku w Gdańsku. Jednak o trwałym zwyczaju możemy mówić dopiero od przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to na ziemie polskie przenieśli go niemieccy protestanci. Z czasem choinka zyskiwała na popularności (szczególnie w miastach), a podłaźniczka na niej traciła, choć przez pewien czas oba sposoby przyozdabiania wnętrz w Boże Narodzenie funkcjonowały równolegle. Zwyczaj wieszania podłaźniczki trwał na ziemiach polskich do końca XIX wieku, a w niektórych rejonach kultywowano go nawet na początku XX stulecia.


Czym przyozdobić choinkę i jakie ma to znaczenie?

Początkowo choinkę przyozdabiano darami natury m.in. jabłkami i orzechami, a także ozdobami wykonanymi ze słomy, do których dołączyły z czasem te papierowe. Dziś (przynajmniej w niektórych domach) wciąż możemy zobaczyć powieszone na drzewku jabłka  i orzechy, ale większość ozdób wykonana jest z czego innego. Warto wiedzieć, że oprócz funkcji dekoracyjne ozdoby mają też znaczenie symboliczne.

Znaczenie ozdób choinkowych

  • gwiazda betlejemska – jej „zadaniem” jest pomagać w powrotach do domu
  • dzwoneczki symbolizują nadejście dobrej nowiny oraz związaną z tym radość
  • łańcuchy na choince oznaczają rodzinne więzi
  • lampki i światełka mają bronić przed ciemnością (złem)
  • jabłka mają zapewnić życie w dobrym zdrowiu, są też nawiązaniem do rajskiej jabłoni
  • orzechy symbolizują siłę oraz dobrobyt

I choć szata zdobi człowieka, a choinkę upiększają ozdoby to warto zauważyć coś więcej niż tylko zewnętrzny wymiar świąt. Wykorzystajmy więc okazję jaką daje nam wspólne ubieranie bożonarodzeniowego drzewka do wzmocnienia więzi łączących nas z najbliższymi.

Wesołych Świąt!

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej