Strona główna Aktualności Dlaczego nauka samodzielności jest tak ważna w rozwoju każdego dziecka?

Dlaczego nauka samodzielności jest tak ważna w rozwoju każdego dziecka?

przez admin

Coraz częściej rodzice wybierają w wychowaniu swoich pociech drogę nadmiernej ochrony przed samodzielnością, nie mając świadomości jak negatywne konsekwencje niesie za sobą wyręczanie dzieci w codziennych sytuacjach. Tylko dlatego, że tak bardzo kochamy swoje dzieci, nie możemy nieustannie odciążać ich z pewnych obowiązków. Dzieci szybko dorastają i wkrótce będą musiały stanąć na wysokości zadania będąc w szkole – same, bez rodzica. Ponadto dziecko, które nauczy się podstawowej samodzielności już w domu, doskonale poradzi sobie w pierwszych dniach w przedszkolu. Wyjaśniamy, dlaczego nauka samodzielności jest tak ważna w rozwoju każdego dziecka.

Samodzielność to pierwszy krok ku dorosłości

Przekonanie, iż twoja pociecha jest jeszcze mała i nie musi robić nic, jest dla dziecka niezwykle krzywdząca. Samodzielność jest potrzebą rozwojową każdego dziecka. Wynika to z indywidualnych potrzeb niezależnego zdobywania i zbierania doświadczeń, pokonywania przeszkód oraz sprawdzania swoich umiejętności w różnorodnych sytuacjach. Dzięki samodzielności dziecko rozwija swoje zdolności, poznaje własną odrębność i kształtuje tożsamość. Pierwsze próby dążenia do samodzielności widoczne są już od około pierwszego roku życia dziecka. To właśnie na etapie nauki chodzenia, maluch pokonuje samodzielnie napotkane trudności i nabywa zdolność chodzenia. W późniejszym czasie, dziecko powinno stopniowo nabywać umiejętności w czynnościach samoobsługowych, takich jak zakładanie butów, mycie zębów, jedzenie, itp. To co dziecko wykona własnymi rękami, do czego dojdzie własnymi spostrzeżeniami i co samo przeżyje, rozwinie jego możliwości, wiedzę o sobie samym i innych, a także o otaczającym go świecie.


Nadmierna troska nie sprzyja rozwojowi dzieci

Wielu rodziców hamuje u dziecka naturalną potrzebę rozwoju będąc w przekonaniu, iż robią wszystko z czystej miłości do malucha. Jednak źródło znajduje się w zupełnie innym miejscu. Do najczęstszych powodów należy strach przed zrobieniem sobie krzywdy przez dziecko lub obawa, że coś zepsuje. Kolejną przyczyną jest przekonanie, iż dorosły wykona to o wiele lepiej, a przede wszystkim szybciej. Chcąc również uchronić swoją pociechę przed negatywnymi emocjami, często wyręczają dziecko, gdyż obawiają się porażki z jego strony, a co za tym idzie i wybuchu płaczu. Jednak samodzielne działanie dziecka konfrontuje go ze swoimi możliwościami. Maluch rozwija swoje umiejętności, uczy się na własnych błędach i czerpie z tego satysfakcję.

Edukacja daltońska w przedszkolach

Praca z dzieckiem według planu daltońskiego to wyjątkowa metoda, która wspomaga rozwój niezwykle potrzebnych w życiu umiejętności: samodzielność, zgodna współpraca w grupie, odpowiedzialność za własne działania oraz autorefleksja. Zapisanie dziecka do przedszkola, w którym obowiązuje program daltoński to nie tylko doskonałe wsparcie dla dziecka w trakcie kształtowania swojej samodzielności, ale także dla rodzica, którego cechuje nadmierna troskliwość względem swojej pociechy.

Źródło: Academy International – Dwujęzyczne przedszkole

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej